

Băsescu: «L-aş lua pe Vadim cu mine pe o insulă pustie»
Traian Băsescu este candidatul cel mai atacat de adversarii săi politici. PNL-istul Crin Antonescu a spus, nu de mult, despre Traian Băsescu că e "ca o codoaşă bătrană". PSD-istul Mircea Geoană i-a catalogat pe amandoi, sambătă, după confruntarea de la Cluj, drept "doi disperaţi, unul pentru că nu ajunge în turul doi al alegerilor prezidenţiale, celălalt pentru că ajunge, dar pierde".
Vadim "l-a alintat" în toate felurile posibile, de la “ţăran” până la urări de genul “puşcăria o să te mănânce”, iar Oprescu a făcut, nonşalant, referire la “cocoşelul” preşedintelui în funcţie. Băsescu însă pare să nu fie deranjat de nimic, pentru că - spune el - “are pielea tăbăcită în atâţia ani, de când face politică”. Iată ce crede şeful statului despre situaţia actuală politică din România, în interviul pe care ni l-a acordat.
Libertatea: Aţi spus aşa: “Oligarhii vor să pună mâna pe resursele pe care încă le mai are ţara”. Daţi-mi câteva exemple.
Preşedintele Traian Băsescu: Sigur că da. Obiectivul lui Sorin Ovidiu Vântu e să devină proprietarul Poştei Române, obiectivul lui Voiculescu e să dobândească proprietatea asupra resurselor de sare din România. Obiectivul lui Patriciu e să aibă o justiţie privată şi să scape de dosarul lui. Şi bineînţeles de mare interes pentru oligarhia românească sunt privatizarea Transgaz, Romgaz şi Oil Terminal, din Constanţa.
A pierdut Traian Băsescu în faţa alegătorilor din pricina scandalului în care a fost implicat fratele său (n.r.- Mircea Băsescu)?
Cred că da, dar nedrept. Pentru că fratele meu n-a fost implicat în tranzacţii imobiliare. El are o livadă de piersici, pe care o poate vedea oricine, oricând, în Dobrogea, pe un teren de stat, fără ca terenul să fie inclus în capitalul social al firmei. Iar în ceea ce priveşte scandalul cu armamentul, promovat de turnătorul Sorin Roşca Stănescu, nu există nici o legătură între vânzarea de armanent către terorişti şi fratele meu.
Există personalităţi despre care aveaţi o părere bună înainte să deveniţi preşedintele ţării şi care v-au decepţionat în timpul mandatului?
Da, am avut astfel de decepţii. Una se manifestă chiar zilele astea foarte viguros pe televiziuni. E Mircea Dinescu, un om căruia nu i-am cerut niciodată nimic, dar care acum se manifestă împotriva mea. Nu-l condamn. Nici nu-l regret ca suporter, nici nu-l condamn ca adversar. Legat de ultimul incident, când a vrut să urce pe scenă în timpul unui miting de-al meu, există ceva ce el nu ştie. Eu am fost informat că, după miting, urma să mergem la masă la el pentru că ne invitase. Mi-a făcut silă invitaţia. Cum şi-o fi putut imagina că, după ce m-a făcut în toate felurile: beţiv, bolnav, dictator, m-aş fi putut duce să stau la masă cu el. Dacă aş fi acceptat ar fi însemnat că am un nivel de respect faţă de mine mult prea scăzut. Cum să dau curs unei invitaţii făcute de un om care nu are alt ţel în viaţă, în ultimii trei ani, de când îi miroase gura a petrol şi a bani de la FNI, decât să-l denigreze pe preşedintele României. Cum puteam să stau la masă cu el? Iar la mitingul politic care fusese organizat pentru ca eu să vorbesc oamenilor, el nu avea ce căuta. Am înţeles că a dat o declaraţie cum că voia să mă laude. N-aveam nevoie de laudele lui.
Vă duceţi pe o insulă pustie şi TREBUIE să luaţi cu dv. pe unul din cei patru contracandidaţi pe care vi-i enumăr: Antonescu, Geoană, Oprescu sau Vadim. Pe care îl alegeţi?
O să iau un nebun cu mine pe insulă. El e distractiv. Pe Vadim l-aş lua. (hă, hă, hă!)
Trei realizări concrete de când sunteţi preşedinte şi trei eşecuri.
1. Intrarea în Uniunea Europeană - eu am semnat intrarea în aprilie 2005, la Luxemburg. Şi s-a întâmplat la 1 ianuarie 2007;
2. Cota unică, la care am ţinut foarte mult şi 3. Condamnarea comunismului. Mai putem pune.
Nu, acum enumeraţi-mi trei eşecuri.
1. Nereformarea statului;
2. Neînceperea procesului de revizuire a Constituţiei;
3. şi, cel mai important, faptul că deşi mi-am dorit ca toţi românii să trăiască bine, ei nu trăiesc încă aşa cum mi-aş fi dorit eu. Din păcate, criza economică nu ne-a iertat nici pe noi, cum nu a iertat nici o altă ţară europeană. Sunt ţări europene mult mai afectate de această criză, ţări care au trebuit să pompeze sute de miliarde de euro în economie. Noi, de bine de rău, nu a trebuit să facem acest lucru. Vom trece de aceste momente dificile, deja au apărut semne încurajatoare care indică faptul că România va ieşi mai repede din recesiune. Vă pot spune că deja se înregistrează creşteri ale producţiei în diferite domenii. Deci iată că vin şi veşti bune...
Românii sunt supăraţi pentru că mari îmbogăţiţi ai momentului, cei despre care cu toţii ştim că şi-au făcut averea prin metode nu tocmai ortodoxe, sunt liberi şi se lăfăie în bogăţie, în timp ce amărâţii fac puşcărie şi pentru o amendă neplătită.
Singurul lucru pe care îl poate face un preşedinte este să lase justiţia liberă. Să nu intervină. Un preşedinte nu poate face nici dosar penal şi nici nu poate judeca. Dar poate lăsa liberă justiţia. Şi o probă aţi avut-o public, când a încercat domnul Tăriceanu, prin bileţel scris, nu mai vorbesc de telefoane, să facă o intervenţie în favoarea domnului Patriciu, am refuzat. Oricât de multe beneficii aş fi avut de pe urma unei astfel de intervenţii.
