VIDEO | Preliminariile Euro 2020. Norvegia – Suedia 3-3. Final nebun la Oslo. Toate rezultatele primelor două etape

epa07465513 Bjorn Maars Johnsen (L) of Norway in action with Filip Helander (R) of Sweden during the UEFA EURO 2020 qualifiers match between Norway and Sweden, in Oslo, Norway, 26 March 2019. EPA-EFE/LISE ASERUD NORWAY OUT

Preliminariile Euro 2020 au început joi, 21 martie. Meciurile din cele 10 grupe se vor disputa în perioada martie – noiembrie 2019. La turneul final se vor califica doar primele două clasate din fiecare grupă.

Meciurile turneului final se vor desfăşura în perioada 12 iunie – 12 iulie 2020, în 12 ţări, Anglia, Azerbaidjan, Danemarca, Germania, Irlanda, Italia, Olanda, România, Rusia, Scoţia, Spania şi Ungaria.

Clasamente, AICI.

Runda 2

Marți, 26 martie

Grupa D
21:45 Elveţia – Danemarca 3-3 VIDEO
Freuler (19), Xhaka (66), Embolo (77) / M. Jorgensen (84), Gytkjaer (88), Dalsgaard (90+3)

21:45 Irlanda – Georgia 1-0
Conor Hourihane 36

Grupa F
21:45 Malta –  Spania 0-2 VIDEO
Morata (31, 73)

21:45 Norvegia – Suedia 3-3 VIDEO
Johnsen (41), King (59), Kamara (90+7) / Claesson (70), Quaison (86, 90+1)

Norvegia: Jarstein – Elabdellaoui, Ajer, Nordtveit, Aleesami – M. Elyounoussi (Kamara 72), Henriksen, Selnæs, Ødegaard – King, Johnsen (Sorloth 90+3).
Suedia: Olsen – Krafth, Granqvist, Helander, Augustinsson – Larsson (Isak 62), Ekdal (Gustav Svensson 66), Olsson (S. Andersson 90+6), Claesson – Berg, Quaison.

Norvegianul Bjorn Maars Johnsen (centru) era în ofsaid când a deschis scorul FOTO: EPA-EFE/LISE ASERUD

21:45 România – Insulele Feroe 4-1
Deac (26), Keșeru (29, 33), Pușcaș (63) / Davidsen (40 – penalty)

Grupa J
19:00 Armenia – Finlanda 0-2
Fredrik Jensen 14, Pyry Soiri 78.
21:45 Italia – Liechtenstein 6-0 VIDEO
Stefano Sensi 17, Marco Verratti 32, Fabio Quagliarella 35 – penalty, 45+3 – penalty, Moise Kean 70, Leonardo Pavoletti 76.

21:45 Bosnia și Herțegovina – Grecia 2-2
Edin Visca 10, Miralem Pjanici 15, respectiv Konstantinos Fortounis 64 – penalty, Dimitris Kolovos 85.

Luni, 25 martie

Grupa A
21:45 Muntenegru – Anglia 1-5
Marko Vesovici 17, respectiv Michael Keane 30, Ross Barkley 39, 59, Harry Kane 71, Raheem Sterling 81.

21:45 Kosovo – Bulgaria 1-1
Arber Zeneli 61, respectiv Vasil Bojikov 39.

Grupa B
21:45 Portugalia – Serbia 1-1 VIDEO
Danilo Pereira 42, respectiv Dusan Tadic 7 – penalty
Atacantul Cristiano Ronaldo, care a părăsit terenul accidentat, în minutul 31 al partidei, a anunţat că va reveni pe gazon „într-o săptămână sau două”. El a acuzat o leziune la coapsa dreaptă şi a cerut imediat să fie înlocuit.

21:45 Luxemburg – Ucraina 1-2
David Turpel 34, respectiv Viktor Ţîgankov 40, Gerson Rodrigues (autogol) 90+3.

Grupa H
19:00 Turcia – Moldova 4-0 VIDEO
Kaldirim  (24), Tosun (26, 53), Ayhan (70)
21:45 Andorra – Albania 0-3
Armando Sadiku 42, Bekim Balaj 87, Amir Abrashi 90
21:45 Franţa – Islanda 4-0 VIDEO
Samuel Umtiti 12, Olivier Giroud 68, Kylian Mbappe 78, Antoine Griezmann 84.
Meciul a fost oficiat de o brigadă din România: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu și Mihai Artene. Cel de-al patrulea oficial va fi Marius Avram.

