Danemarca – România 25-32. Se vede Rio! ^Elevele lui Ryde au jucat excepțional la Aarhus, conducând și la 10 goluri / GALERIE FOTO

18 martie 2016 23:00

Echipa feminină de handbal a României a demolat Danemarca, scor 32-25, chiar pe terenul nordicelor, la Aarhus, în primul meci de la turneul preolimpic. A fost 32-25 pentru România, dar putea fi o diferență și mai mare. Pentru a merge la Olimpiada de la Rio de Janeiro mai avem nevoie de o victorie în una din ultimele două partide, cu Uruguay (mâine) și cu Muntenegru (duminică).

12693370-

Elevele suedezului Thomas Ryde au făcut un joc formidabil, conducând chiar și cu 10 goluri avans pe terenul danezelor. Jucătoarea-meciului a fost desemnată Eliza Buceschi, care n-a ratat nicio lovitură de la 7 metri.

1453289_207493486276867_4584174528262910556_n

Oana Manea, Valentina Ardean Elisei și, în anumite momente ale jocului, Cristina Neagu au făcut spectacol.

11174998_1144830145541422_18676826748658385_n

Min. 60: Încă două goluri pentru gazde: e 25-32. Final de meci.

Min. 59: Gol Danemarca: e 23-32.

Min. 57: Gol Chintoan. La time-out, româncele se încurajează: ”Dacă putem să le batem la 13, la 13 să le batem!”.

Min. 56: Gol și Cristina Neagu: 31-22

12246932_10206019085982374_3201482952647720695_n
Min. 56: Danezele mai înscriu și ele: 22-30.

Min. 52: Gol Elisei: e 30-21.

epa05071583 Denmark's Trine Oestergaard Jensen (L) in action against Romania's Valentina Ardean Elisei (R) during the Women's World Handball Championship quarter final match between Denmark and Romania at Jyske Bank Boxen indoor arena in Herning, Denmark, 16 December 2015. EPA/HENNING BAGGER DENMARK OUT

Min. 51: Gol Oana Manea: e 29-21. Victoria ni se arată tot mai mult.

Min. 49: Gol Cristina Neagu: 28-21. Cristina s-a accidentat.

Min. 47: Gol Buceschi din 7 metri. Eliza e fantastică. 27-21.

Min. 46: Gol Danemarca: 21-26.

Min. 45: 26-20: Gol Buceschi din 7 metri.

Minutul 44. Eliza Buceschi joacă magnific: a marcat iar: e 25-19. Și nordicele înscriu: e 25-20.

Min. 43: Gol Eliza Buceschi. Imediat marchează și gazdele: e 24-19.

Min. 42: Gazdele dau semne de revenire: e 18-23.

Min. 41: Gol gazdele: 17-23.

Min. 40: Gol Danemarca: 16-23.

Min. 39: Gol Buceschi: 23-15.

Min. 37: Gol Chiper pe contraatac: e 22-15.

Min. 36: Gol Danemarca: 15-21.

Min. 35: E 21-14. Gol Eliza Buceschi din lovitură de la 7 metri.

Min. 35. Cristina Neagu se luptă cu barele: are 3 în acest start de repriză. Gazdele au marcat și ele o dată: e 14-20.

Min. 33: Eliza Buceschi înscrie primul gol al acestei reprize, după o lovitură de la 7 metri repetată. E 20-13 pentru noi.

Min. 32: Paula Ungureanu a mai avut o paradă, iar mai apoi Cristina Neagu a ratat o lovitură de la 7 metri.

Minutul 31: A început partea secundă. Paula Ungureanu are o primă intervenție senzațională și în această repriză.

Min. 30: Mai punctează și gazdele: e 19-13. E pauză la Aarhus.

Min. 29: Elisei marchează spectaculos e 19-12.

Min. 28: Mai marchează și danezele: 12-18.

Min. 27: Eliza Buceschi face 18-11.

Min. 27: Oana Manea face 17-11.

Min. 26: Oana Manea marchează: e 16-11.

Min. 25: Elisei a marcat pe contraatac. E 15-11 pentru noi.

Min. 23: Gazdele au înscris: e 14-11 pentru România.

Min. 21: Eliza Buceschi marchează pentru 14-10.

Minutul 20: Oana Manea marchează pentru 13-9. Danezele înscriu la faza următoare: 13-10.

Minutul 19: Chiper face 12-8. Am marcat în inferioritate. Danezele au marcat și ele: 9-12.

Minutul 17: Danemarca revine: e 8-11.

Minutul 16: Gazdele înscriu cu șansă: 7-11.

Minutul 15: Eliza Buceschi duce scorul la 11-6.

Minutul 14. Eliza Buceschi face 10-5. Dar mai punctează și gazdele: 10-6.

Minutul 12: Oana Manea marchează iar:  9-4 pentru România. Nordicele fac 9-5.

Minutul. 11: Danezele reduc din scor: 4-8.

Minutul 10: Paula Ungureanu a prins o minge grea și a lansat-o perfect pe Elisei care a dus scorul la 8-3. Româncele joacă fantastic.

Minutul 9: Mica Brădeanu face 7-3.

Min. 8: Oana Manea duce scorul la 6-2 pentru România. Mai înscriu și gazdele.

Minutul 6: Valentina Ardean Elisei înscrie pentru 5-2.

Minutul 5: Oana Manea face 4-2.

Minutul 4: Cristina Neagu face 3-1 pentru România. Marchează și gazdele.

Minutul 3: Danezele reduc din scor: Danemarca – România 1-2.

Minutul 2: Chiper face 2-0 pentru România.

Minutul 1: Meciul a început. Cristina Neagu a deschis scorul înainte ca danezele să atingă mingea.

UPDATE: Conform gsp.ro, Gabriela Perianu a compus un imn demn de încurajare, pe care fetele l-au cântat și la antrenamentele desfășurate în sala din Aarhus. Versurile sunt următoarele: