Într-o grupă cu Ciudad Real, Flensburg sau Croaţia Zagreb, HCM Constanţa avea nevoie disperată de o victorie contra ruşilor de la HC St. Petersburg pentru a păstra şanse la calificarea în optimile de finală. După ce au condus cu trei goluri la pauză, 16-13, “marinarii” erau să se înece la final. Ruşii au egalat, în minutul 56, la 25. În minutul 58 şi 6 secunde s-a blocat tabela de la Sala Sporturilor, la scorul de 27-26 pentru HCM. Oaspeţii au egalat din nou cu 30 de secunde înainte de final şi se părea că victoria ne scapă printre degete. Alex Sabou a marcat însă golul victoriei, cu doar trei secunde înainte de ultimul fluier.

A fost un meci de infarct, câştigat la limită (29-28), rezultat care menţine HCM în lupta pentru calificarea în “optimi”. Următoarea partidă a constănţenilor va fi pe 24 noiembrie, la Sankt Petersburg.