Îndulceşte-ţi postul

20 Noiembrie 2009 
Mareste fontul| Trimite pe yahoo messenger| Trimite pagina unui prieten| Printeaza pagina

 Îţi plac dulciurile, dar ţi-ai propus să te purifici prin post înaintea Crăciunului? Noi te învăţăm cum să prepari câteva reţete cu prăjituri fără ouă, lapte şi brânză, care te vor ajuta să-ţi îndulceşti zilele de post.

Salată de fructe

Ingrediente: două mere, două kiwi, două portocale, o rodie, două pere, o jumătate de lămâie, coniac şi zahăr pudră.

Mod de preparare: se curăţă fructele de coajă şi se taie în cuburi mici. Rodia se curăţă şi se scot bobiţele. Jumătatea de lămâie se stoarce peste fructele aşezate într-o salatieră sau în cupe. Se amestecă totul cu zahăr pudră după gust. Se mai pot adăuga vişine din dulceaţă sau din vişinată, iar la final se pun câteva linguriţe de coniac.

 Ruladă cu mere

Ingrediente: pentru aluat - un pahar de ulei, 100 ml borş, 30 g de drojdie, 750 g făină; pentru umplutură - şase mere, 80 g zahăr, 75 g nucă tăiată mărunt, 75 g stafide, o lămâie, pesmet, rom, scorţişoară.

Mod de preparare: se face o cocă, se frământă şi se întinde o foaie dreptunghiulară. Merele se dau pe răzătoare, apoi se pun într-un castron împreună cu stafidele, coaja rasă de lămâie şi romul. Se presară scorţişoară şi se amestecă.

Se încinge cuptorul şi se tapetează o tavă cu hârtie pentru copt. Compoziţia cu mere se întinde pe foaia de aluat, apoi se presară pesmetul şi nuca şi se rulează. Marginile aluatului se umezesc, se pliază şi “se sudează”, apăsându-se cu degetele. Se pune rulada pe tavă şi se dă la cuptor 45 de minute.

 Cornuleţe Trude

Ingrediente: 250 g margarină, opt linguri de apă clocotită, făină cât cuprinde, 100 g nuci, 200 g rahat tăiat cubuleţe sau 100 g magiun, două pliculeţe de zahăr vanilat.

Mod de preparare: într-o grămăjoară de făină se toarnă apa clocotită, se frământă, apoi se încorporează şi margarina. Se întinde o foaie care se taie în pătrate, pentru a se forma cornuleţele umplute cu nuci, rahat sau magiun. Se împăturesc pe diagonală şi se coc la foc iute. Se tăvălesc calde prin zahăr vanilat.


 Bomboane de casă

Ingrediente: 400 g biscuiţi, trei linguri de zahăr, o cană cu apă, 50 g cacao, 200 g margarină vegetală, nucă sau vişine din vişinată, nucă de cocos, rom, vanilie şi coajă de lămâie.

Mod de preparare: zahărul se topeşte în apă, împreună cu praful de cacao, şi se dă într-un clocot. Biscuiţii se fărâmiţează şi se amestecă apoi cu siropul răcit, după care se omogenizează cu margarina.

Se fac biluţe din compoziţia rezultată şi se pune în mijlocul lor miez de nucă sau câte o vişină. Se tăvălesc prin nucă de cocos.

Voteaza articolul:
Calificativ (din 4 voturi):
Articol citit de:
3741
Mareste fontul| Trimite pe yahoo messenger| Trimite pagina unui prieten| Printeaza pagina
Comentarii (1)
#1. gianina | 2009.11.20 | 20.07

bunutz
...aveti niste retete super de post si fff usor de facut!!!mai asteptam si mancaruri!!

Adauga comentariu
Nume:*
Titlu:*
Comentariu:*
Iată cum poţi economisi 4.000 de lei la nunta ta
Te pregăteşti să faci pasul cel mare, dar nu dispui de banii necesari pentru o petrecere aşa cum ai visat?Criza financiară v-a dat planurile peste cap? Nu intraţi în panică, o nuntă se poate face chiar şi pe aceste vremuri “de secetă”. Dacă nu dispuneţi de un [...]
La târgurile de turism dai 285 € pe o vacanţă de 510 €
Poate că ţi se pare cam devreme să-ţi planifici vacanţa de vară, dar e bine să ştii că, dacă faci rezervare de acum, ai putea plăti cu 50% mai puţin pe concediul visat. Iar o astfel de economie nu poate să fie decât binevenită într-un an de criză, când nu [...]

La târgurile de turism dai 285 € pe o vacanţă de 510 €
La târgurile de turism dai 285 € pe o vacanţă de 510 €
Poate că ţi se pare cam devreme să-ţi planifici vacanţa de vară, dar e [...]
Iată cum poţi economisi 4.000 de lei la nunta ta
Iată cum poţi economisi 4.000 de lei la nunta ta
Te pregăteşti să faci pasul cel mare, dar nu dispui de banii necesari pentru [...]
Elena Sîrbu are 18 ani şi este din Râmnicu Vâlcea. Apetisanta brunetă ne-a povestit câteva lucruri despre ea, cum [...]


ziare