Fie că aş fi intervenit să nu i se facă dosarul lui Voiculescu sau fiicei dânsului, ori să nu i se facă dosarul lui Patriciu sau lui Vântu, n-am făcut-o, şi nici n-o s-o fac. Asta înseamnă să laşi justiţia liberă. Iar lucrurile s-au mişcat în justiţie.
Uita-ţi-vă că, în momentul de faţă, sunt pe rolul instanţelor 20 de dosare ale unor foşti miniştri şi foşti parlamentari. Sigur insatisfacţia este că n-au fost judecate, dar aceste dosare au fost declanşate după ce Daniel Morar a devenit şef la DNA, deci din 2005 încoace, şi am convingerea că aceste dosare vor merge înainte. Va merge şi dosarul lui Patriciu, şi al lui Voiculescu. Vor merge înainte, pentru că nu mai e nimeni care să le oprească. Mai pot fi oprite doar cu bani şi cu relaţiile proprii ale celor vizaţi, dar cu intervenţii politice nu se mai poate!
![]()
Parlamentarii se plâng că aveţi ceva cu ei, pentru că nu mai vreţi două Camere (n.r. - Senat şi Camera Deputaţilor), ci numai una.
Păi da, pentru că fac acelaşi lucru. Şi uita-ţi-vă rezultatul. Într-un an s-a aprobat o singură lege care a trecut prin ambele Camere, fiind analizată articol cu articol. A avea două Camere înseamnă şi cheltuieli mai mari, nu numai dublarea muncii. Şi dacă suntem într-un moment în care vorbim despre reformarea statului şi desfiinţăm peste 100 de agenţii (am promulgat legea săptămâna trecută), reformăm sistemul de salarizare, reformăm sistemul de pensii pentru a anula inechităţile.
De ce Parlamentul să rămână în afara unui proces de reformă? Acum un senator acoperă două sau trei circumscripţii de deputaţi, două sau trei colegii. Nu mai ştie omul cine îl reprezintă: senatorul sau deputatul? Se păcălesc unii pe alţii. Cred că după schimbare omul va şti clar că atunci când e vorba de un parlamentar este vorba de - să spunem - Gigel Ionescu. Unul singur. Nu se mai încurcă fie cu un senator, fie cu un deputat. Se eficientizează lucrurile. Iar exemplul pe care îl avem în Europa este un alt argument. 14 ţări din UE au parlament unicameral.
Prin urmare, de unde şi până unde teama de dictatură sub parlament unicameral? Poate spune cineva că este dictatură în Ungaria, în Cipru sau în Bulgaria? Şi un element la fel de important: de la 1 ianuarie intră în vigoare Tratatul de la Lisabona. În acel moment, Parlamentul Uniunii Europene este parlament şi pentru România. Acest for face legi pentru toate cele 27 de state şi aceste legi afectează şi România, ca membră UE. Deci avem o Cameră la Bruxelles şi mai avem şi două Camere aici?
De ce să nu rămânem cu o singură Cameră aici? Cu atât mai mult cu cât parlamentul naţional va trebui să dea observaţii la proiectele de legi pe care le întocmeşte Parlamentul European. Păi, până or da ai noştri... care n-au fost în stare în trei ani să dea o singură observaţie măcar Parlamentului de la Bruxelles, când acest lucru era facultativ. Şi de la 1 ianuare, conform tratatului, parlamentul nostru va trebui să dea observaţiile în 30 de zile... Cu două Camere n-ar funcţiona!
Guvernul Croitoru a picat. Dacă o să pice şi Guvernul Negoiţă, care va fi următorul pas?
Cred că voi mai încerca un guvern, pentru că România nu trebuie să intre în alegeri, după alegerile prezidenţiale. Chiar mă întreb oare de ce alianţa asta de la Grivco, patronată de Iliescu, de Voiculescu, de Hrebenciuc, în loc să se lupte cu guvernele, de ce nu s-o lupta cu criza? De unde pasiunea asta să tot dărâmi guvernele?
Dacă ieşiţi preşedinte, dizolvaţi Parlamentul?
Nu asta va fi opţiunea mea. Opţiunea mea va fi să mergem către guvern. Să avem guvern, pentru că trebuie pus capăt crizei politice.
De ce plânge Traian Băsescu?
Libertatea: De ce plânge Băsescu?
Preşedintele Traian Băsescu: Nu plânge oricând. Sunt momente de emoţie pe care le trăiesc cu toată fiinţa mea. Spre exemplu, mă emoţionează extraordinar însemnele naţionale. Probabil se datorează faptului că timp de 12 ani am fost pe mare şi îmi plăcea să văd cum în fiecare dimineaţă, odată cu soarele, se ridica tricolorul, iar seara se lăsa, mereu în cadrul unei mici ceremonii. Mi-au intrat însemnele naţionale în suflet. Mă emoţionează soldaţi căzuţi la datorie. Simt o emoţie extraordinară probabil şi datorită ataşamentului meu faţă de armată.
Şi m-a mai emoţionat un lucru extraordinar, la muzeul holocaustului de la New York. Până atunci nici eu n-am crezut în povestea cu holocaustul românesc. Acolo însă, am văzut probele indubitabile ale participării statului român la holocaust, fie că a fost împotriva evreilor, fie că a fost împotriva ţiganilor. Erau poze, mari cât un perete, ale vagoanelor de cale ferată pe care era inscripţionat CFR (Căile Ferate Române) şi militari ai armatei române care dădeau jos din trenuri miile de oameni în Transnistria. Vedeam în poze cum îi duceau către locurile în care aveau să îşi facă detenţia.
Şi m-a mai impresionat extraordinar că în lagărele astea erau descălţaţi. Am văzut chiar şi săndăluţe de copii în mormanele de încălţăminte. Te marchează asemenea imagini, mai ales când n-ai crezut niciodată că poporul tău, armata la care ţii atât de mult este cea care a gestionat dramele istoriei noastre. Atunci mi-au dat lacrimile, pentru că se întorceau nişte valori.
«Nimic nu mă face să mă opresc»
Ce catastrofă v-ar determina, înainte de vot, să renunţaţi la candidatură?
Nimic nu m-ar mai face să mă opresc. Este un angajament pe care l-am făcut public, este un eveniment în derulare şi-l voi duce până la capăt. De altfel, nici legal nu mai pot să opresc candidatura. Chiar dacă aş spune nu, tot aş figura pe buletinul de vot.
