Specialiştii susţin că un ajutor de nădejde în cazurile de depresie uşoară îl reprezintă anumite alimente. Faptul că îngheţata şi ciocolata ne dau o stare de bine atunci când suntem trişti e super cunoscut deja. Pe termen lung însă, trebuie să consumăm regulat, conform nutriţioniştilor, alimente care produc serotonină. Cunoscută şi sub numele de hormonul fericirii, această substanţă se poate asimila din orez, paste, legume, cartofi, cereale, lapte si produse lactate, nuci, citrice, ciocolată şi banane.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.