Dar întrebarea este de ce ar cheltui Federația Rusă resurse suplimentare pentru un astfel de atac armat convențional, când doctrina Gherasimov a avut deja rezultate atât de bune la București

Fix în aceste zile România nu e în stare să aibă o guvernare normală, cu puteri depline!

Marți 2.06.2026 se fac 4 (patru) săptămâni de la demiterea guvernului Bolojan. Până azi, vineri 29.05.2026, președintele Nicușor Dan nu a reușit nici măcar să facă o primă desemnare de candidat la funcția de prim-ministru, așa cum are obligația constituțională (art. 85 alin.1). 

E adevărat că autorii Constituției nu s-au gândit să-i dea președintelui un termen pentru a-și îndeplini această obligație legală, dar bunul simț și spiritul legii impun ca acțiunea președintelui să aibă loc cât mai rapid posibil, într-o situație precum cea în care este România din 5.05.2026 (când a fost anunțată oficial votarea cu 281 voturi în Parlament a moțiunii de cenzură).

Unii zic că propunerea de viitor premier a președintelui ar fi atât de indigestă încât nu a vrut s-o facă publică înainte de weekendul de Rusalii, ca să nu strice masa de sărbătoare a românilor…

Pe 1 iunie este Ziua Copilului. Nicușor Dan este și el părinte, la fel ca milioane de români cărora le pasă de copiii și nepoții lor. Oare asta este România în care își dorește să-i crească iubiții lui copii? O țară ai cărei lideri politici nu sunt în stare să genereze o soluție la o astfel de problemă și în care aceștia negociază pe ascuns, netransparent și contrar spiritului Constituției? 

România Onestă a lui Nicușor Dan arată tot mai mult ca România Educată a lui Klaus Iohannis. Adică un slogan fără corespondent în realitatea acțiunii prezidențiale. Vorbe goale. Plus încă o dezamăgire a majorității românilor… 

În sondajul publicat de INSCOP zilele trecute, peste 84% dintre cei chestionați sunt de acord, total (68,7%) și oarecum de acord (15,8%), cu afirmația că este momentul unei schimbări complete a clasei politice. Problema este dacă următoarele alegeri din 2028 (sau când vor dori să le organizeze Nicușor Dan, Sorin Grindeanu, Ilie Bolojan) vor fi corecte, pentru ca această majoritate a românilor să-și exprime liber opțiunea. 

Sau vor fi falsificate și următoarele alegeri, așa cum a spus fostul președinte Traian Băsescu despre precedentele, din 2024?

Abonați-vă la COMPULSIV! Carte, film, muzică, politică și social media - filtrate rapid de un consumator compulsiv - Costi Rogozanu.
ABONEAZĂ-TE Cristi Rogozanu
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (5)
Avatar comentarii

PetruDoru 29.05.2026, 15:57

Domnule Catalin Dima, oare chiar nu realizati......ca ACTUALA CLASA POLITICA ESTE EXPRESIA DEMOCRATICA A POPORULUI ROMAN? ......si daca politicienii de azi sunt.......cum sunt.....inseamna ca ASA ESTE POPORUL ROMAN! ......haideti sa lasam jocurile de cuvinte facute doar ca sa ne luam banii! Cam asta faceti.....opiniiiiiii ca sa nu muriti de foame!😀

Avatar comentarii

Gringo84 29.05.2026, 16:46

Mărturisesc că văd negru în fața ochilor,ori de câte ori cineva invocă democrația românească.Mai ales sub forma asta,simbolică,de orgoliu.Asta-mi îmi spune cât de greșit e înțeles conceptul,pentru că doar asta este democrația la modul general,în mod exhaustiv,o teorie.O teorie cu virtuți și slăbiciuni,un compromis ideal,care încearcă să reducă la minim,costurile sociale ale hegemoniei.Principala calitate a democrației e funcționalitatea.Nu contează cine sunt autorii hegemoniei ci rezultatele ei!Voi da un exemplu utopic de funcționalitate(o contradicție de logică,nu-i așa?)Dacă programul Bolojan are atât de mulți susținători e suficient ca aceștia să doneze către bugetul statului,procentul prevăzut de necesara austeritate din veniturile lor personale,și astfel obiectivul politic este parțial indeplinit.Bineînțeles că asta nu se va întâmpla,însă doar așa descoperim responsabilitatea individuală,presupusă de orice proiect politic pe care-l susținem,adică...unii...îi obliga pe toți...

Avatar comentarii

BugetaruAmarat 30.05.2026, 09:23

După cum votează si după cum își aleg liderii, poporul pare că gândește doar cu juma de creier. După cum apreciază faptele politicienilor, la alegeri oamenii pare că folosesc selectiv principiile sănătoase, pe care le clamează. La unii le aplică, la alții le găsesc scuze. Asa că și democrația arată fix după cum gândește și reacționează poporul în general, și fiecare om in particular. Plus curajul, de care nu prea dispunem. Deci, nu ei își bat joc, ci noi le permitem. Iar această permisiune le-o dăm în funcție de cât de corect gândim, și de cât de mult curaj avem să ne ridicăm împotriva acestei bătăi de joc. E simplu. Sîntem proști și lași!

Vezi toate comentariile (5)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.