MENIU CAUTĂ
03 Iul. 2012 14:37

Ei ne vor reprezenta la Jocurile Olimpice de la Londra!

Distribuie

La nataţie vor face deplasarea patru sportivi, Camelia Potec, Norbert Trandafir, Dragoş Agache şi Alexandru Coci, urmând ca ei să fie însoţiţi de antrenorii Philippe Lucas şi Ovidiu Galeru.

La polo, cei  13 jucători, Dragoş Stoenescu, Cosmin Radu, Tiberiu Negrean, Nicolae Diaconu, Andrei Iosep, Andrei Buşilă, Mihnea Chioveanu, Alexandru Matei, Dimitri Goanţă, Ramiro Georgescu,  Andrei Ghiban,  Kalman Kadar şi Mihai Draguşin,  vor fi însoţiţi de antrenorii  Istvan Kovacs şi Remus Cîmpianu, masorul Dumitru Paizan şi de Anatolie Grinţescu, în calitate de conducător al echipei.

La box, pugilistii Bogdan Juratoni şi Mihaela Lăcătuş vor fi însoţiţi de antrenorii lor, Napoleon Gheorghe, respectiv Adrian Lăcătuş.

La kaiac – canoe, lotul va fi format din 11 sportivi, kaiacistele Irina Lauric, Iuliana Paleu, kaiaciştii Ionel Gavrilă, Ştefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu, Ionuţ Alexandru Mitrea şi Bogdan Mada, şi canoiştii Liviu Dumitrescu, Victor Mihalachi şi Iosif Chirilă, doi antrenori, Igor Lipalit şi Florin Scoică, un asistent – masor  Elena Moreşanu, şi conducatorul lotului Ioan Bârlădeanu.

La canotaj lotul va fi alcătuit din Cristina Grigoraş, Eniko Mironcic, Camelia Lupascu, Roxana Cogianu, Cojocariu Adelina Maria, Ioana Rotaru, Nicoleta Albu, Teodora Gidoiu, Irina Dorneanu, Georgeta Andrunache, Viorica Susanu, Marius Cozmiuc, George Palamariu, Ilie Pîrghie, Florin Curuea, doua rezerve, Andreea Boghian şi Ionel Strungaru, trei antrenori, Mircea Roman, Dimitrie Popescu şi Marlena Zagoni,  asistentul medical Anca Nemţoc şi conducătorul Elisabeta Lipă.

La ciclism vom fi reprezentaţi de Andrei Nechita, care va merge însoţit de antrenorul Radu Selejan.

La scrimă lotul va fi format din opt sportive şi sportivi, Ana Maria Brânză, Anca Măroiu, Simona Gherman, Rareş Dumitrescu, Florin Zalomir, Cosmin Hancianu, Radu Dărăban, Bianca Pascu, două rezerve,  Loredana Dinu  (spadă) şi Alexandru Siriţeanu (sabie), trei  tehnicieni, Mihai Covaliu, Dan Podeanu şi Cornel Milan, un masor, Mircea Lascăr, şi medicul Ion Nicolae.

La gimnastica, lotul mai poate suferi modificări atât în ceea ce priveşte componenţa echipelor cât şi a colectivului  tehnic. Deocamdată, formula de participare aprobată de CE al COSR este următoarea: zece sportive şi sportivi – Cătălina Ponor, Sandra Izbaşa, Raluca Haidu, Diana Bulimar, Larisa Iordache, Flavius Koczi, Ovidiu Buidoso, Marius Berbecar, Cristian Băţagă şi Vlad Cotuna, cinci tehnicieni, Maria Bitang, Octavian Bellu, Lucian Sandu, Ioan Suciu şi Vasile Vug, un kinetoterapeut, Andreia Ianasi, un medic, Cristian Stoiciu, şi oficialul echipei Elena Frîncu.

La judo vor face deplasarea şase sportive şi sportivi, Alina Dumitru, Corina Căprioriu, Andreea Chiţu, Dan Fâşie, Vlăduţ Simionescu şi Daniel Brata, doi antrenori, Florin Bercean şi Emil Morar, plus medicul  Mirela Pop.

La tir vor merge Lucia Mihalache şi Alin Moldoveanu, însoţiţi de antrenorii Iosif Ciorbă şi Sorin Babii, acesta din urmă şi în calitate de preşedinte al Federaţiei Române de Tir.

La tenis de masă, lotul va fi format din performerii  Elisabeta Samara, Daniela Dodean şi Adrian Crişan, antrenorul Viorel Filimon şi Cristinel Romanescu, conducător.

La tenis vor concura la Londra Irina Begu, Monica Niculescu, Sorana Cîrstea, Simona Halep, Horia Tecău şi Adrian Ungur, antrenori vor fi Sever Dron şi Ciprian Porumb, iar Gelu Cosma va însoţi lotul în calitate de kinetoterapeut.

La haltere echipa va fi formată din Roxana Cocoş, Răzvan Martin, Gabriel Sîncrăian şi Florin Croitoru, doi antrenori Petre Becheru şi Nicolae Niţu, şi kinetoterapeutul Aurica Vâlceanu.

La lupte vom fi reprezentaţi de doi sportivi, Alin Alexuc şi Daniel Chintoan, care vor fi însoţiţi de Petrică Cărare, respectiv Nicolae Ghiţă, şi medicul Nicolae Ploeşteanu.

Cel mai numeros lot, cel de la atletism, va fi format din 17 sportivi, un medic, Adriana Limona, un asistent medical, Constantin Dănicel, conducătorul Ion Buliga şi trei antrenori, care vor fi desemnaţi la următoarea şedinţă a Consiliului Federal al Federaţiei Române de Atletism.

Cele 17 atlete şi atleţi sunt: Nicoleta Grasu, Claudia Ştef, Bianca Perie, Cristina Bujin, Esthera Petre, Lidia Şimon, Constantina Diţă Tomescu, Andreea Ogrăzeanu, Bianca Răzor, Mirela Lavric,  Angela Moroşanu, Ancuţa Bobocel, Elisabeta Birca, Viorica Ţigău, Cristina Casandra, Marius Cocioran şi Marius Ionescu.

Delegaţia de oficiali, care va însoţi lotul olimpic al României, va fi formată din Alexandru Epuran (şef de misiune), Florin Mişca (adjunct de şef de misiune), Dragoş Tătaru şi Arthur Hoffman (responsabili cu probleme administrative), Gheorghiţă Voicu (şef  financiar), Dan Tănase (medicul şef al Echipei Olimpice a României) şi Cristian Butariu (ataşat olimpic).
Foto: Vlad Chirea

Loading...
Comentarii