

Handbalista Talida Tolnai: «Mă rog tot timpul»
“Galacticele” de la Râmnicu Vâlcea sunt cele mai strălucitoare nestemate din handbalul românesc. Între pretendentele la trofeul Ligii Campionilor se distinge un
adevărat înger păzitor, portăriţa Talida Tolnai (30 de ani).
Din 2007, de când a venit de la Zalău, a stat în umbra mai experimentatelor Luminiţa Huţupan şi Paula Rădulescu. Dar chiar şi cu apariţii sporadice în poarta Oltchimului, Talida contribuie la succesele echipei. Pe bancă, stă cu mâinile împreunate şi şopteşte cu consecvenţă rugăciune după rugăciune. “Când fetelor le e mai greu, sunt obosite şi nu mai au putere, îl las pe El să facă totul. Şi funcţionează 100%. Îi mulţumesc lui Dumnezeu şi mă rog tot timpul, nu numai pe teren, chiar şi la volan”, se confesează portăriţa, care s-a specializat în a para aruncări de la 7 metri.
Cântă muzică religioasă la vestiar
O cumpănă în viaţa personală i-a luminat drumul spre credinţă. “Sunt pocăită, sunt la penticostali”, nu se fereşte Talida să-şi declare apartenenţa religioasă. Mai mult, Tolnai şi-a dezvăluit o mai veche pasiune: cântă muzică religioasă. “Oriunde cânt: la biserică, acasă, la vestiar, în timpul liber. Dumnezeu trebuie lăudat în permanenţă, trebuie să ne lăsăm în voia Lui”.


















1601

















Boxerul ucrainean Vladimir Klitschko şi-a apărat centurile mondiale IBF, WBO [...]
Povestea familiei Heltne e interesantă. Atleta română Anca (32 de ani) [...]









df
mult succes
das
mai ce afacut fata de vb asa ,este o persoana care munceste mult si bravo ei
E dusa cu pluta saraca !
a
ai o problema ,tu cum esti , mai intai trebuie sa ne uitam la noi si dupaia sa vb de alti .Talida Tolnai este o sportiva care a muncit mult si munceste in continuare ,nu este usor sa faci sport .bravo toto
Tolnai esti o terminata.....se vede ca in ultimul timp te-ai apucat de cantat deoarece nu mai aperi nimic....ai pierdut si lotul national.....urasc adventistii pentru ca sunt niste perversi!
ma inteligentzilor!!!
Numai ea stie cat s a antrenat saraca pentru a l impresiona e gheorghe tadici sa o duc la valcea,,,,,asa ca din fotoliu e usor sa critici!!!!sudisti dracului.........SUNT DIN ZALAU SI RESPECTATI O VA ROG CA NU AM AJUNS SA NE FIE RUSINE SA NE RUGAM LA DUMNEZEU!!!!apropo...oare de ce are salajul cele mai putzine cazuri de gripa porcina?/???n tratam cu tzuica ,,,hehe......sudisti ciudatzi si infectatzi...gherman
Tolnai esti o terminata.....se vede ca in ultimul timp te-ai apucat de cantat deoarece nu mai aperi nimic....ai pierdut si lotul national.....urasc adventistii pentru ca sunt niste perversi!
d - zeu iti da dar nu - ti baga si - n traista !
E dusa cu pluta saraca !
Fi binecuvantata! te-am auzit cantand la botezul tau impreuna cu Gabi Ilut ! Ma bucur ca nu ti-e rusine ca esti pocaita !Spune tuturor de dragostea lui Dumnezeu.Pentru asta ai ajuns unde esti ca sa le spui colegelor tale cat de mult le iubeste Dumnezeu.MARANATHA! ! Domnul nostru vine in curand! ! 1