Cea mai mare gimnastă din toate timpurile merge la Campionatele Europene de la Cluj-Napoca (19-23 aprilie). Fosta campioană olimpică şi deţinătoarea Cupei Challenge acordată pentru câştigarea a trei titluri europene consecutive va fi prezentă în calitate de ambasador al evenimentului.

”Am ştiut povestea Cupei când aveam 13 ani şi jumătate. Mi-au spus că a fost făcută în România şi, dacă o gimnastă o va câştiga de trei ori consecutiv, o va primi definitiv. Mă bucur că această Cupă a revenit acasă, în România şi a fost câştigată de mine. Pentru mine succesul acesta e chiar mai mare decât cel de la Olimpiadă pentru că e dificil să rămâi în top şase ani”, a explicat Zeiţa de la Montreal”, citată de digisport.ro.

Nadia mizează pe două gimnaste la Europene. ”La individual – pe Larisa Iordache, la sol şi bârnă tot cu Larisa şi la bârnă – cu Ponor. Ea trebuie să îşi facă exerciţiul şi cam atât, tot ce vine în plus e un bonus”.

Campionatele Europene de gimnastică artistică vor avea loc la Cluj-Napoca, în perioada 19-23 aprilie. Evenimentul are loc la 60 de ani de la prima editie a competitiei, care a fost organizată tot în România, la Bucureşti.

Din păcate, Larisa Iordache a suferit o accidentare și a renunțat la concursul de Cupă Mondială de la Stuttgart. Larisa are nevoie de o pauză de două săptămâni.

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.