Duminică, 24 martie

Grupa C
21:45 Olanda – Germania 2-3
VIDEO
De Ligt 48, Depay 63 / L. Sane 15, Gnabry 34, Schulz 90

21:45 Irlanda de Nord – Belarus 2-1
J. Evans 30, Magennis 87 / Stasevici 33

Grupa E
16:00 Ţara Galilor – Slovacia 1-0 VIDEO
James 5

19:00 Ungaria – Croaţia 2-1 VIDEO
Szalai 34, Patkai 76 / Rebici 13

Grupa G
19:00 Israel – Austria 4-2
Zahavi 34, 45, 55, Dabbur 66 / Arnautović 8, 75
21:45 Polonia – Letonia 2-0 VIDEO
Lewandowski 76, Glik 84

21:45 Slovenia – Macedonia de Nord 1-1
Zajc 34 / Bardi 47

Grupa I
16:00 Kazahstan – Rusia 0-4 VIDEO
Cerîșev 19, 45+2, Dzyuba 52, Beisebekov 62 autogol

19:00 San Marino – Scoţia 0-2
McLean 4, Russell 74
21:45 Cipru – Belgia 0-2 VIDEO
E. Hazard 10, Batshuayi 18

Runda 1

Sâmbătă, 23 martie

Grupa D
16:00 Georgia – Elveţia 0-2 VIDEO
(St. Zuber 56, Zakaria 80)

19:00 Gibraltar – Irlanda 0-1
(Hendrick 49)

Grupa F
19:00 Suedia – România 2-1 VIDEO
(Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58)
19:00 Malta – Insulele Feroe 2-1
(Nwoko 13, S. Borg 77 – pen./ J. Thomsen 90+8)

21:45 Spania – Norvegia 2-1 VIDEO
(Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)

Grupa J
21:45 Italia – Finlanda 2-0 VIDEO
(Barella 7, Kean 74)

21:45 Bosnia și Herțegovina – Armenia 2-1 VIDEO
(Krunići 33, Miloševići 80 / Mkhitaryan 90+3-pen.)

21:45 Liechtenstein – Grecia 0-2
(Fortounis 45+1, Donis 80),

Vineri, 22 martie

Grupa A
19:00 Bulgaria – Muntenegru 1-1 VIDEO
Nedelev ’82 (pen.) / Mugosa ’50
21:45 Anglia – Cehia 5-0 VIDEO
Sterling ’24, ’62, ’68, Kane ’45+2, Kalas ’84 (aut.)

Grupa B
21:45 Portugalia – Ucraina 0-0
21:45 Luxemburg – Lituania 2-1
Barreiro ’45, Rodrigues ’55 / Cernîh ’14

Grupa H
21:45 Moldova – Franţa 1-4 VIDEO
Ambros ’89 / Griezmann 24, Varane 27, Giroud 36, Mbappe 87
21:45 Andorra – Islanda 0-2
Bjarnason 22, Kjartansson 80
21:45 Albania – Turcia 0-2 VIDEO
Burka Yilmaz 21, H. Calhanoglu ’55

Joi, 21 martie

Grupa C
21:45 Olanda – Belarus 4-0 VIDEO
(Depay 1, 55-pen., Wijnaldum 21, Van Dijk 86)

21:45 Irlanda de Nord – Estonia 2-0 VIDEO
(McGinn 56, S. Davis 75-pen.)

Grupa E
21:45 Croaţia – Azerbaidjan 2-1 VIDEO
(Barišići 44, Kramarići 79 / Șeidaev 19)

21:45 Slovacia – Ungaria 2-0 VIDEO
(Duda 42, Rusnák 85)

Grupa G
21:45 Austria – Polonia 0-1 VIDEO
(K. Piątek 69)

21:45 Macedonia de Nord – Letonia 3-1 VIDEO
(Alioski 11, Elmas 29, 90+3 / Isajevs 87)
21:45 Israel – Slovenia 1-1 VIDEO
(Zahavi 55 / Šporar 48)

Grupa I
17:00 Kazahstan – Scoţia 3-0 VIDEO
(Perciuh 6, Vorogovski 10, Zainutdinov 51)
19:00 Cipru – San Marino 5-0 VIDEO
(Sotiriou 19-pen., 23-pen., Kousoulos 26, Efrem 31, Laifis 56)
21:45 Belgia – Rusia 3-1 VIDEO
(Tielemans 14, E. Hazard 45-pen., 88 / Cerîșev 16)
Brigada alcătuită din Ovidiu Hațegan (”central”), Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe (asistenți) și Sebastian Colțescu (rezervă) o oficiat la acest joc.

Ultimele patru naţionale calificate la turneul final vor fi stabilite în urma play-off-ului Ligii Naţiunilor, în martie 2020.

Cele mai bune 4 echipe din fiecare ligă dintre cele care nu obţin calificarea prin intermediul preliminariilor (repartizarea se face pornind de la Liga D spre Liga A, cu posibilitatea alocării locului unei echipe dintr-o ligă inferioară în eventualitatea în care toate celelalte sunt deja calificate) îşi vor disputa câte un loc la EURO.

Se vor juca semifinale, într-o singură manşă, pe terenul echipei mai bine clasate în Liga Naţiunilor, şi finala (gazda va fi trasă la sorţi). Câştigătoarea play-off-ului fiecărei ligi va merge la EURO 2020.


Citește și: Cum a recuperat DIICOT inventarul Tezaurului României de la Moscova, după ce a aflat că dosarul este negociat cu oameni de afaceri ruși!

Mai multe articole