Dinamo a pierdut la Lisabona, cu Sporting, în play-off-ul Ligii Campionilor la handbal

Vadim Gayduchenco in meciul de handbal masculin dintre Dinamo Bucuresti si AHC Dobrogea Sud Constanta, din cadrul Ligii Zimbrilor, desfasurat in sala Dinamo din Bucuresti, duminica 11 februarie 2018. © FOTO Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Dinamo Bucureşti a fost învinsă în deplasare de formaţia portugheză Sporting Lisabona, cu scorul de 32-31 (14-14), sâmbătă seara, în turul play-off-ului Ligii Campionilor la handbal masculin.

Dinamo a primit gol cu cinci secunde înainte de finalul partidei, dar are prima şansă la calificarea în optimile competiţiei, o performanţă istorică.

Campioana României a condus în prima repriză cu 8-5, 9-7, 10-8 şi 12-9, dar la pauză scorul a fost egal, 14-14. Au reuşit să se desprindă pe tabelă în partea secundă, în min. 53 aveau chiar cinci goluri în plus, 31-26, dar Dinamo a marcat de cinci ori la rând şi a egalat, 31-31 (59), înainte ca Araujo să marcheze golul victoriei pentru Sporting.

Pentru Dinamo au înscris Amine Bannour 6 goluri, Hugo Descat 6, Nicuşor Negru 4, Ciprian Şandru 3, Andras Szasz 3, Vitali Komogorov 3, Kamel Alouini 2, Muhamed Zulfic 2, Răzvan Gavriloaia 1, Seyed Alireza Mousavi 1.

Golurile lusitanilor au fost semnate de Ivan Nikcevic 11, Pedro Veitia Valdez 6, Edmilson Araujo 5, Carlos Ruesga Pasarin 3, Fabio Rocha Chiuffa 3, Valentin Ghionea 2, Luis Frade 1, Carlos Carneiro 1.

Meciul a fost arbitrat de germanii Robert Schulze şi Tobias Toennies, iar delegat EHF a fost austriacul Klaus Lang.

Manşa secundă se va juca joi, 28 februarie, la Bucureşti.