Site-ul austriac sport1.at a dedicat un material calificarii Romaniei la turneul final al Campionatului European din 2008, din Austria si Elvetia, in care subliniaza ca frizerii pot fi bucurosi, pentru ca ar putea scoate profit de pe urma romanilor, spre deosebire de comentatorii de la televiziuni, care vor fi pusi in dificultate de numele ciudate ale jucatorilor nostri.


‘Salut, Romania! Bine ai venit la Euro 2008! Argumente pro si contra’ este titlul materialului realizat dupa ce ‘tricolorii’ si-au asigurat prezenta la CE.

‘In ultimele 12 luni i-am vazut cam de 100 de ori la televizor pe Wayne Rooney, Didier Drogba si Thierry Henry. Totusi si alte mame au fii fotbalisti. Contra, Dica, Mutu si Chivu nu se trag din parinti rai. In clasamentul UEFA, fotbalul romanesc este pe locul cinci, inaintea Germaniei, Olandei si Portugaliei, tari cu fotbal „mare”. Deci e bine.


Fara multi stranieri, cu jucatori tineri si infometati, care vor sa intre in lumina reflectoarelor si sa ajunga la cluburi mari din Europa. Si frizerii se vor bucura de prezenta lor, dupa ce la CM 1998 romanii si-au vopsit parul blond pentru a sarbatori calificarea in sferturi’, scrie sursa citata, la capitolul ‘argumente pro’.


Numele jucatorilor, prea greu de pronuntat

La capitolul contra: ‘Nu ne bucuram de Romania!’, este consemnat faptul ca numele unor jucatori ca Margaritescu, Gigel Bucur sau Razvan Rat le vor pune mari probleme de pronuntie comentatorilor postului de televiziune care va transmite meciurile de la turneul final. Ce mai aduc rau romanii la Euro? Evolueaza in acel galben care ii dispera pe telespectatori la fiecare joc. Jucatorii din nationala Romaniei sunt numiti ‘mostenitorii lui Hagi’ pe site-ul sport1.at. Ca figuri centrale ale reprezentativei Romaniei sunt numiti antrenorul Piturca si jucatorii Cristian Chivu si Adrian Mutu.

Sursa citata noteaza si ca dupa retragerea Generatiei de Aur, cu Hagi, Gheorghe Popescu si ceilalti, fanii au trebuit sa astepte mult un nou succes: ‘Romanii spera ca in iunie 2008, in Austria si Elvetia, echipa lor sa obtina rezultate macar la fel de bune ca in 2000, cand, dupa calificarea in sferturi, cea mai mare performanta la un Campionat European a Romaniei, sute de mii de oameni au „inundat” strazile Bucurestiului si au facut din noapte zi’.


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.