Numărul cazurilor de coronavirus în România, de la începutul epidemiei, a ajuns la 241.339, după ce în ultimele 24 de ore au fost confirmate
5.753 noi cazuri, din 36.181 teste efectuate.

172.513 pacienți au fost declarați vindecați.

Câte persoane au murit de COVID-19 în România

În ultimele 24 de ore, au fost confirmate 101 noi decese din cauza coronavirusului (63 bărbați și 38 femei.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani,  4 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 10 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

92 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

6.968 decese COVID-19

au fost confirmate în România de la debutul epidemiei

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.254. Dintre acestea, 923 sunt internate la ATI.

Situația COVID-19 pe județe

În București au fost confirmate, în ultimele 24 de ore, 594 noi cazuri COVID-19. Capitala este urmată de județele Cluj – 328 cazuri noi, Dolj – 295 cazuri noi, Mureș – 293 cazuri noi, Timiș – 283 cazuri noi, Constanța – 259 cazuri noi Sibiu – 253 cazuri noi.

Marea Britanie, prima țară care a aprobat vaccinul Pfizer. Când ar putea începe vaccinarea
Recomandări
Marea Britanie, prima țară care a aprobat vaccinul Pfizer. Când ar putea începe vaccinarea
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba50481924,01
2.Arad54231413,33
3.Argeș6932941,03
4.Bacău82051282,04
5.Bihor65572403,21
6.Bistrița-Năsăud27391142,18
7.Botoșani32521001,68
8.Brașov96261622,7
9.Brăila3392521,24
10.Buzău3931751,21
11.Caraș-Severin2662761,95
12.Călărași1680331,11
13.Cluj93333284,61
14.Constanța57492591,7
15.Covasna2221352,33
16.Dâmbovița65111262,3
17.Dolj66112952,63
18.Galați6295531,38
19.Giurgiu1893851,34
20.Gorj2982551,39
21.Harghita30421023,00
22.Hunedoara4219111,92
23.Ialomița2136321,62
24.Iași107892082,08
25.Ilfov6015811,61
26.Maramureș4456542,81
27.Mehedinți2170391,34
28.Mureș53502933,32
29.Neamț62012422,06
30.Olt3600941,04
31.Prahova9644751,71
32.Satu Mare1813701,56
33.Sălaj28212084,76
34.Sibiu54042533,38
35.Suceava93761001,76
36.Teleorman31901112,22
37.Timiș92052834,15
38.Tulcea1504380,93
39.Vaslui4967701,5
40.Vâlcea50191312,3
41.Vrancea3515381,09
42.Mun. București357415943,73
43.120-17* 
 TOTAL241.3395.753 

*Numărul total de cazuri nealocate pe județe a fost rectificat

Candidat pe listele USR-PLUS în Gorj a postat un clip cu nepoata minoră. Corneliu Răducan Morega a luat numele baronului Morega, dar îl ascunde în campanie!
Recomandări
Candidat pe listele USR-PLUS în Gorj a postat un clip cu nepoata minoră. Corneliu Răducan Morega a luat numele baronului Morega, dar îl ascunde în campanie!

Patru județe au rata de infectare peste 4 la mia de locuitori în ultimele 14 zile: Alba, Cluj, Sălaj și Timiș.

În București, rata de infectare este 3,73.

Rata infectare COVID-19 31 octombrie 2020
Rata infectare COVID-19 31 octombrie 2020

În România, 28.797 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.860 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.373 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

Cum au evoluat numărul de cazuri noi și numărul testelor efectuate în ultimele zile:

Citeşte şi:

Medic ATI întrebat dacă sunt sinceri cu pacienții COVID în stare gravă: ”Noi anunțăm pacienții care sunt conștienți”

Revista Scientific American, despre studiul unui imunolog român din Olanda: ”Vaccinul antigripal poate reduce riscul infectării cu COVID”

Americanii au realizat o aplicație care detectează asimptomaticii Covid-19 prin tuse înregistrată pe telefon

Gestul făcut de Ronaldo după ce el și iubita lui au fost puși să aștepte 40 de minute la restaurant. "Clienții erau toți șocați"
PARTENERI - GSP.RO
Gestul făcut de Ronaldo după ce el și iubita lui au fost puși să aștepte 40 de minute la restaurant. "Clienții erau toți șocați"
Gabi Firea, totul despre bătăile din familia ei și divorț: ”L-am lăsat singur şi am plecat”
PARTENERI - PLAYTECH
Gabi Firea, totul despre bătăile din familia ei și divorț: ”L-am lăsat singur şi am plecat”
Horoscop 2 decembrie 2020. Racii încep să facă lumină, într-o oarecare măsură, în problemele de la serviciu
HOROSCOP
Horoscop 2 decembrie 2020. Racii încep să facă lumină, într-o oarecare măsură, în problemele de la serviciu
FOTO. Cine a luat monolitul din Utah. Momentul a fost surprins de un fotograf
Știrileprotv.ro
FOTO. Cine a luat monolitul din Utah. Momentul a fost surprins de un fotograf
VIDEO-ŞOC! O prezentatoare TV a rămas GOALĂ în faţa tuturor. Imaginile fac înconjurul lumii
Telekomsport
VIDEO-ŞOC! O prezentatoare TV a rămas GOALĂ în faţa tuturor. Imaginile fac înconjurul lumii