La primul meci fără Christian Gaudin, Constanța a obținut o victorie de moral înaintea ”dublei” cu BSK din Cupa EHF. Turda a făcut însă cel mai bun meci din istorie la Constanța, fie că a întâlnit pe HCM Constanța sau pe Dobrogea Sud, scrie handbalvolei.ro.

Ardelenii au avut 15 minute bune de joc, au condus cu 11-8, dar au irosit situații importante de a marca și au dat șansa Constanței de a reveni în meci. Dobrogea a preluat conducerea, 12-11, și s-a desprins la trei lungimi până la pauză după ce Potaissa a tratat cu ușurință câteva faze ofensive.

Constanța a rămas la conducere până la finalul meciului, fără însă a se desprinde decisiv pe tabela de marcaj. A fost 29-27 la finalul partidei, una în care Nikola Crnoglavac a înscris de 11 ori, fiind cel mai bun marcator al meciului.