25 Noi. 2014 23:47

VIDEO / Manchester City şi Bayern Munchen au făcut spectacol

Manchester City şi Bayern Munchen au oferit unul dintre cele mai frumoase meciuri din faza grupelor Ligii Campionilor, scor 3-2.

Sebastian Rode a avut prima ocazie a meciului, în minutul 9. În minutul 20 Mehdi Benatia l-a faultat, în careu, pe Neuer. Jucătorul oaspeţilor a fost eliminat, iar englezii au primit lovitură de pedeapsă. Agüero a transformat penalty-ul, iar gazdele conduceau cu 1-0.
Xabi Alonso a restabilit egalitatea, în minutul 40, cu un şut de la distanţă. Deşi evoluau îninferioritate numerică, nemţii au întors scorul, înainte de pauză, prin Robert Lewandowski. Cu cinci minute înainte de final, Agüero a scăpat singur spre poarta adversă şi a reuşit al doilea său gol. Nu avea să fie însă, scorul final. Acelaşi Agüero a profitat de o greşeală în defensiva oaspeţilor şi a adus victoria grupării engleze.
În ciuda înfrângerii, Bayern Munchen este câştigătoareai grupei, cu 12 puncte, iar Manchester City, AS Roma şi ŢSKA Moscova au câte 5 puncte.