Bute şi Andrade promovează meciul de box dintre ei printr-un turneu în toată Canada.

Pugilistul Lucian Bute (28 de ani) se pregăteşte pentru lupta cu Librado Andrade, programată la Quebec, pe 28 noiembrie, meci care contează pentru centura IBF, categoria supermijlocie.

Bute, deţinătorul centurii IBF, şi Andrade au mers cu un avion privat pentru a promova meciul de la finele lunii noiembrie din Canada. Cei doi pugilişti au anunţat partida în şase oraşe, plimbându- se cu limuzina. “Mister KO” şi mexicanul Andrade s-au mai întâlnit pe 24 octombrie 2008, la Montreal, românul obţinând o victorie la puncte, contestată de adversar.

4162-184973-av1.jpg 4162-184974-av2.jpg
Lucică (stânga) şi Librado s-au plimbat cu avionul prin toată Canada În fiecare aeroport, pe cei doi boxeri îi aştepta o limuzină luxoasă

Lucian s-a cinstit curomânii din Quebec

Sâmbătă, Bute a venit în Quebec la invitaţia oficialităţilor canadiene. Lucică s-a întâlnit cu românii din comunitate, iar aceştia au început să scandeze: «România!», «Luciane, nu uita/Centura este a ta» etc. Românii l-au întâmpinat cu pâine şi cu sare. “Acasă, în România, Lucian e erou”, a declarat Paul Pescăruş, liderul comunităţii, care a pregătit un adevărat festin, de la care nu au lipsit ţuica, pe care Lucian a şi gustat-o, şi sarmalele.

4162-184975-bute0.jpg 4162-184976-bute1.jpg
Cititorii din Canada ai Libertăţii ne-au trimis poze cu Bute (medalion) în mijlocul comunităţii de români din Quebec  Lucian s-a cinstit cu un pahar de ţuică
Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.