Meci fabulos de handbal Steaua – Constanta. Joi, in devans, intr-un joc contand pentru runda a 19-a a Ligii, in Sala „Lucian Grigorescu”, in fata a 1.500 de fani, bucurestenii au reusit un succes de senzatie contra campioanei HCM, scor 29-27 (12-18), dupa ce au fost condusi si la 9 goluri.

Dupa cinci minute echilibrate din meci, HCM a preluat jocul pe cont propriu si a marcat gol dupa gol, luand un avans considerabil pe tabela, 7, 8 si chiar 9 goluri (17-8, min. 26). La pauza, ”marinarii” aveau 6 goluri peste Steaua, 18-12.

În partea secunda, ”militarii”, care fusesera demolati pana atunci, au declansat o cursa contracronometru de recuperare si s-au apropiat tot mai mult de rivala sa pe tabela, diferenta ajungand la un gol, 22-23 (min. 46)! Sania a adus egalarea (min. 49), 24-24, si Steaua era pe val, cu un portar Laufceag formidabil. Intr-un final incins, cu eliminari dictate pe banda rulanta, dar si cu scandal intre bancile tehnice, campioana HCM a cazut complet! Tot Sania a adus in avantaj trupa ros-albastra, in premiera in meci, in min. 52, 26-25, iar ultimele secvente au apartinut gazdelor, care au obtinut o victorie extraordinara. În tur, HCM invinsese cu 27-26. Etapa viitoare programeaza alt meci esential, intre Constanta si Dinamo.

“In repriza a doua nu ne-a mai iesit nimic. Nu exista favoriti la titlu, pentru ca vor mai fi surprize in campionat”, a comentat extrema HCM-ului, Toma. “Am dovedit ca suntem o familie. Speram ca Dinamo sau alta echipa sa incurce pe HCM”, a conchis stelistul Mazilu.

Clasament

1. HCM Constanta 33p
2. Steaua  32p
3. Dinamo 29p
(18 jocuri)

Steaua – Constanta 29-27 (12-18)

Au marcat pentru Steaua: Mazilu 1, A. Sania 9, Rudici 7, Stamate 1, Pancu 2, B. Voina 7, Cian 2. Antrenor: Radu Voina

Au marcat pentru Constanta: Timofte 4, Buricea 2, Stavrositu 2, L. Toma 4, Dragicevici 7, Kajganici 4, Adzici 2, Kazici 2 Antrenor: Lucian Rasnita.

Au arbitrat: Pavel – State (Buzau).

Lovituri si injuraturi

În minutul 44, extrema Stelei Andrei Cian s-a accidentat grav la genunchiul drept, Voina l-a lovit urat pe Adzici, Novanc  a fost si el accidentat la genunchiul drept. Ali Nurhan, directorul sportiv al oaspetilor, l-a injurat pe antrenorul Voina de la Steaua, cu doua minute inainte de final, fiind eliminat cu cartonas rosu de pe banca tehnica. În ultimul minut, stelistii au comis doua faulturi de eliminare, ramanand doar patru jucatori pe teren, astfel ca HCM a profitat si a revenit la 28-27. La ultimul atac, stelistul Voina a marcat pentru victorie, 29-27, incingand apoi hora bucuriei la mijlocul terenului cu coechipierii sai.

Scandal la vestiare

Dupa joc, bucurosi de victorie, amfitrionii au trimis doua cutii cu sticle de bere in vestiarul constantenilor. Gestul nu a fost insa gustat de ”marinari”, care au azvarlit cutiile pe hol, cateva sticle facandu-se praf. ”Uite ce nesimtiti sunt”, a comentat pentru ProSport unul din sponsorii Stelei. Auzind remarca, Lucian Rasnita, selectionerul ”tricolorilor” si antrenor la HCM, a luat foc: ”Cum va permiteti sa ne faceti nesimtiti? Nu avem nevoie de cadourile dumneavoastra. Cum v-ati permis sa intrati la noi in vestiar?”.