«Dau bună ziua celor care îmi fac rău»
Băsescu e răzbunător?
Nu. Arătaţi-mi un singur om pe care m-am răzbunat. Se acreditează şi ideea asta: Băsescu se răzbună. Total fals. Nici nu aş avea puterea s-o fac. Şi nici ranchiunos nu sunt. Pot să-i spun unui om “Bună ziua” chiar dacă este unul din aceia care îmi fac rău. “Bună ziua” îi dau, dar nu pot să stau cu el la masă.
«Ne-ar trebui un parlamentar la 100.000 de locuitori»
Aţi convocat referendum pentru parlamentul unicameral, şi vreţi să reduceţi şi numărul de parlamentari la 300.
De ce 300?Maximum 300. De fapt, ideal ar fi să avem 220. Adică un parlamentar la 100.000 de locuitori (n.r. - populaţia României e de 22 de milioane de persoane). Însă trebuie lăsată o flexibilitate, pentru că nu se pot împărţi exact circumscripţiile, aşa că am zis 300.
«Şi Sarkozy, şi Merkel ţin la România»
Libertatea: Nicolas Sarkozy sau Angela Merkel. Cu care v-aţi înţeles mai bine?
Preşedintele Traian Băsescu: Amândoi ţin la România şi avem un excelent dialog ori de câte ori am o problemă. Sunt oameni cu care poţi discuta orice. Iar sprijinul pe care ni-l dau şi în interiorul Uniunii, dar şi pentru Republica Moldova e un sprijin sincer, pe care l-am cerut şi ni-l dau fără ezitare.Înţeleg că nu aveţi cu nici unul o relaţie de prietenie.
Toţi şefii de stat sau de guvern au ca obiectiv promovarea interesului
naţional. Putem fi amici până la interesul naţional. Dar amândoi sunt foarte plăcuţi în afara cadrului oficial. De altfel, oamenii politici care reuşesc cred că nu pot fi antipatici. Ei trebuie să aibă ceva, în afară de ce au în cap, dar să inspire şi cumva încredere, şi să fie oameni deschişi. Ei nu se schimbă după ce sunt aleşi. Iar dacă îi votează atâtea milioane pentru că, printre altele, îi şi simpatizează, e foarte greu să fie antipatici când nu-i mai vede publicul. Deci oamenii votaţi, în general, sunt oameni cu deschidere către alţi oameni.
«Soţia mea face nişte ardei umpluţi de înnebuneşti»
Libertatea: De ce iubiţi femeile?
Preşedintele Traian Băsescu: (hă, hă, hă!). Pentru că merită.
Aveţi de ales între o confruntare politică cu cel mai aprig contracandidat şi o seară în doi, cu soţia.
Aleg, de departe, seara cu soţia mea.
Vă găteşte soţia? Sau aveţi bucătari?
Am în dotarea reşedinţei şi bucătari. Dar nu îi folosesc. Găteşte soţia şi face o mâncare excepţională.
Şi ştiu că vă place brânza cu roşii, dar e o mâncare care nu necesită preparare. Totuşi, după ce vă daţi în vânt din ce găteşte soţia?
Ghiveciul. Şi îi iese excelent. Face foarte bine ciorbele bucovinene şi nişte ardeii umpluţi de înnebuneşti.
Se întâmplă vreodată să-i daţi telefon şi să-i spuneţi: mi-e poftă de..., fă-mi şi mie!?
Foarte des. De la birou o sun şi o rog să-mi gătească ceva.
Dar nu păreţi un mâncăcios, din contră.
Da, am pofte, dar asta nu înseamnă că mănânc mult. Eu nu trăiesc ca să mănânc. Mănânc doar atât cât îmi trebuie.
Citeşte şi Traian Băsescu: «Soţia mea nu-i de capul ei»
Citeşte şi Traian Băsescu: «Dacă mi-e foame la cumpărături, umplu coşul»


















46780













Spre deosebire de alţi comentatori, eu cred că întâlnirea de la [...]
Fiecare parlamentar primeşte lunar o sumă de bani din bugetul statului pentru [...]
Pentru politicieni nu există reguli, cel puţin nu de circulaţie. Pentru că [...]
Preşedintele Partidului Democrat Liberal (PDL), Emil Boc, spune că limba [...]
Colegiul Director al PD-L a decisastăzi să supună votului Convenţiei [...]














.
.
IV
Cine are asemenea interese? Nu cumva acea teorie a conspiraţiei împotriva României are un sîmbure de adevăr? Pe undeva, chiar mass-media, scrisă sau audio-vizuală, are o asemenea tentă. Nu putem să nu recunoaştem că, în materie de trădare, există unele similitudini, şi anume că mulţi dintre marii noştri voievozi şi domnitori au fost trădaţi, au fost obiectul unor conspiraţii; domnul Cuza a fost trădat de liberali şi conservatori în favoarea unui străin oarecare; mareşalul Antonescu, de fostul rege Mihai, pentru a-şi salva propria piele; Ceauşescu, trădat de cei pe care din "nimic" i-a ridicat în cele mai înalte ranguri. La politicieni, ironia lui Caragiale - iubim trădarea, dar urîm pe trădători - se potriveşte perfect, dar la românul de rînd, nu. În conştiinţa lui, românul cinstit urăşte şi trădarea şi pe trădători.
