MENIU CAUTĂ
26 Apr. 2006 21:16

Mai putine locuri in licee la admiterea din 2006

Distribuie

Peste doua saptamani, mai exact intre 15 si 26 mai, se fac inscrierile pentru testarea nationala de care depinde admiterea in licee si scoli de arte si meserii. In zilele de 5, 6 si 7 mai sunt deja programate probe pentru elevii de clasa a VIII-a care doresc sa studieze intr-un liceu de aptitudini (arta, muzica, sport, limbi straine, teologic etc). Admiterea din acest an se va face computerizat, dar numarul locurilor la licee va fi de 151.000, mai mic cu 24.000 decat anul trecut, iar la scolile de arte si meserii vor fi 97.000 de locuri, mai putine cu 13.000 decat in 2005. In Capitala, vor fi 13.604 locuri in licee si 5.880 de locuri in scolile de arte si meserii. Alti 981 de elevi – care s-au declarat de etnie rroma – vor fi repartizati fara computer, pe locuri special rezervate lor, dupa ce si-au exprimat optiunile. Va prezentam azi numarul de locuri in liceele din Capitala, asa cum au fost stabilite de Inspectoratul Scolar Bucuresti. Cate o brosura cu toate aceste informatii va fi distribuita fiecarui elev de clasa a VIII-a.


Locuri la liceu – zi


Profil/specializare Numar locuri


Colegiul National Sf. Sava' 252


   Matematica informatica 168
   Matematica informatica – bilingv engleza 28
   Stiinte ale naturii 28
   Filologie 28


Colegiul National I.L. Caragiale' 308


   Matematica informatica 168
   Matematica informatica – bilingv germana 28
   Filologie 84
   Filologie – bilingv germana 28


Colegiul National de Informatica Tudor Vianu' 196


   Matematica informatica 196


Liceul Teoretic Ion Neculce' 168


   Matematica informatica 84
   Matematica informatica – bilingv italiana 28
   Filologie 28
   Filologie – bilingv italiana 28


Liceul Teoretic Jean Monnet' 140


   Matematica informatica 84
   Filologie – bilingv franceza 28
   Stiinte umane si sociale 28


Colegiul German Goethe' 106


   Matematica informatica – matern germana 28
   Clase speciale – profil real –    matern germana 50
   Filologie – matern germana 28


Liceul Teoretic Constantin Brancoveanu' 196


   Matematica informatica 84
   Stiinte ale naturii 28
   Filologie 56
   Stiinte umane si sociale 28


Colegiul National Aurel Vlaicu' 84


   Matematica informatica 56
   Filologie 28


Liceul Teoretic Nicolae Iorga' 140


   Matematica informatica 56
   Matematica informatica – bilingv engleza 28
   Filologie 28
   Stiinte umane si sociale 28


Liceul Teoretic Alexandru Vlahuta' 56


   Filologie 56


Liceul Bilingv Miguel de Cervantes' 112


   Matematica informatica –    bilingv spaniola 56
   Filologie – bilingv spaniola 56


Liceul Teoretic Bulgar Hristo Botev' 84


   Matematica informatica  28
   Filologie 28
   Filologie – matern bulgara 14
   Filologie – matern neogreaca 14


Colegiul Economic Virgil Madgearu' 280


   Filiera tehnologica – Servicii 280


Colegiul Tehnic Media' 140


   Filologie 28
   Matematica informatica 28
   Filiera tehnologica – Tehnic 84


Colegiul Tehnic Mecanic Grivita' 84


   Filiera tehnologica – Tehnic 84


Colegiul tehnic de material Rulant pentru Transporturi Feroviare Bucuresti 56


   Filiera tehnologica – Tehnic 56


Liceul George Calinescu' 140


   Matematica informatica 112
   Filologie 28


Grup Scolar de Aeronautica Henri Coanda' 140


   Matematica informatica 28
   Filologie 28
   Filiera tehnologica – Tehnic 84


Grup Scolar Industrial Transporturi Cai ferate 84


   Filiera tehnologica – Tehnic 56
   Filiera tehnologica – Servicii 28


Grup Scolar Industrial Constructii Cai Ferate 28


   Filiera tehnologica – tehnic 28


Colegiul tehnic de Arhitectura si Lucrari Publice Ioan N. Socolescu' 140


   Matematica informatica 84
   Filiera tehnologica 56


Grup Scolar Agricol Viaceslav Harnaj' 84


   Filiera tehnologica – Servicii 28
   Filiera tehnologica – Resurse naturale si protectia mediului 56


Colegiul National Mihai Viteazul' 280


   Matematica informatica 280


Colegiul National Cantemir Voda' 168


   Matematica informatica 140
   Stiinte umane si sociale 28


Colegiul National Iulia Hasdeu' 224


   Matematica informatica 84
   Matematica informatica – bilingv engleza 28
   Filologie 84
   Filologie – bilingv engleza 28


