'80% adio titlu!'Chiar daca arbitrul Tiberiu Lajos a facut praf meciul de la Iasi, Gigi Becali, patronul Stelei, a afirmat ca nu ”centralul” este vinovat de rezultatul echipei lui.

”Am vazut meciul la televizor. A fost cel mai slab meci al nostru de cand am luat eu echipa! Nu prea am jucat nimic. Recunosc, Dinamo se misca bine si merita locul unu. Ii felicit! Au noua puncte in fata noastra si, trebuie sa marturisesc, titlul e pierdut in proportie de 80%”, a afirmat finantatorul campioanei.

'80% adio titlu!'”Cu Lajos n-am nimic. Baiatul asta nu a fost tendentios, precum Corpodean la meciul cu Dinamo. A fost prost, atat, dar nu e vina lui ca n-am batut!”. “Nu stiu daca a gresit sau nu. Noi am terminat meciul in sapte, ca o echipa de handbal. Lajos a scapat meciul din mana. Spre final, a fost o intrare dura la Stancu, iar la Nesu daca nu se da cartonas rosu inseamna ca nu ma mai pricep la fotbal”, a declarat antrenorul Cosmin Olaroiu, care l-a acuzat in vestiar pe Ovidiu Petre de golul primit in minutul 92, tipand la el ca ”nu pune osul”.

Lajos va fi retinut de la delegari

Prestatia lui Lajos a fost catastrofala in Moldova, determinandu-l pe supervizorul meciului, insusi seful arbitrilor, Gheorghe Constantin, sa paraseasca nervos stadionul. De altfel, centralul a primit se pare nota 6 pentru ”evolutia” sa, din partea observatorului Nicolae Grigorescu, timisorean ca si Lajos, si va fi retinut de la delegari.

Multe faze, multe greseli!

Ambele echipe l-au contestat pe timisoreanul Tiberiu Lajos. Iata cateva dintre deciziile controversate ale brigazii de arbitri si care este verdictul dupa vizionarea reluarilor la emisiunile tv.

Ce acuza Iasiul:

– În minutul 23, Badea a scapat singur spre poarta lui Poli, asistentul Sovre n-a ridicat fanionul, atacantul Stelei ratand inscrierea golului. Imediat, jucatorii gazdelor au protestat vehement, Onut incasand un cartonas galben. Decizia tusierului a fost corecta. În minutul 41, iesenii au solicitat penalty la o interventie a lui Ghionea asupra lui Gavatorta, faza petrecuta undeva la limita careului Stelei, inspre fanionul de colt. Lajos a dictat lovitura libera pentru gazde din afara suprafetei de pedeapsa. Duelul s-a produs in afara, iar Ghionea atinge mai intai mingea si apoi picioarele adversarului.

– In minutul 57, Goian l-a faultat pe Balba in careu, dar Lajos muta lovitura in afara suprafetei de pedeapsa. Stelistul e eliminat. Daca a dat  fault, trebuia sa dea si penalty. Pe reluari, nu se poate vedea nici macar daca a fost fault!

– În minutul 75, Lajos a dictat 11 metri in favoarea Stelei, dupa ce Ovidiu Petre a cazut in careu, acuzind ca a fost impins de Gavatorta. Iesenii au contestat decizia. Nu exista nici o imagine care sa confirme sau sa nege hotararea lui Lajos, dar argentinianul a recunoscut ca a faultat.

– In minutul 83, Nesu l-a atacat cu talpa pe glezna pe Toma. Iesenii au cerut eliminare, care ar fi fost si decizia corecta.

Ce acuza Steaua:

– La faza penalty-ului din minutul 75, Steaua a cerut eliminarea lui Gavatorta.

– În minutul 87, Saric l-a faultat tare la mijlocul terenului pe Stelian Stancu, arbitrul Lajos dictand doar fault, nu si cartonas galben, asa cum se impunea. Din lovitura, fundasul Stelei a cazut si si-a dislocat umarul, Olaroiu fiind nevoit sa-l schimbe cu Eugen Baciu.

– În minutele de prelungiri, Nesu a fost faultat in propriul careu de Onofras, stelistii solicitand cartonas rosu pentru iesean. Lajos nu i-a acordat nici macar “galben” fotbalistului gazdelor. Atacul violent trebuia pedepsit cu ”rosu”.

Kiev victorie, Real remiza

Adversara Stelei din grupa E a Ligii Campionilor a reusit duminica sa se impuna pe teren propriu cu 2-1 in fata celor de la Tavria Simferopol. Pentru echipa lui Demianenko reusitele au purtat ”marca” Rodolfo si Satkih. In clasament, Dinamo Kiev se afla la egalitate de puncte, 23, cu Sahtior.

”Galacticii” au obtinut doar un egal in derby-ul cu Atletico Madrid disputat duminica seara pe ”Bernabeu”. Scorul a fost deschis de oaspeti prin Mista (min.6), Raul restabilind egalitatea  pe finalul primei reprize. Echipa pregatita de Capello a evoluat in zece oameni din minutul 63, dupa ce Ramos a vazut cel de-al doilea galben. In clasamentul din Primera, Real se afla pe pozitia a patra cu 11 puncte, la doua puncte de Barcelona.

Prima reacție a Anamariei Prodan, după ce Laurențiu Reghecampf a anunțat că divorțează
Ce s-a întâmplat, de fapt, la nunta de cristal a Anamariei Prodan cu Laurențiu Reghecampf. Chiar ea a mărturisit
Surse: Incident între Anamaria Prodan şi Laurenţiu Reghecampf. Antrenorul a anunţat la 112 că îi este teamă să nu îşi facă singură rău
Horoscop 18 iunie 2021. Leii acordă mai multă atenție părții frumoase a vieții, relaxării și deplasărilor
Reacția UEFA după ce Cristiano Ronaldo și alți fotbaliști au luat sticlele de pe masă. Ce se va întâmpla cu jucătorii care vor repeta acest gest
Inventatorul vaccinului anti-COVID a murit în condiţii misterioase! Descoperire despre vaccin
Sărbătorește încrederea în tine și respectul pentru mediu cu noua colecție sustenabilă de costume de baie H&M (PUBLICITATE)