MENIU CAUTĂ
29 Aug. 2017 23:30 , de Alexandru Boariu

LIBERTATEA TE AJUTĂ: Sporul de vechime se ia în calcul la pensie?

Distribuie

Îmi pregătesc dosarul de pensionare și am niște nelămuriri, pe care v-aș ruga să mă ajutați să le clarific. De exemplu, vă rog să-mi spuneți dacă sporul de vechime, acordat înainte de 1990, se ia în calcul la stabilirea pensiei. Și dacă da, cum se procedează pentru a dovedi că am primit acest spor, în ce sumă l-am primit ș.a.m.d. (Bistrițeanu Nicolae, Zalău )

RĂSPUNS: Potrivit Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, pentru perioada anterioara datei de 1 aprilie 1992, sporul de vechime în muncă se calculează automat, potrivit prevederilor art. 165 alin. (3) din Legea nr. 263/2010 si, în consecință, nu este necesară dovedirea acestuia prin adeverințe. Calcularea sporului intră în atribuțiile personalului de la casa de pensii, care are dosarul spre rezolvare. Pentru perioada de după 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat este cel înregistrat în carnetul de muncă sau, dacă acesta nu a fost înregistrat, atunci el va trebui dovedit, potrivit legii, cu adeverințe obținute de la foștii angajatori.

Citește și: Numărul de ore lucrate afectează vechimea în muncă?

 

 

Urmareste cel mai nou VIDEO incarcat pe libertatea.ro
Constantin Cotimanis pregătește o emisiune culinară
Loading...
Comentarii