Stanley Kubrick, decedat în 1999, la vârsta de 70 de ani, după ce a terminat lungmetrajul ”Eyes Wide Shut” /Cu ochii larg închişi/, a cochetat mulţi ani cu ideea de a face un film despre Napoleon, după care a renunţat în anii 1970.

Legendarul regizor i-a cerut lui Anthony Burgess – autorul britanic al romanului ”Portocala mecanică”, adaptat cu succes de Kubrick – să scrie o carte despre Napoleon pe care să o transpună pe marele ecran.

El a fost însă dezamăgit de manuscrisul romancierului şi în cele din urmă şi-a abandonat proiectul.

Steven Spielberg a mai colaborat cu familia Kubrick la un proiect nefinalizat de ilustrul său înaintaş, şi anume ”A.I. Artificial Intelligence”, apărut în 2001.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.