Intre 15 si 26 mai se fac inscrierile pentru testarea nationala de care depinde admiterea in licee si scoli de arte si meserii. In zilele de 5, 6 si 7 mai sunt deja programate probe pentru elevii de clasa a VIII-a care doresc sa studieze intr-un liceu de aptitudini (de arte, muzica, sport, limbi straine, teologic etc.). Astazi continuam sa va prezentam repartizarea locurilor de la scolile de arte si meserii, de la liceele vocationale, cursuri de zi, seral si cu frecventa redusa, asa cum au fost stabilite de Inspectoratul Scolar Bucuresti. Cate o brosura cu toate aceste informatii va fi distribuita fiecarui elev de clasa a VIII-a.
Locuri la scoli de arte si meserii – zi
Domeniu de pregatire Numar locuri
Colegiul Tehnic “Media” 84
Electronica si automatizari 28
Tehnici poligrafice 56
Colegiul Tehnic Mecanic “Grivita” 140
Mecanic 112
Fabricarea produselor din lemn 28
Colegiul Tehnic de Material Rulant pentru Transporturi Feroviare Bucuresti 112
Mecanic 28
Electromecanic 56
Fabricarea produselor din lemn 28
Grup Scolar de Aeronautica “H. Coanda” 112
Mecanic 84
Electromecanic 28
Grup Scolar Industrial Transporturi Cai Ferate 168
Electromecanic 168
Grup Scolar Industrial Constructii Cai Ferate 168
Mecanic 112
Constructii, instalatii si lucrari publice 56
Grup Scolar Agricol “Viaceslav Harnaj” 112
Agricultura 112
Grup Scolar de Arte si Meserii “Dimitrie Paciurea” 112
Fabricarea produselor din lemn 28
Mecanic 28
Constructii, instalatii si lucrari publice 28
Materiale de constructii 28
Colegiul Tehnic “Traian” 84
Mecanic 56
Electric 28
Grup Scolar Industrial “Sf. Pantelimon” 112
Mecanic 56
Chimie industriala 28
Electric 28
Grup Scolar Industrial “Constantin Brancusi” 84
Fabricarea produselor din lemn 84
Grup Scolar Industrial “Mecanica Fina” 140
Mecanic 112
Electric 28
Colegiul Tehnic “Edmond Nicolau” 196
Mecanic 56
Electronica si automatizari 84
Electric 56
Grup Scolar “Electronica Industriala” 140
Mecanic 56
Electronica si automatizari 28
Electromecanic 28
Electric 28
Colegiul Economic “Hermes” 84
Comert 84
Colegiul Tehnic “Dimitrie Leonida” 140
Mecanic 112
Electric 28
Grup Scolar de Chimie “Costin Nenitescu” 140
Mecanic 28
Electromecanic 28
Chimie industriala 56
Electric 28
Grup Scolar “Nichita Stanescu” 168
Industrie textila si pielarie 169
Grup Scolar de Constructii “Anghel Saligny” 196
Mecanic 56
Electric 28
Constructii, instalatii si lucrari publice 112
Grup Scolar de Constructii Montaj “Mihai Bravu” 112
Mecanic 28
Electric 28
Constructii, instalatii si lucrari publice 56
Grup Scolar de Constructii Montaj “Elie Radu” 168
Mecanic 84
Electric 28
Constructii, instalatii si lucrari publice 56
Grup Scolar Industrial “Nicolae Teclu” 56
Mecanic 28
Materiale de constructii 28
Grup Scolar Industrial “Unirea” 84
Mecanic 56
Electronica si automatizari 28
Grup Scolar Industrial “Republica” 140
Mecanic 140
Grup Scolar nr. 19 RATB 196
Mecanic 140
Electric 56
Grup Scolar Industrial “Timpuri Noi” 84
Mecanic 56
Electromecanic 28
Colegiul Tehnic “Petru Rares” 168
Chimie industriala 84
Industrie textila si pielarie 84
Colegiul Tehnic “Miron Nicolescu” 140
Mecanic 140
Liceul de Metrologie “Traian Vuia” 56
Mecanic 56
Grup Scolar Industrial “Dacia” 112
Mecanic 112
Colegiul Tehnic Energetic 168
Mecanic 56
Electromecanic 56
Electric 56
Colegiul Tehnic de Industrie Alimentara “D. Motoc” 196
Electromecanic 56
Industrie alimentara 140
Colegiul Economic “Viilor” 168
Electromecanic 28
Comert 28
Turism si alimentatie 112
Grup Scolar Industrial “Dimitrie Gusti” 168
Mecanic 168
Grup Scolar Industrial “Grigore Cerchez” 112
Mecanic 84
Constructii, instalatii si lucrari publice 28
Colegiul Tehnic de Posta si Telecomunicatii “Gh. Airinei” 224
Electronica si automatizari 140
Turism si alimentatie 84
Colegiul Tehnic “Petru Maior” 140
Mecanic 112
Electric 28
Grup Scolar Industrial “Petre Poni” 196
