Måns Zelmerlöw, câștigătorul ediției de anul trecut, a dezvăluit că în 2016, competiția va avea ca temă criza refugiaților.

„Este mai necesar ca niciodată să rămânem uniți și asta vom face și cu ocazia concursului Eurovision, unde multe din țările Europei se vor întâlni”, a declarat Måns Zelmerlöw pentru The Independent.

„Evident că vrem să atingem acest subiect, orice altceva ar însemna să ne îngropăm capul în nisip”, a adăugat suedezul, care nu este de acord cu decizia țării sale de a deporta 80.000 de solicitanți de azil anul acesta.

„Trebuie să închidem granițele acum, așa că nu știu dacă am de ce să fiu mândru de asta. „Cu toții știm că ne confruntăm cu o situație extrem de dicilă în Europa. Deja știm că va fi un număr de dans, iar dansatorii vor exprima asta”, a încheiat Zelmerlöw.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.