Astfel, după 45 de zile, adică din 16 martie, fumatul va fi interzis în toate spaţiile publice închise, în parcurile de joacă pentru copii, în taxiuri şi în staţiile de autobuz.

Fumătorii care nu respectă aceste prevederi riscă o amendă contravenţională de până la 500 de lei.

În cazul cluburilor, barurilor şi restaurantelor, sancţiunile sunt între 5.000 şi 15.000 de lei sau chiar suspendarea activităţii.

Până la jumătatea lunii martie, Guvernul ar urma să aprobe normele de aplicare a actului normativ, care să stabilească precis în ce condiţii pot fi date aceste amenzi.

Ce prevede legea

Legea votată de parlamentari pe 15 decembrie interzice fumatul în spaţiile publice închise, dar şi în parcuri, în apropierea locurilor de joacă. Actul normativ nu permite amenajarea de spaţii speciale pentru fumat în clădiri de utilitate publică şi instituţii. Asta înseamnă că toţi fumătorii vor fi obligaţi să fumeze doar în afara instituţiilor.

Amenzi mari şi localuri închise

Sunt doar două excepţii: penitenciarele de maximă siguranţă şi aeroporturile, unde pot fi amenajate spaţii speciale pentru fumat. Amenzile sunt foarte dure pentru cei care nu respectă această lege, ele ajungând până la închiderea localurilor care nu o aplică. Astfel, sunt prevăzute amenzi de la 100 de lei la 500 de lei pentru persoane fizice şi de la 5.000 până la 15.000 de lei pentru persoanele juridice care nu respectă legea.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.