09 Ian. 2018 21:00 , de Alexandru Boariu

LIBERTATEA TE AJUTĂ: Școala profesională se consideră vechime în muncă?

Distribuie

În perioada 1970-1973 am urmat cursurile la o școala profesională. Vă rog să-mi spuneți dacă această perioadă se consideră vechime în muncă la stabilirea pensiei. (Tănăsoiu Octavian, Dâmbovița)

RĂSPUNS: Da. Prin Decizia nr. 18, din 05.10.2015, ICCJ a dmis recursul în interesul legii, formulat de Avocatul Poporului și, în interpretarea și aplicarea art. 3 alin. (1) lit. p) și art. 19 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, a stabilit că perioada în care o persoană a fost ucenic cu plată și a urmat cursurile unei școli profesionale: 1) anterior datei de 1 ianuarie 1949 va fi considerată stagiu de cotizare dacă ucenicii au primit salariu ori au cotizat la fostele case de asigurări sociale; 2) între 1 ianuarie 1949 și 1 ianuarie 1954 va fi considerată vechime în muncă, indiferent dacă în privința ucenicilor a existat obligația virării contribuțiilor la fostele case de asigurări sociale, dar va reprezenta stagiu de cotizare numai în măsura în care s-a cotizat la fostele case de asigurări sociale; 3) după 1 ianuarie 1954 și până la 1 aprilie 2001 va fi considerată stagiu de cotizare și vechime în muncă perioada practicii în producție'.

Citește și: Se poate completa contribuția pentru pensie?

 

Loading...
Comentarii