Sport Libertatea > Sport > CSA Steaua, victorie dramatică în SEHA League cu Vojvodina. Succes în ultima secundă

CSA Steaua, victorie dramatică în SEHA League cu Vojvodina, 28-27 (14-14), joi seara, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală.

Vojvodina a început excelent şi a condus cu 6-1, 10-6, 13-11, dar Steaua a reuşit egalarea în min. 30, 14-14. ”Roş-albaştrii” au condus în repriza secundă până în min. 57, când scorul a devenit egal, 25-25, dar vicecampioana României a obţinut victoria, prin golul marcat de Grbovic în ultimul minut.

Javier Humet, cu 10 goluri, a fost cel mai bun om al Stelei, celelalte goluri fiind marcate de Ionuţ Georgescu 6, Alin Roşu 4, Nemanja Grbovic 2, Krsto Milosevic 2, Octavian Bizău 1, Mihai Becheru 1, Marius Stavrositu 1, Marin Vegar 1.

Golurile sârbilor au fost reuşite de Milos Grozdanic 7, Alen Ovcina 6, Strahinja Stankovic 5, Dusko Celica 4, Rajko Prodanovic 2, Sasa Marijanac 1, Nemanja Ratkovic 1, Branko Tomic 1.

În clasament, după trei etape, pe primul loc se află Vardar Skopje (Macedonia), 9 puncte, urmată de Meşkov Brest (Belarus), 9 p, Nexe (Croaţia), 9 p, PPD Zagreb, 6 p, Steaua, 6 p, Tatran Presov (Slovacia), 3 p, Vojvodina, 3 p, Izvidac (Bosnia), 0 p, Metalurg Skopje (Macedonia), 0 p, Zeleznicar Nis (Serbia), 0 p.

Steaua va juca următorul meci pe 18 septembrie, în deplasare, cu Vardar.