Ladislau Boloni o pregăteşte din vara anului lui 2017 pe Antwerp, cu care în stagiunea trecută a fost foarte aproape de calificarea în play-off-ul pentru locurile 1-6. După şase etape din noul campionat, echipa, neînvinsă şi cu doar două goluri primite, este pe poziţia a 5-a a clasamentului, la 4 puncte de liderul FC Bruges.

Pe primul loc în această anchetă este croatul Ivan Leko, care a câştigat campionatul cu FC Bruges. Pe locul 2 este portughezul Ricardo Sa Pinto, cae a încheiat pe locul 2 campionatul şi a câştigat Cupa Belgiei cu Standard Liege, avându-l printre jucătorii de bază pe Răzvan Marin. În ciuda rezultatelor bune, la finalul stagiunii Sa Pinto a fost înlocuit de la conducerea echipei.