CSM Ploieşti avea nevoie de un punct pe terenul lui Minaur pentru a nu depinde de rezultatul meciului dintre Energia şi CSM Focşani, dar partida de la Baia Mare a fost ratată încă din debut. A început de la 3-0 pentru gazde, a avut câteva momente de revenire ale CSM-ului, la 4-3 (minutul 8) şi 7-6 (22), dar „s-a rupt” încă dinainte de pauză, când Minaur s-a desprins la patru goluri: 12-8. Moment în care, la Târgu Jiu, CSM Focşani înscrisese deja cam câte goluri obişnuia să înscrie pe meci în sezonul regulat, conducând miraculos cu 22-16!

Repriza secundă a partidei de la Baia Mare nu a adus nicio schimbare, nicio răbufnire de orgoliu, ci doar un curs al jocului în favoarea gazdelor, care au menţinut în primele zece minute avansul de 4 goluri (17-13, minutul 38, apoi 18-14, minutul 40), după care şi-au luat elan şi au ajuns până la o diferenţă de 10 goluri: 29-19 (minutul 54). Finalul nici n-a mai contat, o revenire tardivă a CSM-ului stabilind rezultatul final la 32-26, ceea ce a echivalat, din cauza victoriei Focşaniului, cu retrogradarea directă după un singur sezon în Liga Naţională.

Într-un meci în care am ratat primele trei aruncări de la „7 metri” de care am beneficiat, CSM Ploieşti a început cu Antonaru – Tărîţă (1 gol), Capotă (4), Dediu (2), Turcu (4), Zamfir (1), Botezatu (5), pe parcurs intrând şi Szopka – Al. Farcaş (3 goluri), Stăncioiu (3), Hoinaru (2), Hodorogea (1) şi Mihoci.

Play-out, Etapa a X-a

Minaur Baia Mare – CSM Ploieşti 32-26 (12-8)

Danubius Galaţi – HC Vaslui 32-39 (14-23)

Energia Târgu Jiu – CSM Focşani 32-37 (16-22)

Clasament play-out

1. Energia Târgu Jiu – 36 puncte
  2. Handbal Club Vaslui – 36 puncte
  3. Minaur Baia Mare – 36 puncte