III
944 au legitimat-o, după cum au crezut că este mai bine, făcînd din istorie un atu care să le permită falsificările ulterioare în cele mai importante evenimente şi date. Cei de după 1989, beneficiarii puterii, prin istoricii lor, dau dovadă de o mai mare perfidie decît predecesorii lor. Eludînd realităţi şi proiectînd un eclectism dus pînă la limitele extreme, răstălmăcind unele informaţii şi neglijîndu-le pe altele în mod voit, mai ales documente de netăgăduit, multe oficiale, acte juridice obligatorii, pentru şi după perioada în care au fost emanate, mărimile zilei îşi permit să ne prezinte o istorie cum le comandă stăpînii de afară. Tot mai mult ne dă de gîndit "varietatea" incriminărilor la adresa poporului român: că este neguvernabil, că are trădarea în sînge, că este xenofob, intolerant şi alte asemenea bazaconii, plecate însă de undeva. De unde oare? Cine are asemenea interese? Nu cumva acea teorie a conspiraţiei î
II
Aceste trădări, cu ample implicaţii în soarta poporului român pentru cine ştie cîte generaţii, au, vrem, nu vrem, un numitor comun, care se cheamă URSS şi SUA şi, bineînţeles, sateliţii lor. Roosevelt şi Churchill ne-au împins cu de-a sila în braţele lui Stalin, neluînd în seamă cererea opoziţiei democrate din România pentru a ieşi din alianţa cu Germania fascistă şi trecerea de partea aliaţilor tradiţionali. Peste 45 de ani, sovieticul Gorbaciov ne împinge în braţele lui Bush. Diferenţele sînt destul de mici, mai mult de nuanţă, raportate la situaţia politică existentă în fiecare perioadă. Şi cum trădările au fost "legitimate" ca revoluţii, nouă, de fiecare dată, nu ne-a rămas decît să constatăm şi să consemnăm gravele malformaţii pe care le suferă istoria, despre care Patrick Stewart spunea că este scrisă după voinţa învingătorilor. Nimic mai adevărat. Beneficiarii puterii de după 23 august 1944 au legitimat-o
...
Sîntem în anul în care nu aniversăm, ci, de fapt, comemorăm, două date reprezentînd două mari trădări în ISTORIA NEAMULUI ROMÂNESC. Prima, comisă de elita politică-militară, în frunte cu fostul Rege Mihai, la 23 august 1944, sub auspiciile comunismului sovietic, mult blamat astăzi, ocazie cu care oamenii acestuia au ajuns la Putere în România. A doua trădare a fost comisă în decembrie 1989, cînd urmaşii comuniştilor din 1944, unii chiar direcţi, şi-au renegat înaintaşii şi au trecut cu arme şi bagaje în tabăra adversă. Venerabilul fost senator Valentin Gabrielescu, astăzi trecut în lumea umbrelor, pe vremea cînd conducea Comisia de Anchetă a Evenimentelor din Decembrie 1989, a concluzionat: "Lovitură de stat dată de străini cu ajutorul trădătorilor din ţară" (şi nu de aiurea - n.a.). Aceste trădări, cu ample implicaţii în soarta poporului român pentru cine ştie cîte generaţii, au, vrem, nu vrem, un numitor comun, care
la vot nu la intins mana
puterea corupe, asta se stie, dar basescu a ramas cel mai putin corupt. in ultimii 20 de ani, cate dosare de parlamentari acuzati de coruptie ati mai vazut!? si pentru astea 20 e meritul marinarului. pe vremea PSD-ului era mai bine!? cautati acolo marii baroni si marile tunuri...iar PNL au reusit performanta de a lasa statul pe deficit bugetar (tarandu-ne direct in criza) in anul in care chiar ei se laudau ca a fost cea mai mare crestere economica. asa ca, stimabililor, e chiar asa de rau basescu?!
FOAMEA-I PE NOI DE 20 DE ANI
SI NOUA NE E FOAME, DA CU CE SA UMPLEM COSUL?CA NU NE PERMITEM.SI NE E DIN CE IN CE MAI FOAME
Nu bea ,ca-i bolnav
Pune-i fiola
Dimineata Base-al nostru ,bea un ceai de sunatoare / Dar sa fie de cinci stele ,nu pisshaat de fata-mare / La pranz,linge o ciorbitza facuta in stil latin / O picatura de apa innecata-n vin pelin / Felul doi ,de buna seama ,e un sos moldovenesc / Reteta ,o votca tare cu ingredient rusesc / Seara cina il asteapta,si ca om mare in stat / Cu J&B si johnny walker s-aseaza putin la sfat / Si dupa atata mancare ,are omu' libidou / Se rezolva ,zice-o blonda bagandu-se sub birou.....
uha
MEDICAMENTE MEDICAMENTE MEDICAMENTEEEEEEEEEEEEEEEE BUHUHUUUUUU
drum bun
sa va duceti toti parlamentari si senatori pe 50 de ani,asa ne mai revenim si noi cu salarile ,ne-ati furat destul ,moartea sa vina sa va voteze ,sau prosti care le-ati oprit di salariu pe 2 luni ,va platim biletul doar dus pe insula....drum bun
ŢEPELE LUI BĂSESCU DATE ROMÂNILOR
Preşedintele Băsescu le-a dat o ţeapă tuturor românilor şi pe tema comuniştilor, pe care i-a adunat la Putere ca să poată fura legal în stil capitalist.După modelul fostului preşedinte Ion Iliescu şi al premierului Adrian Năstase, care, la final de mandat, în noiembrie 2004, au dat o ţeapă Poporului Român prin aşa-zisa privatizare a PETROM, Chiriaşul de la Cotroceni, tot la final de mandat, pregăteşte,Cei peste 800 de aleşi locali ai UDMR au adoptat o proclamaţie şi un memorandum pentru obţinerea autonomiei teritoriale a aşa-zisului Ţinut Secuiesc, iar cei peste 400 de membri ai CNS şi CNMT au adoptat imnul, stema şi drapelul Ungariei mici, formată din judeţele Covasna, Harghita şi Mureş. Preşedintele României nu a avut nici o reacţie, deşi ştie că în ţara noastră nu există, între minorităţile naţionale, cea a secuilor, şi nici între limbile locale şi regionale, limba secuiască, pe tema insulei viperelor ungureşti, care au ieşit la
Educatie a la Marine
Cu Ioana, lucrurile sînt relativ simple, ea fiind sfătuită să îşi ia o mică vacanţă în străinătate. Mai complicată este situaţia cu Elena, ajunsă europarlamentar. Martorii l-au auzit spunîndu-i ,,independentei EBA": �Am vorbit şi cu sor'ta şi nu vreau să aflu nici măcar din ziare că existaţi măcar, pînă după alegeri". Dictachiorul i-a cerut să păstreze discreţie asupra ultimei legături amoroase cu Bogdan Ionescu, poreclit SIDA, iar orice plan privind măritişul să fie amînat pînă după alegeri. El i-a interzis total să apară în cluburile de fiţe, atît cele din Bucureşti, cît şi cele din Strasbourg sau Bruxelles. Tot în acest context, al discreţiei absolute, Elena Băsescu s-a prezentat la Parlamentul European, nu a lipsit la nici o activitate din agendă şi s-a cazat la hotel, deşi în momentul cîştigării mandatului şi-a contractat un luxos apartament, într-o vilă de lux. Pentru a nu da naştere la nici un fel de interpr
EBA
EBA şi-a văzut "visul împlinit" şi este în curs de perfectare a actelor pentru cumpărarea unei luxoase vile, pentru care a plătit 950.000 de euro. Amplasată pe una dintre cele mai liniştite străzi pariziene (12, rue Périé Mazamet), într-o suburbie rezidenţială, vila va fi achiziţionată cu plata integrală. Este o raritate pentru piaţa imobiliară franceză, mai ales acum, cînd abia se întrevăd, chiar şi în Franţa, primele semne de ieşire din criză. În general, o astfel de achiziţie pentru o persoană de vîrsta domnişoarei, atît în Franţa, cît şi în mai toate ţările Europei Occidentale, necesită ani de muncă şi un credit ipotecar pentru care cineva ar plăti aproape toată viaţa.