Colegiul National Spiru Haret' 224


   Matematica informatica 112
   Stiinte ale naturii 28
   Filologie 56
   Stiinte umane si sociale 28


Colegiul National Emil Racovita' 28


   Matematica informatica 28


Liceul Teoretic Ady Endre' 28


   Matematica informatica – matern maghiara 28


Liceul Teoretic Lucian Blaga' 168


   Matematica informatica 28


   Stiinte ale naturii 84
   Filologie 28
   Stiinte umane si sociale 28


Liceul Teoretic Victor Babes' 224


   Matematica informatica 56
   Stiinte ale naturii 112
   Filologie 28
   Stiinte umane si sociale 28


Liceul Teoretic Mihail Sadoveanu' 196


   Matematica informatica 56
   Matematica informatica – bilingv spaniola 28
   Filologie 56
   Filologie – bilingv spaniola 56


Liceul Teoretic C.A. Rosetti' 224


   Matematica informatica 84
   Stiinte ale naturii 112
   Filologie 28


Scoala Centrala 196


   Matematica informatica – bilingv franceza 56
   Matematica informatica 28
   Filologie 56
   Filologie – bilingv franceza 56


Colegiul National Bilingv George Cosbuc' 168


   Matematica informatica – bilingv engleza 84
   Filologie – bilingv engleza 84


Colegiul Tehnic Traian' 112


   Matematica informatica 28
   Filologie 28
   Stiinte umane si sociale 28
   Filiera tehnologica  – Tehnic 28


Colegiul Tehnic Edmond Nicolau' 140


   Matematica
   informatica 56
   Filiera tehnologica – Tehnic 84


Grup Scolar Ind. Sf. Pantelimon' 84


   Matematica
   informatica 28
   Filiera tehnologica – Tehnic 56


Grup Scolar Industrial Constantin Brancusi' 84


   Matematica informatica 28
   Filiera tehnologica – Resurse naturale si protectia mediului 56


Grup Scolar Industrial Mecanica Fina 56


   Filiera tehnologica – Tehnic 56


Grup Scolar Electronica Industriala' 56


   Matematica informatica 28
   Filiera tehnologica – Tehnic 28


Colegiul Economic A.D. Xenopol' 224


   Filiera tehnologica – Servicii 224


Colegiul Economic Hermes' 84


   Filiera tehnologica – Servicii 84


Colegiul National Matei Basarab' 224


   Matematica informatica 140
   Stiinte ale naturii 28
   Filologie 28
   Stiinte umane si sociale 28


Colegiul Tehnic Dimitrie Leonida' 140


   Matematica informatica 56
   Filiera tehnologica – Tehnic 84


Liceul Teoretic Alexandru Ioan Cuza' 196


   Matematica informatica 168
   Filologie 28


Liceul Teoretic Dante Alighieri' 168


   Matematica informatica 28
   Matematica informatica – bilingv italiana 28
   Stiinte ale naturii 28
   Filologie 56
   Filologie – bilingv italiana 28


Liceul Teoretic Benjamin Franklin' 168


   Matematica informatica 84
   Stiinte ale naturii 56
   Filologie 28


Liceul Bilingv Decebal' 112


   Matematica informatica – bilingv engleza 28
   Matematica informatica – bilingv franceza 28
   Matematica informatica 28
   Filologie – bilingv engleza 28


Scoala Superioara Comerciala Nicolae Kretzulescu' 196


   Filiera tehnologica – Servicii 196


Grup Scolar de Chimie Industriala Costin Nenitescu' 84


   Matematica informatica 28
   Filiera tehnologica – tehnic 28
   Filiera tehnologica – Resurse naturale si protectia mediului 28


Grup Scolar Nichita Stanescu' 140


   Matematica informatica 112
   Stiinte umane si sociale 28


Grup Scolar de Constructii „Anghel Saligny' 84


   Matematica informatica 28
   Filiera tehnologica – Tehnic 56


Grup Scolar de Constructii Montaj Mihai Bravu' 84


   Filiera tehnologica – Tehnic 84


Grup Scolar de Constructii Montaj Elie Radu' 28


   Filiera tehnologica – Tehnic 28


Grup Scolar Industrial Nicolae Teclu' 56


   Stiinte ale naturii 28
   Filiera tehnologica – Resurse naturale si protectia mediului 28


