Plecati la Amsterdam aproape convinsi ca nu se vor intelege cu omologii lor asupra tintarului grupei G de calificare la Euro 2008, oficialii romani au avut surpriza sa constate la fata locului ca totul se poate rezolva in cateva ore.


Cum nimeni nu a dorit, probabil, sa se ajunga la arbitrajul UEFA, reprezentantii celor sapte federatii au batut in final palma, stabilind programul grupei. Astfel, “tricolorii” vor debuta in noua campanie de calificare la 2 septembrie, cu un meci pe teren propriu contra Bulgariei.


Desi doream in aceasta toamna si un joc impotriva Olandei, meciurile cu favorita grupei vor avea loc la anul, ultimul, programat in octombrie, in Romania. In aceste conditii, Bulgaria i-a luat locul Olandei in planul intocmit acasa de oficialii nostri, asa ca programarea initiala a meciurilor cu batavii a fost inlocuita cu  intalnirile contra vecinilor nostri de la sud de Dunare. Adica vom deschide “balul” cu bulgarii si aproape il vom inchide tot cu ei, daca nu luam in calcul meciul de acasa, din ultima runda, cu mai modesta nationala a Albaniei.


In plus, am evitat sa stam  sa ne uitam la televizor pe 21 noiembrie. Interesant este faptul ca, daca am reusit sa evitam doua meciuri tari pe care sa le disputam in decurs de numai patru zile, vom evolua, in schimb, la 2 si 6 iunie 2007 contra aceluiasi adversar, Slovenia.


Practic, un fel de ree-ditare a partidelor de baraj pentru calificarea la Cupa Mondiala din 2002. “Este o programare echilibrata. Sper sa iasa bine pentru noi. Olanda este mare favorita, iar noi ne vom lupta cu Bulgaria pentru locul doi. Sigur, nu trebuie omise nici Slovenia si Belarus, cum sunt convins ca Albania poate pune probleme oricui”, a declarat, imediat dupa stabilirea tintarului, Victor Piturca.


“Probabil ca primul joc, cu Bulgaria, il vom disputa la Constanta. Cand se va repara terenul din Ghencea, vom reveni si in Capitala, pentru ca acest stadion este cel mai adecvat pentru echipa nationala. Totusi, am stabilit ca prima reprezentativa sa joace in toata tara, si ma refer in primul rand la Timisoara si Craiova”, a mai mentionat selectionerul. 


La randul sau, directorul executiv al Federatiei Romane de Fotbal, fostul international Ionut Lupescu, a precizat: “Au fost pregatite cateva module, olandezii, noi si bulgarii fiind invitati primii, de fata cu celelalte federatii din grupa, sa ne intelegem. Au fost si contre, dar, in final, s-au rezolvat si s-au putut continua discutiile si cu restul delegatiilor. Una peste alta, cred ca este un program bun, care ne avantajeaza”.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.