Click Here

«Mi-ar fi plăcut şi mie să zbor cu MIG-ul»

1 Aprilie 2009  |  Articol semnat de Claudiu Pacearca
Mareste fontul| Trimite pe yahoo messenger| Trimite pagina unui prieten| Printeaza pagina

Libertatea a avut privilegiul de a asista la o întâlnire istorică, mulţumită directorului Muzeului Aviaţiei din Capitală, care a avut o iniţiativă mai mult decât originală.

Realitatea trăită acum de Simona e identică aceleia prin care a trecut Mariana în urmă cu zeci de ani. Sunt înconjurate de bărbaţi, într-un domeniu despre care se zice că le e destinat acestora, ele având şi responsabilitatea de a demonstra că nu e deloc

Playerul flash nu este instalat.

Prezentul şi trecutul s-au contopit pentru o oră, într-un apartament micuţ din Capitală. Simona Măierean, 24 de ani, prima femeie pilot de Mig-21 din România, a dat mâna şi a stat câteva zeci de minute de vorbă cu legenda aviaţiei române, Mariana Drăgescu, 97 de ani, cea mai vârstnică femeie pilot din ţară.

Urcam pe treptele înguste şi abrupte ale unui bloc cu două etaje din Capitală, nerăbdători să ajungem în modestul apartament al Marianei Drăgescu, 97 de ani, o legendă vie a aviaţiei române. O vecină a nonagenarei ne pofteşte înăuntru.

Playerul flash nu este instalat.
Libertatea a avut privilegiul de a asista la o întâlnire ...
1245 vizualizari
Video: «Mi-ar fi plăcut şi mie să zbor cu MIG-ul» (video 2)
Video: «Mi-ar fi plăcut şi mie să zbor cu MIG-ul» (video 2)
2731 vizualizari
Mariana, în 1940

Luată pe nepregătite, din somn, bătrâna face ochii mari şi prima persoană pe care o zăreşte e nimeni alta decât Simona Măierean, 24 de ani, care a reuşit performanţa de a fi prima femeie din România de la manşa unui supersonic Mig-21.

“Te ştiu de la televizor, draga mea! Tu eşti fata care pilotează supersonicul! Ai venit să mă vezi?”, întreabă Mariana.

Simona, în 2009

Practic, trecutul şi prezentul s-au contopit, fiecare dintre cele două protagoniste ale întâlnirii împărtăşindu-şi gânduri şi experienţe. Responsabil pentru momentul deosebit e comandorul Paul Sandachi, directorul Muzeului Aviaţiei din Capitală.

“Mi-ar fi plăcut şi mie să zbor cu supersonicul, cu Mig-ul. Însă atunci nu exista aşa ceva. Iar acum sunt prea bătrână. Mi-ar plăcea să mă mai plimb măcar prin Bucureşti. Mai am putere, însă nu fac decât să mă uit la televizor şi mă plictisesc tare”, i-a spus Mariana Simonei.

Paul Sandachi

“E normal. Doar aţi fost o femeie activă, aţi făcut sport, aţi alergat şi aţi pilotat. Şi avioanele pe care aţi zburat erau frumoase, aveau farmecul lor. Pe mine m-aţi inspirat. Chiar vă mulţumesc”, i-a zis Simona. Chiar dacă le despart 70 de ani de viaţă, iar avioanele pe care au zburat ele diferă, am descoperit că modestia, spiritul de aventură şi pofta de viaţă sunt adevăraţii numitori comuni.

Mariana Drăgescu, 97 de ani Mariana Drăgescu, 97 de ani, şi-a început cariera de pilot, urmând, în 1935, cursurile Şcolii de Zbor a Ioanei Cantacuzino, fără ştirea familiei. Trei ani mai târziu, la iniţiativa unei colege, se înfiinţează Escadrila 108 sanitară, numită şi Escadrila Albă.

A zburat de pe Aerodromul Pipera, actuala locaţie a Muzeului Aviaţiei din Bucureşti (str. Fabrica de Glucoză, nr 2-4, sector 2). În cel de-al Doilea Război Mondial, escadrila a salvat în jur de 1.500 de răniţi.

Sublocotenentul Simona Măierean, 24 de ani, singura femeie-pilot de supersonic din România, împreună cu colegul ei, sublocotenent Gabriel Epuran, 24 de ani

Simona Măierean, 24 de ani Simona Măierean, 24 de ani, este prima femeie din România care a pilotat un avion supersonic. A urmat cursurile Academiei forţelor aeriene din Braşov, unde intrase a Foto 1Foto 2treia pe loc, dar de unde a absolvit ca şefă de promoţie. Simona a pilotat IAR-99 şi YAK-52, iar acum Mig-21 LanceR, la Baza 95 din Bacău, unde a avut loc şi primul ei zbor pe supersonic, culmea, într-o zi de vineri, 13, care, de altfel, i-a purtat noroc.