CRIN BASESCU ESTE TRAIAN ANTONESCU?
Disperarea că Dictachiorul va pierde alegerile sporeşte pe zi ce trece în rîndurile camarilei personale. Deşi execută un plan de fraudare a alegerilor bine pus la punct, fiecare dintre ei are, probabil, un plan de rezervă în cazul în care Piratul pierde fotoliul de la Cotroceni. Surse din cadrul unor Sevicii Secrete ne-au informat că atît Monica Iabob Ridzi, cît şi Elena Udrea au început demersuri discrete, pentru a-şi muta averile în sucursalele unor bănci din paradisuri fiscale şi caută să achiziţioneze proprietăţi în Elveţia.
BĂSESCU - TUN DE 1 MILIARD DE EURO!
Sub seismul Ciprian Nastasiu, care are neaştepat de multe grade pe Scara Richter, construcţia preacinstitului Traian Băsescu se prăbuşeşte în mod spectaculos. Şi prinde sub dărămături persoane importante de la vîrful Statului Român, cum sînt Theodor Stolojan, Elena Udrea, Vasile Blaga, Monica Macovei, Ilie Botoş, Laura Codruţa Kövesi. Din această perspectivă, una dintre numeroasele mărturii lansate, ieri, de Ciprian Nastasiu, fostul procuror DIICOT, în dosare de mare anvergură, este deosebit de elocventă. Ea se referă la prădătorii de energie, între care un rol cheie l-a jucat însuşi preşedintele României.
ptr un votant
se vede ca esti prost si mai esti si ! ai si tu o parere de spus!dar cine esti tu? si altii ca tine?cat de corect esti tu!arunci tu piatra.cretin
rmatorii 10 ani, trebuie platita datoria externa
Culmea prostiei ar fi ca alegătorii săraci şi cei nemulţumiţi de Starea Naţiunii să-i voteze pe candidaţii partidelor care au distrus şi jefuit ţara, care au generalizat corupţia şi haosul, care şi-au bătut joc de Poporul Român şi care ne lasă o datorie externă uriaşă, de peste 50.000 de euro de persoană. Cunoscînd acum care este Starea Naţiunii, logic şi practic, marea majoritate a cetăţenilor români ar trebui să se prezinte la vot şi să-l voteze pe Vadim Preşedinte! Alegătorii care nu se vor prezenta la vot, precum şi cei care vor vota alţi candidaţi decît Vadim este bine să ştie că pun în mare pericol viitorul lor, al urmaşilor lor şi al României. Dumnezeu să le dea gîndul cel bun.
(3.)ROMANII NU GANDESC?
tinerii care termină şcolile şi facultăţile nu au locuri de muncă şi pleacă în exil; vistieria Statului este goală; instituţiile Statului sînt la pămînt; plata salariilor şi a pensiilor se face din împrumuturi de la bănci străine; peste 4 milioane de pensii sînt de mizerie; au explodat restanţele la credite; au crescut continuu preţurile, impozitele şi tarifele; avem cea mai mare inflaţie din Uniunea Europeană; au crescut analfabetismul şi bolile sărăciei; au scăzut populaţia României şi durata de viaţă a românilor; satele sînt pe cale de dispariţie; populaţia este otrăvită cu aditivi alimentari cancerigeni; corupţia s-a generalizat şi nici unul dintre marii corupţi nu a fost condamnat; nemulţumirile angajaţilor, ţăranilor, patronilor şi pensionarilor sînt în creştere; alegerile locale, parlamentare, europarlamentare şi prezidenţiale au fost fraudate; scandalurile s-au ţinut lanţ; ţara este neguvernată şi izolată în plan extern
(2.)ROMANII NU GANDESC?
După 20 de ani de capitalism sălbatic, şi la sfîrşitul cincinalului Băsescu, timp în care România a fost condusă de P.D.-L, P.S.D., P.N.L., P.C. şi U.D.M.R., Starea Naţiunii se prezintă astfel: ţara se află în cea mai gravă criză economică, socială, politică şi morală din ultimii 90 de ani; au fost distruse toate ramurile economiei naţionale; nu există nici un program anti-criză; bogăţiile naturale au fost date străinilor; banii obţinuţi din privatizări s-au dus pe Apa Sîmbetei; nu s-au realizat investiţii de stat; de la Uniunea Europeană nu s-au atras fonduri de peste 5 miliarde de euro; se înregistrează o prăbuşire economică şi un deficit bugetar de 9%; datoria externă este de peste 120 miliarde de euro, revenind peste 50.000 de euro pe locuitor; sînt peste 10 milioane de cetăţeni săraci şi aproape 1 milion de şomeri; mai mult de 4 milioane de români au fost alungaţi în peste 100 de ţări, în căutarea locurilor de muncă; au falime
ROMANII NU GANDESC?
Au trecut 20 de ani de la lovitura de stat din decembrie 1989 şi 5 ani ai mandatului preşedintelui Băsescu, dar niciodată cei care s-au aflat la conducerea României nu au prezentat Starea Naţiunii. În timp ce în S.U.A., Rusia, China, Franţa şi în mai multe ţări preşedinţii sau prim-miniştrii prezintă, cel puţin o dată pe an şi, întodeauna, la final de mandat, care este Starea Naţiunii, în România, niciodată, în 20 de ani, nu a fost prezentată Starea Naţiunii de către preşedinţii Ion Iliescu, Emil Constantinescu şi Traian Băsescu. Nici prim-miniştrii din ultimele două decenii, începînd cu Petre Roman şi încheind cu premierul demis Emil Boc, nu au prezentat, în Parlament, care este Starea Naţiunii la un moment dat şi nici nu au predat, respectiv, nu au preluat gestiunea ţării.
