Semifinalele Eurobasket 2017. Slovenia a pulverizat campioana en-titre Spania! Serbia a învins Rusia

15 septembrie 2017 23:20

Semifinalele Eurobasket 2017. Spania – Slovenia, prima semifinală. AZI, Italia – Serbia și Rusia – Grecia. Campioana en titre și Slovenia vor fi adversare în penultimul act al competiției găzduite de Istanbul.

ACTUALIZARE 15 septembrie, 23.15: Serbia – Rusia 87-79. Finala Eurobasket 2017, Slovenia – Serbia.

ACTUALIZARE 14 septembrie, 23.15: Slovenia a umilit campioana en-titre Spania, 92-72 (49-45), în prima semifinală. E sfârșitul marii generații a ibericilor. Copilul-minune Luka Doncici (11 pucte, 8 pase decisive), Goran Dragici (15 puncte), americanul naturalizat Anthony Randolph (15 puncte) și Gasper Vidmar (15 puncte) au condus echipa lui Igor Kokoskov spre o victorie epică! Slovenii au aruncat incredibil de la 3 puncte, 14 din 25. E cântecul de lebădă al lui Pau Gasol (15 puncte) sau Juan Carlos Navarro. A fost a opta victorie consecutivă a ex-iugoslavilor la Eurobasket 2017!

ACTUALIZARE 14 septembrie: Se cunosc echipele care vor juca semifinalele la Eurobasket 2017. Astfel, după Spania şi Slovenia s-au mai calificat în penultimul act al competiţiei reprezentativele Serbiei şi Rusiei.

În sferturile de finală, Serbia a dispus de Italia cu scorul de 83-67 (44-33), iar Rusia a trecut de Grecia, scor 74-69 (31-37).

Semifinalele se vor disputa după următorul program: Spania – Slovenia (joi, 21.30, TVR 2 și TVR HD) şi Serbia – Rusia (vineri, 21.30, TVR2 și TVR HD).

Spania a reușit a zecea sa calificare consecutivă în semifinalele întrecerii europene, după 84-72 cu Germania, în sferturi. ”La Roja” are trei medalii de aur, în 2009, 2011 și 2015, precum și alte șase medalii.

Marc Gasol (32 ani), pivotul formației Memphis Grizzlies, a fost cel mai bun jucător al învingătorilor, cu 28 de puncte, 10 recuperări și 4 pase decisive.

Fratele său mai mare, Pau Gasol, a contribuit și el cu 19 puncte.

Din echipa Germaniei s-au remarcat Dennis Schroeder, cu 27 puncte, și Daniel Theis, 15 puncte.

Slovenia a întrecut în alt meci din sferturi formația Letoniei, cu scorul de 103-97.

Slovenul Luka Doncic (18 ani) și letonul Kristaps Porzingis (22 ani) au făcut dovada talentului lor, balticul reușind nu mai puțin de 34 de puncte, în timp ce Doncic a adunat 27 de puncte. Goran Dragic a reușit și el 26 de puncte importante în economia partidei.

Slovenia nu a cucerit nicio medalie la Campionatul European, având cel mai bun rezultat un loc patru în 2009.

Miercuri se vor disputa celelalte două sferturi de finală, Italia – Serbia și Rusia – Grecia.

Eurobasket 2017. Programul sferturilor de finală. AZI, Germania – Spania și Letonia – Slovenia