Liderul Ligii Naționale de handbal masculin, Dinamo București, a reușit o victorie de senzație, cu scorul de 29-28 (13-20), duminică, în deplasare, cu formația spaniolă Fraikin BM. Granollers, la debutul în Grupa A a Cupei EHF.

Dinamo a înscris golul victoriei cu 11 secunde înainte de final, prin francezul Diaw, aceasta fiind prima oară când echipa lui Eliodor Voica a condus pe tabelă, după ce spaniolii au avut și zece goluri avantaj în prima repriză.

Gazdele au început bine și în min. 5 conducea cu 4-1. Fraikin s-a desprins apoi la cinci goluri, 9-4 (13), iar apoi s-a dus la 13-5 (18), după patru goluri consecutive. Evoluția bună a ibericilor a continuat și diferența de pe tabelă a crescut la la zece goluri, 18-8 (25), dar Dinamo a mai redus din handicap pe finalul primei reprize, scorul la pauză fiind de 20-13.

Dinamo a continuat cursa de urmărire și în partea secundă, s-a apropiat pas cu pas de Fraikin Granollers, iar pentru prima oară a fost la un singur gol de echipa gazdă în minutul 54, 26-25, iar în minutul 59 s-a consemnat în premieră egalitatea, 27-27. Fraikin a trecut din nou în avantaj, 28-27, dar Diaw a egalat cu 77 de secunde înainte de final, gazdele au ratat atacul și tot jucătorul francez a adus victoria lui Dinamo.

Investigație. Lacunele din declarația de interese a unui secretar de stat: firma soției primește bani de la fondul de stat unde el este membru în consiliul de administrație
Recomandări

Pentru Dinamo au marcat Pierre Yves Ragot 5 goluri, Ciprian Șandru 5, Mihai Asoltanei  4, Ibrahim Diaw 3, Flavius Cîmpan 3, Jakov Vrankovic 3, Seyed Alireza Mousavi 3, Liviu Mironescu 1, Adrian Băluț 1, Marius Mocanu 1.

Duminică va avea loc și celălalt meci al grupei, SC Magdeburg – Aalborg Handball 25-19

Dinamo va disputa următoarea partidă din Grupa A pe 20 februarie, acasă, cu SC Magdeburg.

În grupa D, din care face parte CSM București, Chambery – Ystads 32-22.

–––-

Dinamo a reușit un rezultat mare, duminică, învingând în Spania, în grupa A a Cupei EHF, pe Granollers (locul trei din Spania), 29-28 (13-20). Roș-albii au făcut o repriză secundă formidabilă.

26-25 pentru Granollers (54)!

26-22 pentru gazde.

În minutul 39, scorul e 22-18 pentru Granollers.

Dinamo debutează duminică în Grupa A, în deplasare, cu echipa spaniolă Fraikin BM. Granollers (13,30, ora României). La pauză, scorul este 20-13 pentru iberici.
––––-

CSM București a fost învinsă de formația spaniolă Helvetia Anaitasuna, cu scorul de 28-22 (14-13), sâmbătă seara, la Pamplona, într-un meci din Grupa D a Cupei EHF la handbal masculin, informează agerpres.ro.

CSM nu a condus niciodată în acest meci, dar a reușit să se mențină în joc timp de 45 de minute, după care gazdele s-au desprins în câștigătoare. Helvetia Anaitasuna a condus cu 2-0, 5-2, apoi CSMB s-a apropiat la un singur gol, 5-4, 6-5, 7-6, însă ibericii au mărit din nou ecartul la trei goluri, 9-6, 12-9, iar apoi diferența a fost chiar de patru goluri, 14-10, însă trei goluri la rând ale bucureștenilor a făcut ca la pauză spaniolii să conducă la limită, cu 14-13.

Putin spune că Rusia nu va ataca NATO, dar va doborî avioanele F-16 date Ucrainei: Dacă sunt utilizate din țări terțe, devin ținte legitime
Recomandări

Timp de un sfert de oră din repriza secundă, echipa din Pamplona nu a reușit să aibă mai mult de două goluri în plus pe tabelă. La scorul de 19-18 (43), gazdele au înscris de trei ori la rând și echilibrul s-a rupt definitiv, 22-18 (48). CSMB a pierdut la șase goluri, 22-28, după ce nu a marcat decât de două ori în ultimele zece minute.

Pentru echipa antrenată de Zvonko Sundovski au marcat Javier Humet Gaminde 6 goluri, Nicușor Negru 6, Krsto Milosevic 4, Iulian Stamate 3, Naumce Mojsovski 1, Marius Novanc 1, Milos Kostadinovic 1.

În prima partidă a grupei, Chambery Savoie Handball (Franța) a dispus de suedezii de la Ystads IF cu 32-22.

CSMB va susține următorul meci pe 20 februarie, acasă, cu Chambery Savoie Handball.

Google News Urmărește-ne pe Google News

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.

Marius Vizer rupe tăcerea! “Îl surclasez pe Cozmin Gușă fără echivoc în orice domeniu, mai puțin la minciună și trădare!” Exclusiv
FANATIK.RO
Wow! Cum arată Loredana Groza, în realitate. Anca Țurcașiu a postat o fotografie cu ea, fără niciun filtru
Viva.ro
Mesajul Regelui Charles după ce nora sa, Kate Middleton, a anunțat că are cancer. Sunt trei cazuri de cancer la Casa Regală
Libertateapentrufemei.ro
Șoc în tenis: Novak Djokovic s-a despărțit de omul alături de care a luat jumătate dintre Grand Slam-uri. Ce mesaj a avut sârbul
GSP.RO
Rețeta de post Lidl. Supa de legume pe care ai să o faci mereu. Are ingrediente ieftine, e delicioasă și gata în câteva minute