DECE VA E FRICA NU SCAPATI ! VADIM PRESEDINTE
MAFIA TIGANEASCA PSD LA FEL TOTI AU CATE 15 CASE SI MILIARDE IN TOATE CONTURILE VA MAI ADUCETI AMINTE DRAGI ROMANI SAU INTELIGENTA NU VA LASA CINE A DISTRIUS BANCILE ROMANESTI TOTI DAU VINA UNUI PE ALTII DAR NIMENI NU A FACUT NIMIC! JOS MAFIA SI COMUNISMUL SINGURUL OM CARE NU A FOST LA PUTERE ESTE VADIM!!! BASESCU IL DOARE IN COT CIRC IN 4 ANI IN CARE A ASIGURAT CLANUL SECURISTILOR EBA CU VILA LA PARIS IOANA MONOPOL PE BUCURESTI CATEVA CASE DE FIECARE JEG POLITIC
VRETI SA VA CONDUCA UNGURII ?
Bordelul Basescu a esuat din toate punctele de vedere; personal, familial, national si international ; etc GUZGANUL, GANSACUL SAU PORNESCU TOTI SUNT niste FATALAI SAU PAPUSARII CARE AU DISTRUS TARA 20 DE ANI !!!; etc FAMILIA VOTEAZA CORNELIU VADIM TUDOR
VADIM E CEL MAI CURAT POLITICIAN ROMAN
Vreti sa nu va conduca ungurii? sau tiganii? !!! VADIM ITS CRAZY FOR GOD !!! Analfabetii il voteaza pe BASESCU; Tiganii il voteaza pe GEAONA ILICI;: Homosexualii il voteaza pe CRINANTONESCU; Masonii il voteaza pe SORIN PORNESCU; iar PATROTII, EROII SI SFINTII TARII IL VOTEAZA PE CORNELIU VADIM TUDOR!!!
ptr isterici probashiti
asa ca nu mai tipati ca ii plateste felix pe ziaristi din bani lui.....ca base plateste pe oligarhi lui din banii poporului si a statului roman....de ce credeti ca sa imprumutat base si pdl-ul in numele statului cu miliarde euro...ca sa-i poate da la ministerul lui UDREA- care a avut un buget de 75 milione de euro-ptr plimbari si calarit salvamari..sau .ca sa-i dea lui felix sau patriciu.......desteptati-va "stupid people.....stiii ce buget a avut presedintia 50 milioane de euro.....iar senatul 43 milioane de euro .....Trebuie sa ai mult tupeu sa vezi paiul din ochiul altuia si sa te faci ca nu vezi ditai barna din ochiul tau. Le-as sugera tuturor proBashitzilor, ca pe viitor, sa incerce sa abordeze alte tematici mai credibile, iar cele cu hotia, comunismul si securismul sa le "uite", ca nu poti sa vorbesti de funie in casa spanzuratului , la infinit, fara sa ajungi sa te ia lume cu HUUOOO….. acum ar naviga o barca in cismigiu... ca flota s-a evaporat
DATORIA TARII A CRESCUT LA 80 MILIARDE PE TIMPUL LUI BASE.......IA GHICITI VOI CINE A FURAT BANII SI CINE VREA ACUM SA RAMANA LA PUTERE: hotul striga prindeti hotul- base e platit din banii tarii si boc la fel...ei primesc salariile din bugetul statului si trebuie sa apere interesele tarii...nu a fiicelor, rudelor sau pdl-ului...ei va fura banii din buget nu felix sau vantu....de unde credeti ca a facut .avere base si familia lui.....din bani statului. ?O sa ajungem sa murim de foame...intr-o tara care se inglodeaza in imprumuturi,o tara care si-a vandut toate resursele,toata bogatia,nu se poate trai decat in mizerie.Toate preturile au crescut in ulimele luni,la alimente iar somajul creste ingrijorator.... Aici nu este vorba de optiuni, vor fi si disponibilizari de 9.000 de oameni in acest an si 180.000 anul viitor dintre bugetari.. Base a furat cu nesimtire , si-a aparat propiul interes ptr el ,frate,fiica etc si acum face pe curatul. (-vila din str. Mihaileanu.terenuri cumparate de
ptr isterici probashiti
DATORIA TARII A CRESCUT LA 80 MILIARDE PE TIMPUL LUI BASE.......IA GHICITI VOI CINE A FURAT BANII SI CINE VREA ACUM SA RAMANA LA PUTERE: hotul striga prindeti hotul- base e platit din banii tarii si boc la fel...ei primesc salariile din bugetul statului si trebuie sa apere interesele tarii...nu a fiicelor, rudelor sau pdl-ului...ei va fura banii din buget nu felix sau vantu....de unde credeti ca a facut .avere base si familia lui.....din bani statului. ?O sa ajungem sa murim de foame...intr-o tara care se inglodeaza in imprumuturi,o tara care si-a vandut toate resursele,toata bogatia,nu se poate trai decat in mizerie.Toate preturile au crescut in ulimele luni,la alimente iar somajul creste ingrijorator.... Aici nu este vorba de optiuni, vor fi si disponibilizari de 9.000 de oameni in acest an si 180.000 anul viitor dintre bugetari.. Base a furat cu nesimtire , si-a aparat propiul interes ptr el ,frate,fiica etc si acum face pe curatul. (-vila din str. Mihaileanu.terenuri cumparate de
,..
normal ca Basescu este cel mai atacat. prezinta pericol pentru adversarii lui. si ei sunt convinsi ca Basescu poate sa castige alegerile. doar este cel mai bun presedinte de pana acum.. a facut cele mai multe lucruri bune pentru tara asta!
N-ai de unde alege!
Din pacate ptr presedentie,..nu prea ai de unde alege! ; raman mereu un idealist,..imi place de Isaraescu,...n-am sa inteleg de ce nu participa! ; restul,..nu trec prin ciur,..ca sint cu neghina multa!; din cei ce sint acum,...pe ultima linie,..doar Oprescu,..ar merita! ; dar la noi e stiut,...nu cine merita cistiga!!!
Si cu asta ce-am facut??
