CSA Steaua - CSM Dunărea Galați, finala Campionatului Național
Alte sporturi Libertatea > Sport > Alte sporturi

CSA Steaua – CSM Dunărea Galați, finala Campionatului Național

De Petre Dobrescu,

Finala Campionatului Național de hochei pe gheață se va disputa între CSA Steaua București și CSM Dunărea Galați, informează Agerpres. Bucureștenii s-au impus cu scorul de 5-3 (3-0, 1-2, 1-1) în fața echipei Progym Gheorgheni, luni seara, pe Patinoarul ''Dunărea'' din Galați, în meciul decisiv al semifinalei.

În prima repriză, Steaua a marcat de trei ori, prin Denis Zabludovski (10:26), Ioan Timaru (11:26) și Mihai Georgescu (17:42). Progym s-a apropiat în urma reușitelor lui Daniel Trancă (21:21) și Vitali Kiricenko (28:40).

Bucureștenii s-au desprins decisiv prin golurile marcate de Denis Zabludovski (31:50) și Evgheni Emelianenko (41:26). Harghitenii au redus din siferență prin Vaclav Novak (53:40).

În primele două jocuri, desfășurate la Cârța, Steaua s-a impus cu 2-1 (prelungiri) și 3-2. Progym a câștigat la Gheorgheni cu 4-2 și 4-2.

În cealaltă semifinală, CSM Dunărea Galați a eliminat campioana en titre ASC Corona Brașov cu scorul de 3-2 la general. Gălățenii au trecut de brașoveni cu 4-1 și 4-3 (prelungiri) în primele două partide de acasă. Corona a egalat la general, în urma victoriilor obținute acasă, cu 6-1 și 6-1. În decisiv, echipa din orașul de la malul Dunării a învins, luni, cu scorul de 3-2 (1-1, 0-0, 2-1). Meciul s-a disputat în Galați.

„I-am dat un picior în gură de nu știa cine l-a lovit” » Cine e omul care a îndrăznit să-l pedepsească pe favoritul familiei Ceaușescu. Ce a urmat
Cine a apărut la mormântul lui Emi Pian. Oamenilor nu le-a venit să creadă ce văd
Horoscop 10 august 2020. Peștii fac cheltuieli mari, din impuls sau în urma unor decizii legate de bani