26 Iul. 2018 21:00 , de Alexandru Boariu

LIBERTATEA TE AJUTĂ: Școala profesională se ia în considerare la dosarul de pensionare?

Distribuie

În perioada 1972-1974, am urmat școala profesională, cu practica în producție. Această perioadă în care am făcut școala profesională se ia în considerare, pentru stabilirea stagiului de cotizare, la dosarul de pensie? (Dumitru Sterian, CA Rosetti- Buzău)

 RĂSPUNS: Da. Prin Decizia 18, din 05.10.2015, ICCJ a admis recursul în interesul legii, formulat de Avocatul Poporului și, în interpretarea și aplicarea art. 3 alin. (1) lit. p) și art. 19 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, a stabilit că perioada în care o persoană a fost ucenic cu plată și a urmat cursurile unei școli profesionale: 1) anterior datei de 1 ianuarie 1949 va fi considerată stagiu de cotizare dacă ucenicii au primit salariu ori au cotizat la fostele case de asigurări sociale; 2) între 1 ianuarie 1949 și 1 ianuarie 1954 va fi considerată vechime în muncă, indiferent dacă în privința ucenicilor a existat obligația virării contribuțiilor la fostele case de asigurări sociale, dar va reprezenta stagiu de cotizare numai în măsura în care s-a cotizat la asigurările sociale; 3) după 1 ianuarie 1954 și până la 1 aprilie 2001, va fi considerată stagiu de cotizare și vechime în muncă perioada practicii în producție.

Loading...
Comentarii