Un text al celebrului Constantin Tănase scris acum vreo... 60 de ani. Şi cu asta ce-am făcut? Ne-am trezit din hibernare Şi-am strigat cît am putut: Sus Cutare! Jos Cutare!? Şi cu asta ce-am făcut? Am dorit, cu mic, cu mare, Şi-am luptat, cum am ştiut, S-avem noua guvernare? Şi cu asta ce-am făcut? Ca mai bine să ne fie, Ne-a crescut salariul brut, Dar trăim în sărăcie? Şi cu asta ce-am făcut? Ia corupţia amploare, Cum nicicînd nu s-a văzut, Scoatem totul la vînzare? Şi cu asta ce-am făcut? Pentru-a cîştiga o pîine, Mulţi o iau de la-nceput, Rătăcesc prin ţări străine? Şi cu asta ce-am făcut? Traversăm ani grei cu crize, Leul iar a decăzut, Cresc întruna taxe-accize? Şi cu asta ce-am făcut? Totul este ca-nainte, De belele n-am trecut, Se trag sforile, se minte? Şi cu asta ce-am făcut? Se urzesc pe-ascuns vendete, Cum nicicînd nu s-a văzut, Ţara-i plină de vedete? Şi cu asta ce-am fă
Mahalagiu de duzina
O să iau un nebun cu mine pe insulă. El e distractiv. Pe Vadim l-aş lua. (hă, hă, hă!) Ai pus etichete de Gaozar, Tiganca imputita , Scoala scoate numai timpiti de parca ai fi mafalda, nenorocitule. Dupa ce l-a jignit pe Antonescu cu sotia , acum il jigneste pe VADIM. Betivane dovedit de unde ai calificare de DOCTOR ca sa afirmi despre VADIM ca este nebun? Stii ca astfel de aprecieri sunt penale ? Dar in fond ce iti pasa ca si asa nu respecti absolut nici o lege in Romania. Dar Generalii de carton pe care i-ai avansat la apelul bocancilor, interlopii de Gabriel Oprea, Neculai Ontanu, Anghel Iordanescu sunt normali? Iti mai trebuie o mie de ani sa ajungi la inteligenta si aprecierea lui Vadim pe scean internationala MAHALAGIULE DE DUZINA CE ESTI.
antonescu vesnicul opozant
credeti ca altcineva o sa faca mai mult decit el?
occidentul? dar de unde stim noi ce vrea occidentul? ne bazam pe ceea ce ne spune ciutacu la antena 3? pey atunci inseamna ca mai avem de invatat niste carte ca sa stim ce vrea occidentul
Maria ai dreptate...o sa-i transcriu lui Basescu pe site -ul lui cu copy-paste toate comentariile mizerabile puse de animalele salbatice ale partidelor corupte care se vor la putere.Nu fac parte din niciun partid,dar am vazut mizeriile facute pe unele posturi ca sa-mi dau seama pe cine voi vota pe 22.
nu cred ca toata comentariile acestea pot fi lansate de niste oameni inteligenti care pot aduce un vot onorabil tarii. eu cred ca este o propaganda negativa la adresa lui base si ar trebui sa sesizam toti acest lucru
occidentul
occidentul? dar de unde stim noi ce vrea occidentul? ne bazam pe ceea ce ne spune ciutacu la antena 3? pey atunci inseamna ca mai avem de invatat niste carte ca sa stim ce vrea occidentul
Pe Base nu-l vrea lumea civilizata di democratica,nu-l vrea occidentul!
imagina
vi-l imaginati pe colericul vadim pe o insula cu base? cred ca ar muri vadim:))))
dintre toate injuraturile cred ca pt base sunt cele mai putine de ce? pt ca nu prea avem de ce sa-l injuram fratilor ce vreti o tara plina de mizerie?
deschideti ochii bine de data asta
de ce credeti ca stam si ne chinuim pe aici,din cauza lor a hotilor gen basescu emotionalul o cu o mie de fete.Toti tineri din tara au plecat in strainatate si tot mai pleaca ca sa si faca un rost in viata.Acum au aparut iar la tv cu promisiuni m am saturat de vrajeala asta veche.Il votez pe vadim merita o incercare sa de a dumnezeu sa intre presedinte
Pe Base nu-l vrea lumea civilizata di democratica,nu-l vrea occidentul!
Am observat ce s-a mai scris pe aici de Antonescu. Fratilor nu stiu ce credeti, dar mie mi se pare un fel de femeie masculina si nu cred ca ar putea sa conduca tara asta. Mai bine un marinar decat unul care nici femeie, nici barbat nu e.
Vrem o TARA DEMOCRATICA care apartine UE si nu o tara cu un dictator Basescu,fost SEF AL SECURITATII IN ANVERS si COMUNIST DE FRUNTE!
dintre toate injuraturile cred ca pt base sunt cele mai putine de ce? pt ca nu prea avem de ce sa-l injuram fratilor ce vreti o tara plina de mizerie?
El vorbeste ca orice ratat de pe strada,minte si fura ca boschetarii...e terminat mai ales ca acum a fost dat in vileag de catre scriitorul din SUA ,iar cartile sunt in Romanaia si maine vor fi cumparate de romani.Rusii nu-l vor,americanii nu-l vor! E dictator!
De 5 ani au distrus Romaniaq,iar Base e fost sef al Securitatii din Anvers,comunist de vaza si DICTATOR intr-o tara DEMOCRATA intrata in UE! Sunteti chiori mancameatipula?
De ce sa fuga ca sa faca loc pesedistilor corupti? sa poata veni matusa tamara in tara? daca asta va doriti fratilor....n-aveti decat
De ce?
De ce sa fuga ca sa faca loc pesedistilor corupti? sa poata veni matusa tamara in tara? daca asta va doriti fratilor....n-aveti decat
Ii omoara poporul dupa alegeri. Sulfamida Barbu,Udrea,Videanu,Berceanu,Ridzi,Anastase,Placinta,unde va ascundeti?
Antonesc o femeie masculina
Am observat ce s-a mai scris pe aici de Antonescu. Fratilor nu stiu ce credeti, dar mie mi se pare un fel de femeie masculina si nu cred ca ar putea sa conduca tara asta. Mai bine un marinar decat unul care nici femeie, nici barbat nu e.
Pana la urma Base e cel mai ok in afirmatii...restul parca sunt la usa cortului. Ar trebui mai multa clasa...
Ii omoara poporul dupa alegeri. Sulfamida Barbu,Udrea,Videanu,Berceanu,Ridzi,Anastase,Placinta,unde va ascundeti?
