0-134106-c.jpgAtleta Constantina Diţă a câştigat cursa de 10 km de la Tokyo, iar Luminiţa Talpoş s-a clasat pe locul 10, duminică, la maratonul din capitala Japoniei.

Diţă a decis să participe în proba scurtă de la Tokyo, deoarece obiectivul său principal pentru prima parte a acestui an este maratonul de la Londra.

„M-am simţit bine, am alergat relaxată deşi vin după o săptămână extrem de obositoare aici în Japonia. Nu am putut să nu ţin cont de încurajările extraordinare ale oamenilor de pe traseu şi astfel am dat ce-am avut mai bun”, a declarat Constantina Diţă la finalul cursei.

La  maratonul de la Tokyo s-a impus, în cursa feminină, Mizuho Nasukawa din Japonia, cu timpul de două ore, 25 de minute şi 38 de sutimi.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.