anna-lesko_20.jpg

Anna Lesko este absolventă a unei Facultăți de Drept, în România și, potrivit propriilor sale mărturisiri, în timp ce era studentă se vedea chiar profesând în acest domeniu. Ea nu a trecut oricum prin facultate, ci a învățat pe rupte, fiind foarte silitoare Mai mult, ca și ceilalți studență, la cursurile de Medicină Legală, Anna a făcut ore și la IML! Pașii au purtat-o însă spre o carieră artistică, iar acum vedeta nu regretă acest lucru.

”Când am ajuns în România, nu cunoșteam deloc limba și asta a fost un mare avantaj. Asta pentru că eu am învățat să vorbesc românește, în România. De la o româncă. Am învățat limba română în trei luni. Intensiv, cu exerciții de gramatică, vocabular, și multe, multe dictări. Am intrat la Facultatea de drept într-un program special pentru basarabeni și aveam nevoie să cunosc un limbaj profesionist, termeni legali, formulări tip. Ma vedeam o avocată înțepată, dar cu trecerea timpului, viața mea a luat o cu totul altă întorsătură. Facultatea m-a ajutat sa înțeleg ce înseamnă un contract, o instituție. Guralivă sunt, dar să practic în acest moment avocatura sunt șanse mici. Dar niciodată să nu spui niciodată, nu știi ce-ți oferă viața. Am păstrat toate cărțile și cursurile din facultate”, a spus Anna lesko pentru Libertatea.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.