Diverse poze o înfăţişează pe Mariana Drăgescu în diferite ipostaze, pe front, cărând un rănit pe targa amplasată în avion (foto 1), sau pur şi simplu dân-du- şi buzele cu ruj în uşa hangarului (foto 2), atunci când ea şi o mână de fete formau Escadrila Albă.

Simona pilotează un avion supersonic

După ce ne-a impresionat prin performanţa de a fi prima femeie pilot de supersonic, Simona Măierean, 24 de ani, a testat avionul pe care evoluează, împreună cu colegul său, Gabriel Epuran, la Bucureşti, dar în mediu virtual. Ei au testat cel mai nou joc al studiourilor UBISOFT România, sâmbătă, la Muzeul Aviaţiei din Capitală. La finalul simulărilor, cei doi tineri piloţi militari ne-au spus că Migul e la feld e frumos pe calculator ca şi în realitate.

Simona Măierean e singura femeie din România care pilotează un avion militar MIG 21

A testat MIG-ul în mediul virtual

Sublocotenentul Simona Măierean, 24 de ani, singura femeie-pilot de supersonic din România, împreună cu colegul ei, sublocotenent Gabriel Epuran, 24 de ani, ambii de la Baza 95 aeriană din Bacău, s-au aflat sâmbătă la Muzeul Aviaţiei, din Capitală pentru a testa Migul 21, aparatul pe care evoluează.

Nu a fost vorba de testarea unui avion real cu a unuia virtual, pe cel mai nou simulator de zbor realizat de UBISOFT România, Tom Clancy’s HAWX. Jocul permite zborul virtual cu mai multe tipuri de aeronave militare, inclusiv cu Migul 21. Noutatea în materie de simulator de zbor constă în faptul că jocul cuprinde scenarii ce folosesc imagini tridimensionale cu hărţi reale a 16 locaţii internaţionale. Realismul e sporit de faptul că imaginile sunt obţinute din satelit.

Migul e la fel de frumos pe simulator ca şi în realitate. Bineînţeles că senzaţiile date de zborul real şi sarcinile resimţite nu au cum să fie aceleaşi, însă manevrabilitatea şi proporţiile sunt foarte apropiate de realitate”, ne-a spus Simona, după ce a încheiat cu succes o misiune. La fel de impresionat a fost şi colegul tinerei. „După două misiuni abia m-am dat jos de pe scaun. Migul 21 e un aparat care te captivează atât când îl zbori în aer, cât şi într-o simulare”, ne-a spus Gabriel.

La realizarea jocului Tom Clancy’s au contribuit nu doar informaticieni, ci şi oameni cu experienţă în aviaţie, şi chiar ingineri. De exepmlu, pentru realizarea motorului fizic a fost responsabil un vechi inginer nuclear. Simulatorul este deja disponibil pe piaţă, la preţuri cuprinse între 129, pentru calculator, şi 250, pentru consolă Xbox.

foto: Stelian Drăghici şi Claudiu Pacearcă

Voteaza articolul:
Calificativ (din 16 voturi):
Articol citit de:
3610
Mareste fontul| Trimite pe yahoo messenger| Trimite pagina unui prieten| Printeaza pagina
Comentarii (12)
#12. Eugen | 2009.08.04 | 22.17

Bravo!!!
Într-adevăr, este un lucru extraordinar performanţa domnişoarei Simona Măieran, proaspăt locotenent în cadrul Aviaţiei Militare, şi daţi-mi voie să cred că este şi mult mai frumoasă decât Simona senzual, Sexi brăileanca şi altele!!!! O moldoveancă deşteaptă, curajoasă, frumoasă şi care nu ne aduce decât bucurie şi fericire că mai avem încă adevărate valori!!! De asemenea femei avem nevoie!!!!

'Je a spus:
Decit Moni, Sexy braileanca, Simona Senzual etc...etc... , atitea nonvalori pe care le promovati cu atita sirg doar spre bucuria palmasilor din Ro, ma bucur ca v-ati hotarit sa scrieti si ceva interesant despre niste doamne in adevaratul sens al cuvintului! Incercati sa o tineti tot asa!
#11. Je | 2009.05.04 | 11.41

O promovare binemeritata
Decit Moni, Sexy braileanca, Simona Senzual etc...etc... , atitea nonvalori pe care le promovati cu atita sirg doar spre bucuria palmasilor din Ro, ma bucur ca v-ati hotarit sa scrieti si ceva interesant despre niste doamne in adevaratul sens al cuvintului! Incercati sa o tineti tot asa!

#10. Alin | 2009.04.02 | 22.49


Te compătimesc!

'dany. a spus:
....ca nu a-tzi zburat cu Mig-ul deoarce este un avion bun pentru araturile de toamna....!!!!!!!!
#9. alin | 2009.04.02 | 22.48


Bravo, continuaţi cu asemenea subiecte. Încercaţi să le extindeţi, cuvântul scris are încă valoare.

