Deschis iniţial la Judecătoria Sectorului 1, procesul în care Iolanda, sora lui Sergiu Nicolaescu, încearcă să anuleze testamentul în urma căruia toată averea maestrului îi revine Danei Nicolaescu, văduva acestuia, a fost mutat, din motive procedurale, la Tribunalul Bucureşti.
Odată ajuns aici, cazul i-a adus Iolandei şi obligaţia de a plăti o taxă de timbru prea mare pentru posibilităţile sale financiare (n.r. – nu are alt venit în afara pensiei de 600 de lei).
Femeia a cerut şi a obţinut reducerea sumei ce trebuie achitată pentru acest dosar la 3.000 de lei, bani pe care îi va depune lunar la trezorerie, în trei rate egale.
Odată rezolvată problema taxelor, sora marelui regizor va trebui să dovedească faptul că Dana, soţia fratelui său, cu rea credinţă nu i-a respectat acestuia dorinţa de a fi înmormântat creştineşte, fapt ce, implicit, ar aduce anularea testamentului lui Sergiu Nicolaescu.
Abia atunci Iolanda va putea pretinde jumătate din averea rămasă în urma fratelui său, aşa cum susţinea avocatul său, Constantin Florea, în octombrie anul trecut.

Bunurile nu sunt de neglijat

Bunurile lui Sergiu Nicolaescu nu pot fi cuantificate exact ca sumă de bani, mai ales dacă în masa partajabilă ar fi incluse şi drepturile de autor ale acestuia de pe urma filmelor pe care le-a regizat în timpul carierei.
Cel puţin oficial, potrivit ultimei sale declaraţii de avere date în calitate de senator al României, Nicolaescu deţinea trei apartamente şi casa de la 2 Mai, judeţul Constanţa, drepturi de autor şi sume de bani ce însumau 400.000 de lei.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.