Maestrul va fi depus luni în foaierul Teatrului Constantin Tanase urmând să fie înmormântat marţi, la ora 12.00, la Cimitirul Bellu. Horia Şerbănescu s-a născut la 16 martie 1924 şi a debutat pe scenă la vârsta de 5 ani, în 1929, interpretand rolul Regelui Mihai în piesa “Miss Revista”. La aceeasi vârstă, regizorul Paul Gusti l-a adus la Teatrul Naţional în rolul dublu “Statu Palmă Barbă Cot” din spectacolul “Rodia de Aur”.

Cum spectacolul a fost primul de acest gen transmis la Radio, Horia Şerbănescu este considerat astăzi cel mai vechi colaborator al Radiodifuziunii Române. Primul mare succes al său a fost înregistrat la Grădina Volta Buzeşti cu piesa “Profesorul de franceză” semnată de Tudor Muşatescu.

Alături de un alt actor extrem de îndrăgit de public, Radu Zaharescu, Horia Şerbănescu a scris istoria Teatrului de Revistă, identificându-se practic, cu existenta acestuia, din momentul în care a fost lansat de Constantin Tănase, la „Carabus”. De-a lungul anilor cuplul Horia Şerbănescu-Radu Zaharescu a fost cel mai solicitat de Televiziunea Română. Horia Şerbănescu avea doi copii, Mugur şi Ilinca.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.