România a câştigat două medalii la CE de kaiac-canoe
Alte sporturi Libertatea > Sport > Alte sporturi > România a câştigat două medalii la CE de kaiac-canoe

România a terminat participarea la Campionatul European de kaiac-canoe de la Brandenburg (Germania) cu o medalie de argint şi una de bronz, obţinute de echipajul de canoe dublu pe 500, respectiv 200 de metri.

Echipajul de canoe dublu, format din Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi au câştigat medalia de argint pe distanţa de 500 de metri, după ce au terminat cursa cu timpul de 1:43.22 minute. Medalia de aur a fost obţinută de ruşii Korovaşkov-Ştil, cu timpul de 1:42.06 minute.

Acelaşi echipaj a câştigat medalia de bronz în cursa de 200 de metri, încheind traseul cu timpul de 39:12 secunde. Ruşii au luat aurul şi aici, în timp ce Germania a obţinut argintul.

În prima zi a finalelor, delegaţia României a câştigat două medalii în probele de paracanoe: aur la kaiak masculin, prin Iulian Şerban, la 200 de metri şi bronz la kaiak feminin, prin Mihaela Lulea, la 200 de metri.