Bilanțul COVID-19 în România a ajuns la 229.040 de cazuri confirmate de la începutul epidemiei. În ultimele 24 de ore, 6.481 de persoane au fost confirmate cu coronavirus, dintr-un număr de 36.169 teste.

Câte persoane au murit din cauza COVID-19 în România

Numărul persoanelor care au murit din cauza COVID-19 în România a ajuns la 6.764, după ce în ultimele 24 de ore au fost înregistrate alte 83 decese (52 de bărbați și 31 de femei).

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 6 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 18 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani.

În spitalele din România, sunt internați 10.975 pacienți COVID-19, 868 fiind la secțiile ATI.

Cea mai tânără victimă COVID-19 este un bebeluș de 4 luni din Sibiu, al cărui deces a fost comunicat ieri. Bebelușul suferea și de alte afecțiuni.

Situația COVID-19 pe județe

București a atins o nouă cifră record la numărul infectărilor: 1.129 cazuri noi COVID-19 au fost confirmate în ultimele 24 de ore.

Capitala este urmată de județele Cluj – 371 cazuri noi, Iași – 288 cazuri noi, Bijor și Sibiu – câte 260.

REPORTAJ Ce nu s-a văzut la TV la ceremonia fără public de 1 Decembrie: Iohannis a venit, a vorbit și a plecat. Orban, fotografii cu toată lumea
Recomandări
REPORTAJ Ce nu s-a văzut la TV la ceremonia fără public de 1 Decembrie: Iohannis a venit, a vorbit și a plecat. Orban, fotografii cu toată lumea
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba46591953,8
2.Arad50852332,71
3.Argeș6726990,98
4.Bacău78721451,98
5.Bihor61872602,85
6.Bistrița-Năsăud2538851,88
7.Botoșani30511101,44
8.Brașov93152092,61
9.Brăila3294301,16
10.Buzău3786601,04
11.Caraș-Severin2516731,84
12.Călărași1585560,98
13.Cluj86203714,3
14.Constanța53751061,56
15.Covasna2103572,28
16.Dâmbovița6247842,05
17.Dolj60052052,54
18.Galați6150991,33
19.Giurgiu1791271,34
20.Gorj2855721,28
21.Harghita28781143,32
22.Hunedoara40611071,95
23.Ialomița2057411,63
24.Iași102472881,92
25.Ilfov5844991,63
26.Maramureș41841612,43
27.Mehedinți2086511,19
28.Mureș47611602,8
29.Neamț5846951,86
30.Olt3393680,87
31.Prahova94171371,8
32.Satu Mare1665971,36
33.Sălaj24911984,11
34.Sibiu49142602,73
35.Suceava91271421,77
36.Teleorman2983652,11
37.Timiș85163723,61
38.Tulcea1441320,9
39.Vaslui4819901,5
40.Vâlcea47491312,3
41.Vrancea3411670,92
42.Mun. București3424711293,69
43.1431
 TOTAL229.0406.481

În județele Cluj și Sălaj, rata de infectare este peste 4 la mia de locuitori. În București și județele Alba, Harghita și Timiș, rata de infectare este peste 3.

Candidatele la alegerile parlamentare din București de care nu vă vorbește nimeni: „Partidele au de toate, noi nu beneficiem de nimic”
Recomandări
Candidatele la alegerile parlamentare din București de care nu vă vorbește nimeni: „Partidele au de toate, noi nu beneficiem de nimic”
Rata infectare COVID-19, 29 octombrie 2020
Rata infectare COVID-19, 29 octombrie 2020

Cum au evoluat numărul de cazuri noi și numărul testelor efectuate în ultimele zile:

Citeşte şi:

Eroii dintre noi. Cine sunt donatorii de plasmă care salvează bolnavii de COVID. “Am venit ca să ajut o viaţă. Aşa mi se pare corect, ca toţi să ajutăm”

Alexandru Rafila: Vaccinul anti-COVID rezistă doar 17 zile de la momentul producerii

VIDEO Scandal imens! Abia împăcat cu fosta soție, starul a fost prins cu o blondă superbă! Criza de nervi a fost filmată: „De asta ai plecat de lângă iubit?!”
PARTENERI - GSP.RO
VIDEO Scandal imens! Abia împăcat cu fosta soție, starul a fost prins cu o blondă superbă! Criza de nervi a fost filmată: „De asta ai plecat de lângă iubit?!”
Gabi Firea, totul despre bătăile din familia ei și divorț: ”L-am lăsat singur şi am plecat”
PARTENERI - PLAYTECH
Gabi Firea, totul despre bătăile din familia ei și divorț: ”L-am lăsat singur şi am plecat”
Horoscop 2 decembrie 2020. Racii încep să facă lumină, într-o oarecare măsură, în problemele de la serviciu
HOROSCOP
Horoscop 2 decembrie 2020. Racii încep să facă lumină, într-o oarecare măsură, în problemele de la serviciu
Cum i s-a schimbat viața lui Narcis Ianău după participarea la prima ediție “Românii au Talent”. Voia să se facă preot
Știrileprotv.ro
Cum i s-a schimbat viața lui Narcis Ianău după participarea la prima ediție “Românii au Talent”. Voia să se facă preot
VIDEO-ŞOC! O prezentatoare TV a rămas GOALĂ în faţa tuturor. Imaginile fac înconjurul lumii
Telekomsport
VIDEO-ŞOC! O prezentatoare TV a rămas GOALĂ în faţa tuturor. Imaginile fac înconjurul lumii