Nu mai raspunzi?
Pana la urma Base e cel mai ok in afirmatii...restul parca sunt la usa cortului. Ar trebui mai multa clasa...
Base e terminat! Nu-l vor nici aMEricanii,nici rusii! Trebuie sa-si ia certificat de la psihiatrie ca sa nu-l bage VADIM in puscarie!
Adevarul acesta e!
cind tu,UN SECURIST COMUNIST,ai citit in parlament condamnarea comunismului,VADIM ti-a aratat o pancarda in care erai la puscarie:)hahahahahha...cum te-ai simtit,umilit si dat la uie????ba panarama,analfabetule,ai bagat-o pe elena basescu europarlamentar???cite milioane ai facut furind??? din pacate,tu,geoana,antonescu si alti mafioti,toti facidn parte din gasca care au distru romania in 20 ani,va uniti si nu acceptati ideea ca Vadim sa vina la putere!!!!oricum,VOI,RAMINETI IN ISTORIE DOAR CA NISTE PACALICI,NISTE PANARAME!!eu votez vadim!!
Flota de zeci de milioane de euro,4 milioane de euro luati din rascumpararea ziaristilor,milioanele de euro furate de Udrea,sutele de mii de euro furate de ridzi,milioanele de euro furate de Placinta,Videanu...etc...etc...
Pana la urma Base e cel mai ok in afirmatii...restul parca sunt la usa cortului. Ar trebui mai multa clasa...
Au inceput sa ap-ara actele ,dovezile,stenogramele cu potlogariile de milioane de dolari facute de Base,Udrea,Videanu...
IL ALEGEM PE VADIM PRESEDINTE;EROUL ROMANIEI
dragi romani il cunosc bine pe bercea mondial din draganesti olt,are casa la gara a scris pe ea bercea mondial,asa este are f multe dosare penale dar procurori din slatina il tin in brate pn ca ii da bani sa dea la alti cu camata,iar basescu a dat mana cu acest libidinos de tara caini morti in germania de la o poarta la alta iar acum a lasat oameni pe strada in slatina ca e camatar de,si il scapa procurori,deci ce a facut basescu inafara decat sa scape mafioti sa nu ii inchida,lau bagat pe becali care ajutat f multi oameni ganditiva la binele tari si votati cu,VADIM PRESEDINTE:la toti care candideaza l e este frica de vadim ii vrea binele tari romanesti nu este corupt asa cum sunt ceilalti,ganditiva ls un lucru de unde au cei care candideaza atatea bani pn canpani electorale?vadim nu are ca nu da voie mafiei sa faca ce vrea singurul om corect si demn pn tara romaneasca ,vadim are cateva facultati facute,iar base cate are va intreb?sau ceilalti nu va mai amagiti cu vorbe si votati VAD
astia
Subscriu! In concluzie, nu votati nici unul dintre cele trei partide perverse care sunt de fapt mana in mana, respectiv, PSD,(tatal hotilor, PNL niste escroci notorii si evident PDL ce a condus 5 ani si nu se vede nimic. Alocatiile de copii abia 42 RON, salariul minim nici 200 de Euro, autostrada soarelui nu au terminat-o in 5 ani pana la Constanta, pasajele la iesirile din Bucuresti cu linia de centura ioc, (doar promisiuni pe tablele puse acolo), ciorrrroii impanzesc toate pietele, painea desi este 1 leu este si f. proasta si cu chimicale. Nimeni nu face nimic. Si cate si mai cate! Cum de indrazniti sa mai vreti vot? De ce nu umbla Basescu prin pietele Bucurestene, de ex. la Big-Berceni? Sa-i zic vreo doua! Se duce prin tara la taranii aia sa-i ameteasca. proasta lume, vaiii!!
asa cum ati opservat frati romani din 89 pana in prezent toti care au fost presedinti pana acum neau promis decat atunci cand au fost in pragul alegerilor,pacat de tineret care nu are ce sa manance termina scoala si nu au nicio sansa ,basescu vb de angela merchel presedinta germaniei,ma aful in germania si vad ce se intampla aici cei care termina scoala au loc de munca asigurat si niciunul nu sta cu frica zilei de maine pn ca un tanar daca se duce la o firma sa il angajeze il baga imediat in seama,la asta trebuie sa va ganditi la copii dv si sa alegeti omul care striga jos mafia.verificati cati din cei care candideaza au scoala lui vadim ,vadim este un om f destept si sigur near scoate la lumina e singurul cu sange de roman adevarat votatil si veti fi bine,in tarile din europa se castiga pe merit,pe minte nu minciuni cum neau mintit toti care au fost pana acum vadim este f destept el e noul vlad tepes al romaniei.jos base ...VADIM PRESEDINTE .ganditiva bine cand mergeti la vot frati ro
familia
sinteti familia Bandy de romania...vai de capul vostru
Basescu a esuat din toate punctele de vedere; personal, familial, national si international ; etc GUZGANUL, GANSACUL SAU PORNESCU TOTI SUNT LA FEL DE MINCINOSI; etc FAMILIA MEA VOTEAZA CORNELIU VADIM TUDOR; pentru ca e cel mai serios roman, un lider cu caracter , un familist moral exemplu, un patriot/ erou national !!! UN OM DE INCREDERE
vadim presedinte
asa cum ati opservat frati romani din 89 pana in prezent toti care au fost presedinti pana acum neau promis decat atunci cand au fost in pragul alegerilor,pacat de tineret care nu are ce sa manance termina scoala si nu au nicio sansa ,basescu vb de angela merchel presedinta germaniei,ma aful in germania si vad ce se intampla aici cei care termina scoala au loc de munca asigurat si niciunul nu sta cu frica zilei de maine pn ca un tanar daca se duce la o firma sa il angajeze il baga imediat in seama,la asta trebuie sa va ganditi la copii dv si sa alegeti omul care striga jos mafia.verificati cati din cei care candideaza au scoala lui vadim ,vadim este un om f destept si sigur near scoate la lumina e singurul cu sange de roman adevarat votatil si veti fi bine,in tarile din europa se castiga pe merit,pe minte nu minciuni cum neau mintit toti care au fost pana acum vadim este f destept el e noul vlad tepes al romaniei.jos base ...VADIM PRESEDINTE .ganditiva bine cand mergeti la vot frati ro