2. Există doar patru fotografii despre care se știe cu siguranță că îl reprezintă pe Mihai Eminescu. Cea mai cunoscută a fost făcută în 1869, în Piaţa Sf. Wenceslas din Praga, pe când tânărul Eminescu avea 19 ani.

3. Muza poeziei “Pe langa plopii fara sot” a fost Cleopatra Leca Poenaru, fiica pictorului Constantin Lecca si verisoara lui Caragiale. Se pare că domnisoara avea casa pe strada Cometa nr 6, o strada incadrata de plopi pe care Eminescu i-a numarat si a observat ca ii da un numar fără sot.

4. Eminescu și Veronica Micle au avut împreună un copil care s-a născut mort în toamna anului 1879.

5. Veronica Micle s-a sinucis pe 5 august, la fix 50 de zile după moartea iubirii sale, Mihai Eminescu, dar şi la fix 10 ani de la moartea soţului său.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.