MENIU CAUTĂ
10 Iul. 2016 20:10 , de Catalin Apostol

Andrei Toader a ocupat locul 6 în finala de aruncare a greutății de la Europenele de atletism

Românul Andrei Toader s-a clasat pe locul 6, cu 20,26 m, în finala probei masculine de aruncarea greutății din cadrul Campionatelor Europene de atletism ediția 2016, desfășurată duminică după-amiază la Amsterdam (Olanda), informează Agerpres.

Medalia de aur a revenit germanului David Storl, cu 21,31 m, care i-a devansat pe polonezul Michal Hartyk (21,19 m) și pe portughezul Tsanko Arnaudov (20,59 m), care au intrat în posesia argintului, respectiv bronzului.

Toader (19 ani), medaliat cu argint la Europenele de juniori desfășurate anul trecut în Suedia, a fost singurul reprezentant al țării noastre în această finală, după ce Andrei Gag, a ratat calificarea în ultimul act. Cei doi fac parte din lotul atletic al României care va participa la Jocurile Olimpice 2016 de la Rio (5-21 august).