Grup Scolar Industrial Unirea' 56


   Filiera tehnologica – Tehnic 56


Grup Scolar Industrial Republica' 56


   Filiera tehnologica – Tehnic 28
   Filiera tehnologica – Servicii 28


Grup Scolar Industrial nr. 19 RATB 56


   Filiera tehnologica – Tehnic 56


Colegiul National Mihai Eminescu' 168


   Matematica informatica 168


Colegiul National Gheorghe Sincai' 224


   Matematica informatica 140
   Stiinte ale naturii 28
   Filologie 56


Liceul Teoretic Ion Creanga' 224


   Matematica informatica 112
   Stiinte ale naturii 28
   Filologie 84


Liceul de Metrologie Traian Vuia' 196


   Matematica informatica 84
   Filiera tehnologica – Tehnic 112


Colegiul Tehnic Petru Rares' 140


   Stiinte ale naturii 28
   Filiera tehnologica – Tehnic 56
   Filiera tehnologica – Resurse naturale si protectia mediului 56


Colegiul Tehnic Miron Nicolescu' 28


   Matematica informatica 28


Colegiul National Octav Onicescu' 168


   Matematica informatica 112
   Filologie 28
   Stiinte umane si sociale 28


Grup Scolar Industrial Dacia' 112


   Matematica informatica 28
   Filiera tehnologica – Tehnic 84


Grup Scolar Economic Mircea Vulcanescu' 196


   Filiera tehnologica – Servicii 196


Colegiul National Gheorghe Lazar' 280


   Matematica informatica 140
   Stiinte ale naturii 28
   Filologie 56
   Stiinte umane si sociale 56


Liceul Teoretic Ion Barbu' 140


   Matematica informatica 56
   Stiinte ale naturii 28
   Filologie 28
   Stiinte umane si sociale 28


Liceul Teoretic Dimitrie Bolintineanu' 196


   Matematica informatica 84
   Stiinte ale naturii 28
   Filologie 56
   Stiinte umane si sociale 28


Liceul Teoretic Stefan Odobleja' 168


   Matematica informatica 140
   Filologie 28


Colegiul Tehnic Energetic 112


   Matematica informatica 28
   Filiera tehnologica – Tehnic 84


Colegiul Tehnic de Ind. Alimentara Dumitru Motoc' 140


   Filiera tehnologica – Resurse naturale si protectia mediului 140


Grup Scolar Industrial Dimitrie Gusti' 112


   Matematica informatica 28
   Stiinte ale naturii 28
   Stiinte umane si sociale 56


Grup Scolar Industrial Grigore Cerchez' 84


   Matematica informatica 28
   Filiera tehnologica – Tehnic 28
   Filiera tehnologica – Servicii 28


Colegiul Economic Viilor' 140


   Filiera tehnologica – Servicii 140


Colegiul National Elena Cuza' 112


   Matematica informatica 56
   Filologie – bilingv engleza 28
   Filologie 28


Liceul Teoretic Grigore Moisil' 196


   Matematica informatica 140
   Filologie 56


Liceul Marin Preda' 168


   Matematica informatica 56
   Stiinte ale naturii 56
   Filologie 28
   Stiinte umane si sociale 28


Liceul Teoretic Tudor Vladimirescu' 168


   Matematica informatica 112
   Filologie 56


Liceul Teoretic Eugen Lovinescu' 196


   Matematica informatica 112
   Filologie 56
   Filologie – bilingv portugheza 28


Colegiul Tehnic de Posta si Telecomunicatii Gheorghe Airinei' 168


   Matematica informatica – bilingv engleza 28
   Filiera tehnologica – Tehnic 28
   Filiera tehnologica – Tehnic – bilingv engleza 28
   Filiera tehnologica – Tehnic – bilingv franceza 28
   Filiera tehnologica – Servicii 28
   Filiera tehnologica – Servicii – bilingv engleza 28


Colegiul Tehnic Petru Maior' 140


   Matematica informatica 28
   Filologie 28
   Filiera tehnologica – Tehnic 56
   Filiera tehnologica – Resurse naturale si protectia mediului 28


Grup Scolar Industrial Petre Poni' 112


   Stiinte ale naturii 28
   Filiera tehnologica – Tehnic 28
   Filiera tehnologica – Servicii 28
   Filiera tehnologica – Resurse naturale si protectia mediului 28


Grup Scolar Iuliu Maniu' 84


   Matematica informatica 56
   Filiera tehnologica – Servicii 28


Liceul Mircea Eliade' 84


   Matematica informatica 28
   Stiinte ale naturii 28
   Stiinte umane si sociale 28


Grup Scolar Industrial Gheorghe Asachi' 84


   Matematica informatica 28
   Filiera tehnologica – Tehnic 56


Grup Scolar Doamna Stanca' 84


   Filiera tehnologica – Tehnic 56
   Filiera tehnologica – Resurse naturale si protectia mediului 28


Liceul Economic Costin C. Kiritescu' 168


   Filiera tehnologica – Servicii 168

Loading...
Comentarii