Ingrediente: 400 g penne, 300 g ciuperci, 200 ml smântână, o lingură de ulei, o ceapă, un căţel de usturoi, o roşie, 5 linguri de parmezan ras, oregano, sare şi piper, busuioc.
Mod de preparare: se pun la fiert pennele în apă cu sare, conform instrucţiunilor. Se toacă mărunt ceapa, usturoiul şi roşia. Ciupercile se taie feliuţe. Într-o cratiţă se pune uleiul în care se călesc ceapa şi usturoiul. Se adaugă ciupercile şi se amestecă din când în când până se înmoaie. Se pun apoi roşia, sarea, piperul şi oregano şi se mai lasă puţin pe foc. La sfârşit se adaugă smântâna şi se mai lasă să fiarbă 3-4 minute. Când sosul este gata, se pun pennele scurse de apă, 3 linguri de parmezan şi se mai lasă pe foc două minute, amestecând continuu. La servire se adaugă restul de parmezan şi busuioc.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (2)
Avatar comentarii

Roxana22 03.09.2023, 19:57

reteta excelenta

Avatar comentarii

Roxana22 13.10.2023, 00:18

Un articol util cu reteta excelenta

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.