Gay şi mândru de a fi soldat

27 Iulie 2009, ora 16:15  |  Articol semnat de Ovidiu Lazăr
Mareste fontul| Trimite pe yahoo messenger| Trimite pagina unui prieten| Printeaza pagina

Cu zece ani în urmă era considerată faptă penală să fii homosexual şi membru al armatei britanice. Acum, James Wharton se declară mândru că e gay şi că o poate sluji pe regină. Membru al regimentului de cavaleri, tânărul soldat vorbeşte deschis, în ultimul număr al revistei armatei britanice, despre stereotipurile pe care a trebuit să le înfrunte înainte de reforma instituţională.

În 2000, două cazuri de contestare a politicilor privind personalul armatei britanice au determinat Curtea Europeană pentru Drepturile Omului (CEDO) să ratifice o directivă prin care li s-a permis atât bărbaţilor cât şi femeilor cu o altă orientare sexuală să servească în armată. James Wharton, soldatul a cărui imagine apare pe coperta revistei armatei britanice, Soldier, a declarat că această schimbare de atitudine a fost binevenită, persoanele homosexuale ce servesc în armată putând să-şi desfăşoare activitatea nestingherit.

Foto simbol EPA

"Înainte să le spun alor mei că sunt gay, am spus asta în armată", declară ofiţerul de 22 de ani. Conform site-ului soldiermagazine.co.uk, armata britanică poate fi un exemplu pentru modul în care a reuşit să depăşească stereotipurile legate de sexualitatea membrilor săi. Nu acelaşi lucru se poate spune însă despre armata americană,  parteneră a celei britanice în ultimii ani în diferitele zone de conflict. În continuarea Ministerul Apărării din Statele Unite ale Americii nu recunoaşte existenţa personalului cu alte orientări sexuale.

Tânărul britanic îşi serveşte ţara şi regina de şase ani de zile şi a luat parte la diferite operaţiuni în Irak. Contrazicând orice stereotip legat de vulnerabilitatea pe care orietarea sexuală ar putea-o determina, James Wharton e mândru de faptul că a fost în cea mai dificilă zonă de conflict din prezent. Soldatul şi-a cunoscut iubitul în timpul marşului de anul trecut din cadrul Gay Pride din Londra, când pentru prima dată membri ai armatei britanice au avut libertatea de a mărşălui în uniforme. Faptul că în momentul de faţă aşteaptă să fie promovat la gradul de caporal, îl determină pe tânărul soldat să fie mândru de faptul că iubeşte un bărbat, că îi place fotbalul şi concertele lui Pink.

Cu toate că s-au făcut schimbări, Wharton a declarat că încă mai este loc pentru îmbunătăţiri. El a susţinut că dacă în 1999 au fost trecute în rezervă 298 de persoane de a căror orientare sexuală s-a aflat, acum este mult mai bine. Însă stereotipurile încă mai persistă la un anumit nivel al armatei dar nu la fel de absurd ca înainte. Singurele griji pe care le are în momentul de faţă sunt legate de pericolele iminente meseriei.

Voteaza articolul:
Calificativ (din 0 voturi):
Articol citit de:
1874
Mareste fontul| Trimite pe yahoo messenger| Trimite pagina unui prieten| Printeaza pagina
Comentarii (8)
#8. ricoanta | 2009.07.28 | 10.08

Informare
In armata Britanica exista regiment de cavaleri. Exista regimente de cavalerie printe care si : Blues & Royals, Royal House Hold Cavalery Regiment si inca cateva.

#7. BuF | 2009.07.27 | 22.13

Super
asta isi dorea de mic saracu'. ce viata are el acum acolo.

#6. Parker | 2009.07.27 | 18.32

Ai prieste la tancuri
Uitati-va la teava de mitraliera...!!!...I am being unfair..!!!.Good luck to him!

