24 Aug. 2018 21:24

Toți fotbaliștii români de la Sparta Praga, titulari cu Bohemians 1905. Victorie scăpată printre degete

Toți fotbaliștii români de la Sparta Praga, titulari cu Bohemians 1905. Florin Niță, Bogdan Vătăjelu, Nicolae Stanciu și Alexandru Chipciu au început din primul minut jocul de campionat, de vineri seară, din deplasare.

Stanciu a fost substituit la pauză, când a intrat Michal Sacek. Nici Vătăjelu n-a prins finalul pe gazon, fiind scos în minutul 81, la 10 minute după ce a încasat un cartonaș galben. În locul fostului craiovean a intrat Vukadin Vukadinovic.

Meciul Bohemiasn 1905 – Sparta Praga a deschis etapa a 6-a din campionatul de fotbal al Cehiei. S-a terminat nedecis, scor 1-1. Josef Sural a deschis scorul pentru Sparta, în minutul 61, dar Jan Zaviska n-a fost de acord, remizând, în minutul 87.

Trupa românilor a ratat șansa de a se urca pe primul loc în clasament. După 6 runde, Sparta se menține în coasta liderului și totodată campioana Viktoria Plzen, care are maximum de puncte. Sparta are 14 puncte, iar pe locul 3 este Slavia Praga, 12 puncte. Plzen și Slavia au în meci în minus.

Bohemians Praga este la jumătatea clasamentului (locul 8 din 16 formații), cu numai 8 puncte.