Anchetatorii au probe că, în perioada decembrie 2015- martie 2016,  mai multe persoane,  prin intermediul unei societăţi comerciale din Bulgaria, au făcut  achiziţii intracomunitare de autoturisme,  pe care  le-au vândut doar în România, prin intermediul unor parcuri auto.

”Prin utilizarea  societăţii comerciale din ţara vecină, suspecţii ar fi  ascuns  veniturile realizate din vânzare, fiind creat astfel un prejudiciu de aproximativ 1.360.000 lei”, potrivit Poliției Capitalei.

Anchetatorii ridică documente și alte probe de la 14 imobile din România și Bulgaria. Perchezițiile din România sunt la locuințele suspecților, din Bucureşti şi judeţele Ilfov, Ialomiţa, Galaţi şi Sibiu, iar în Bulgaria este percheziționată firma care a făcut achizițiile intracomunitare.

Unsprezece persoane vor fi ridicate și duse la audieri, la sediul Serviciului de Investigare a  Criminalităţii Economice a Sectorului 2 Poliţie. Suspecții vor da declarații în fața procurorilor de la Parchetul Tribunalului București și a polițiștilor.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.