#8. ioan | 2009.04.01 | 19.22

DA
Cinste ei ,cred ca ne putem mandri cu fete ca ea.

#7. dany. | 2009.04.01 | 18.59

.......mai bine ....
....ca nu a-tzi zburat cu Mig-ul deoarce este un avion bun pentru araturile de toamna....!!!!!!!!

#6. Ion+ | 2009.04.01 | 18.57

Eroism si seriozitate.
Toata stima si admiratia, fata de cele doua femei .

#5. Carra | 2009.04.01 | 18.42

Bravo !!!
Mi-am servit tara timp de 27 de ani si ma bucur cand o femeie in uniforma se afirma !!! Acum niste ani am fost si eu prima femeie ofiter care a organizat si condus un exercitiu NATO PfP in strainatate si de aceea sunt mandra pentru dumneavoastra !!!

#4. Augustus | 2009.04.01 | 14.24

Bafta !
Iti doresc mult noroc si sper ca vei ajunge sa zbori si pe avioane mai bune decat MIG 21 .

#3. mil | 2009.04.01 | 11.18

to mil
Foarte bun subiectul. Merita mai mult spatiu si mai multa coerenta...

#2. bla bla 2 | 2009.04.01 | 10.52

...
de redactat e redactat corect, insa e editat foarte aiurea, fara logica. trebuie sa citesti de sus pana jos tot si abia apoi poti sa-ti faci o idee despre cum se leaga pozele...

#1. bla bla | 2009.04.01 | 08.19


articolul ar fi fost frumos daca macar ar fi fost redactat corect ....o amestecatura de cuvinte ...chiar nu citeste/ corecteaza nimeni textele inainte de a le publica????

Adauga comentariu
Nume:*
Titlu:*
Comentariu:*
El este stilistul cailor!
La clubul de echitaţie “Regatul Cailor” de la Adunaţii Copăceni, judeţul Giurgiu, caii sunt “tunşi şi frezaţi” artistic de către un veritabil stilist al patrupedelor. Florin Bobe creează în părul animalelor, cu foarfeca şi cu maşina de tuns, [...]
La Băneasa se construieşte «hangarul barosanilor»
Construirea unui terminal VIP destinat deţinătorilor de avioane mici, de lux, a creat un scandal între Aeroportul Băneasa, SMURD şi Ministerul de Interne (MAI). Elicopterele care intervin de obicei în cazuri extreme vor rămâne la sol, pentru că la doar [...]
Au zburat ca prieteni după 65 de ani
În urmă cu 65 de ani, duceau o luptă pe viaţă şi pe moarte deasupra oraşului Ploieşti. Acum, piloţii veterani ai celui de-al Doilea Război Mondial, americanul Barrie Davis şi generalul român Ion Dobran, au survolat încă o dată locurile unde s-au [...]
După ce s-au înfruntat în război: «Vă mulţumesc că nu m-aţi ucis!»
O întâlnire istorică a avut loc, ieri, la Muzeul Aviaţiei din Capitală, între doi piloţi de vânătoare veterani, foşti rivali în timpul celui de-al Doilea Război Mondial: colonelul american Barrie Davis, 86 de ani, şi asul aviaţiei româneşti, [...]
«Familia Geoană poartă un blestem greu»
Tam-tamul din ultima lună, provocat de “flacăra violetă”, de atacurile energetice sau de “lucrăturile” oculte care au reaprins scânteia scandalului între partidele politice PSD şi PD-L, nu le-a lăsat indiferente pe vrăjitoarele din România. [...]

România concurează la Eurovision în a doua semifinală
România concurează la Eurovision în a doua semifinală
În urma unei trageri la sorţi, care a avut loc ieri la Oslo, s-a [...]
Lista completă a nominalizărilor pentru premiile Oscar
Lista completă a nominalizărilor pentru premiile Oscar
Intr-o conferinţă de presă care a avut loc, marţi, la Los Angeles, au fost [...]
Morris vine la «MissFata de la Pagina 5»
Morris vine la «MissFata de la Pagina 5»
Unul dintre cei mai în vogă cântăreţi ai momentului, Morris, [...]
Lista nominalizărilor la Oscar pentru cei mai buni actori
Lista nominalizărilor la Oscar pentru cei mai buni actori
Nominalizările pentru cea de 82-a ediţie apremiilor Oscar au fost anunţate [...]
Nominalizările la Oscar pentru "cel mai bun film"
Nominalizările la Oscar pentru "cel mai bun film"
Într-o conferinţă de presă care a avut loc azi la Los Angeles, au fost [...]
Oana Iuliana Hăncianu este o tânără de 22 de ani din Bucureşti, care se poate lăuda cu dimensiuni de invidiat: [...]

2.jpg


ziare