Beneficiez de impozit redus pe clădire?

'Clădirea în care locuiesc este foarte veche. Beneficiez de reducerea de 10% din impozit? Ce text de lege stabileşte acest lucru?' (Vasile Tănase, Sibiu)

Răspuns: Beneficiaţi de reducerea impozitului pe clădiri conform Art. 251 Cod Fiscal, capitolul II, impozitul şi taxa pe clădiri:

(7) Valoarea impozabilă a clădirii, determinată în urma aplicării prevederilor alin. (1)-(6), se reduce în funcţie de anul terminării acesteia, după cum urmează:

  1. a) cu 20%, pentru clădirea care are o vechime de peste 50 de ani la data de 1 ianuarie a anului fiscal de referinţă;
  2. b) cu 10%, pentru clădirea care are o vechime cuprinsă între 30 de ani şi 50 de ani inclusiv, la data de 1 ianuarie a anului fiscal de referinţă.

Informaţi-vă, la Direcţia Impozite şi Taxe a Primăriei, dacă reducerea cuvenită a fost deja aplicată când s-a calculat impozitul pentru anul în curs. Dacă nu a fost aplicată, solicitaţi dv. recalcularea.

Mai multe articole