0-103779-beatles2.jpgFilmuleţul, care durează doar 2 minute, a fost realizat în 1964, în timpul unui concert pe care artiştii l-au susţinut în Kansas, în cadrul primului turneu din Statele Unite.

„Era primul lor turneu în America, iar Charles O. Finley, proprietarul foarte bogat al unui club de baseball, a promis că-i va aduce pe Beatles în Kansas City. Din păcate pentru acesta, trupa nu avea programat niciun concert în acest oraş, dar el a discutat cu Brian Epstein, managerul trupei şi l-a convins să-i aducă pe băieţi să cânte în Kansas în ziua lor liberă. Cred că i-a plătit cu 150.000 de dolari pentru a susţine un concert de 30 de minute”, a declarat Alan Pritchard, de la casa Cameo Auctioneers.

În cadrul aceleiaşi licitaţii au mai fost vândute şi un disc de vinil “Please, Please Me”, pentru 3200 de dolari, 9 fotografii nepublicate ale membrilor trupei Beatles pentru suma de 1.500 de dolari şi un bilet original al unui concert de-al trupei, adjudecat pentru 750 de dolari.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.