#5. tonteu | 2009.07.27 | 17.56

adica ce?
te pomenesti ca il iubesti lazare... la ce naiba ai scris un astfel de articol despre un ratat care nu a iesit in evidenta ta decat prin asta

#4. Rotua | 2009.07.27 | 17.12


Prima treaptă este de soldat. A doua este de gradați. Caporal intră la cea de-a doua. A treia este de subofițeri...si restul sunt chestii de bun simț

'hmmmz a spus:
""Înainte să le spun alor mei că sunt gay, am spus asta în armată", declară ofiţerul de 22 de ani." "....apoi spuneti: "Faptul că în momentul de faţă aşteaptă să fie promovat la gradul de caporal..."... pai ori e ofiter ori e militar de rand ???
#3. hmmmz | 2009.07.27 | 17.04

intrebare...
""Înainte să le spun alor mei că sunt gay, am spus asta în armată", declară ofiţerul de 22 de ani." "....apoi spuneti: "Faptul că în momentul de faţă aşteaptă să fie promovat la gradul de caporal..."... pai ori e ofiter ori e militar de rand ???

#2. aly | 2009.07.27 | 16.47


are baieti la discretie acum

Adauga comentariu
Nume:*
Titlu:*
Comentariu:*
Englezoaică de 14 ani, "profesionistă" într-un club de striptease
Are 14 ani şi locuieşte in Marea Britanie. In timpul zilei merge la şcoală, iar noaptea lucrează intr-un club de striptease, unde oferă showuri private pentru doar 20 de lire.Caz şocant în Anglia, unde poliţia a descoperit că o fată de numai 14 ani lucra ilegal [...]
Violată de un "prieten" de pe Facebook
Sarah Jones este o fată de 17 ani din Marea Britanie care, la fel ca majoritatea tinerilor de vârsta ei, are un cont pe siteul de socializare Facebook. Ghinionul a lovit-o pe fată în momentul în care a acceptat să se împrietenească în mediul virtual cu [...]
Şi-a omorât iubita şi pe cei doi bărbaţi cu care a prins-o făcând sex
Un bărbat şi-a ucis iubita şi alţi doi bărbaţi după ce i-a prins făcând sex în locuinţa sa din Brooklyn, New York. Bărbatul a recunsocut în faţa poliţiştilor că era atât de nervos, încât a luat cadavrele celor doi bărbaţi pe care [...]
Video / Preot brazilian filmat în timp ce făcea sex cu un minor în faţa altarului
Biserica catolică braziliană este zguduită de un megascandal de pedofilie: un preot a fost filmat în timp ce făcea sex cu un copil în faţa altarului, informează Antena3.ro, citând AFP.Părintele Luiz Marques Barbosa în vârstă de 82 de ani este acuzat [...]
A fugit gol-puşcă de la bordel
Un bărbat a fugit în pielea goală dintr-un bordel de transsexuali din Elveţia, după ce clădirea a fost cuprinsă de flăcări, în urmă cu două zile. Un bărbat de 33 de ani a scăpat dintr-un incendiu produs la un bordel de transsexuali ieşind pe geam. El a rămas [...]

Berlusconi, Sarkozy şi Obama, luaţi la mişto / Foto
Berlusconi, Sarkozy şi Obama, luaţi la mişto / Foto
Statuile din lemn şi din carton ale premierului italian Silvio Berlusconi, ale [...]
Excrescenţele «omului-copac» se măresc
Excrescenţele «omului-copac» se măresc
Indonezianul Dede Koswara (38 de ani), cunoscut drept “omul-copac”, [...]
Clienţi ai unor bănci din SUA, înşelaţi prin apeluri telefonice din România
Clienţi ai unor bănci din SUA, înşelaţi prin apeluri telefonice din România
Autorităţile americane au localizat în România sursa unor apeluri [...]
Şi-a lăsat bebeluşul în cuptor o noapte întreagă
Şi-a lăsat bebeluşul în cuptor o noapte întreagă
Un bărbat din Kentucky şi-a lăsat bebeluşul de doar 5 săptămânio [...]
Un pilot şi-a lovit propria casă cu avionul
Un pilot şi-a lovit propria casă cu avionul
Pilotul canadian al unui aparat de zbor de mici dimensiuni şi-a lovit propria [...]

Violeta Dan are 21 de ani şi e din Bucureşti. Este pasionată de şedinţe foto, muzică şi dans. Ea ne-a [...]


ziare