Parcursul Anei nu a fost lipsit de emoții: după ce se situase în fruntea clasamentului în primele două rotații, o căzătură la bârnă în a treia rotație părea să-i fi compromis șansele la medalie.

Înaintea ultimei rotații, era pe locul 8, dar a revenit spectaculos cu un exercițiu foarte bun la sol, care i-a adus clasarea finală pe poziția a treia, relatează News.ro.

Punctajul obținute de Ana Bărbosu:

  • Sărituri – 13.433
  • Paralele – 13.533
  • Bârnă – 11.633
  • Sol – 13.700
    Total – 52.299

Aurul a fost câștigat de italianca Manila Esposito, cu un total de 54.965 puncte, iar argintul a revenit spaniolei Alba Petisco, care a încheiat concursul cu 53.265 puncte.

Denisa Golgotă, cealaltă reprezentantă a României în finala de individual compus, a terminat pe locul 7, cu un total de 51.732 puncte. Ea a obținut următoarele note:

  • Paralele – 12.966
  • Bârnă – 12.700
  • Sol – 12.833
  • Sărituri – 13.233

Această medalie aduce bilanțul României în proba de individual compus la Campionatele Europene feminine la 24 de distincții: 5 de aur, 11 de argint și 8 de bronz. Campioanele anterioare ale României care au cucerit aurul în această probă sunt: Nadia Comăneci (1975, 1977, 1979), Daniela Silivaș (1987) și Gina Gogean (1994).

Război Israel-Iran, ziua șapte: Iranul ia în calcul închiderea Strâmtorii Ormuz / „Khamenei nu mai poate fi lăsat să existe”, spune un oficial israelian
Recomandări
Război Israel-Iran, ziua șapte: Iranul ia în calcul închiderea Strâmtorii Ormuz / „Khamenei nu mai poate fi lăsat să existe”, spune un oficial israelian

Campionatul European de Gimnastică de la Leipzig reunește 301 sportivi — 135 fete și 166 băieți — din 37 de țări.

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.