Echipajele de salvare sapă în continuare, de marţi dimineaţă, pentru a-i găsi pe ultimii patru muncitori care se aflau în mină în momentul deflagraţiei. Mina se află la o adâncime de 300 de metri, la care autorităţile pot ajunge doar cu ajutorul buldozerelor. Inspectorii ajunşi la faţa locului susţin că acesta este cel mai grav accident petrecut la o mină din Statele Unite, din ultimii 26 de ani.

„A fost ca şi când urechile s-au închis pur şi simplu, nu am mai putut auzi nimic şi până să-mi dau seama eram ca şi în mijlocul unei tornade. Întotdeauna este periculos să lucrezi în mină, sunt atâtea feluri în care te poţi răni sau muri”, a declarat Steve Smith, unul dintre colegii minerilor care au decedat la Montcoal, West Virginia.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.