Mecanic 84
Electric 56
Industrie textila si pielarie 56
Grup Scolar “Iuliu Maniu” 196
Mecanic 140
Turism si alimentatie 56
Grup Scolar Industrial “Gheorghe Asachi” 196
Industrie textila si pielarie 196
Grup Scolar “Doamna Stanca” 224
Mecanic 168
Electromecanic 28
Electric 28
Locuri la licee vocationale – zi
Colegiul National “Aurel Vlaicu” 56
Rugby, arte martiale, baschet 56
Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza” 140
Artistic – Arte vizuale 140
Liceul de Muzica “George Enescu” 56
Artistic – Muzica 56
Liceul Teologic Greco-Catolic
“Timotei Cipariu” 56
Teologic 56
Colegiul Tehnic “Media” 28
Handbal fete 28
Colegiul Tehnic de Material Rulant pentru Transporturi Feroviare Bucuresti 28
Rugby 28
Grup Scolar Industrial Transporturi Cai Ferate 28
Volei, fotbal 28
Colegiul Tehnic de Arhitectura si Lucrari Publice “I.N. Socolescu” 56
Artistic – arte vizuale – arhitectura 56
Grup Scolar de Arte si Meserii “Dimitrie Paciurea” 28
Artistic – arte vizuale 28
Colegiul National “Emil Racovita” 28
Inot, polo pe apa, tenis de camp 28
Liceul Waldorf 28
Filiera teoretica, profil uman – Filologie 28
Grup Scolar Industrial “Sf. Pantelimon” 28
Fotbal 28
Colegiul Tehnic “Traian” 28
Fotbal 28
Liceul Teologic Baptist “Logos” 28
Teologic 28
Grup Scolar de Constructii “Anghel Saligny” 56
Atletism, baschet, lupte, karate, judo, fotbal, gimnastica, volei 56
Liceul Teoretic “Benjamin Franklin” 28
Fotbal, volei, taekwondo 28
Liceul de Coregrafie “Floria Carsali” 28
Artistic – coregrafie 28
Liceul de Muzica “Dinu Lipatti” 84
Artistic – muzica 56
Artistic – teatru 28
Seminarul Teologic Liceal Ortodox 56
Teologic 56
Colegiul Romano-Catolic “Sf. Iosif” 28
Teologic 28
Liceul Teologic Adventist 56
Teologic 56
Liceul Teologic Penticostal “Emanuel” 56
Teologic 56
Colegiul National “Octav Onicescu” 28
Atletism 28
Colegiul National “Elena Cuza” 28
Pedagogic 28
Liceul “Mircea Eliade” 84
Fotbal, lupte, judo, volei, tenis 84
Locuri la licee – seral
Grup Scolar de Aeronautica “Henri Coanda” 28
Filiera tehnologica – Tehnic 28
Grup Scolar Industrial Transporturi Cai Ferate 28
Filiera tehnologica – Tehnic 28
Liceul Teoretic “Ady Endre” 28
Filiera teoretica – filologie matern maghiara 28
Grup Scolar de Constructii “Anghel Saligny” 28
Filiera tehnologica – Tehnic 28
Grup Scolar de Constructii Montaj “Mihai Bravu” 28
Filiera tehnologica – Tehnic 28
Grup Scolar de Constructii Montaj “Elie Radu” 28
Filiera tehnologica – Tehnic 28
Liceul Teoretic “Dimitrie Bolintineanu” 56
Filiera teoretica – matematica informatica 28
Filiera teoretica – stiinte ale naturii 28
Colegiul Tehnic de Industrie Alimentara “D. Motoc” 28
Filiera tehnologica – resurse naturale si protectia mediului 28
Grup Scolar Industrial “Dimitrie Gusti” 84
Filiera teoretica – stiinte umane si sociale 56
Filiera teoretica – stiinte ale naturii 28
Grup Scolar Industrial “Grigore Cerchez” 28
Filiera tehnologica – Tehnic 28
Colegiul Tehnic “Petru Maior” 28
Filiera tehnologica – resurse naturale si protectia mediului 28
Grup Scolar “Doamna Stanca” 28
Filiera tehnologica – Tehnic 28
Locuri la scoli de arte si meserii – seral
Grup Scolar Industrial “Dimitrie Gusti” 28
Mecanic 28
Grup Scolar “Doamna Stanca” 28
Mecanic 28
Locuri la liceu – frecventa redusa
Liceul Bilingv “Decebal” 112
Filiera teoretica – stiinte umane si sociale 112
Liceul Teoretic “Benjamin Franklin” 28
Filiera teoretica – stiinte ale naturii 28
Liceul Teoretic “Dimitrie Bolintineanu” 56
Filiera teoretica – matematica informatica 28
Filiera teoretica – stiinte ale naturii 28
Grup Scolar Industrial “Dimitrie Gusti” 84
Filiera teoretica – stiinte umane si sociale 56
Filiera teoretica – stiinte ale naturii 28
Grup Scolar Industrial “Grigore Cerchez” 56
Filiera tehnologica – tehnic 28
Filiera teoretica – matematica informatica 28
Colegiul Tehnic de Posta si Telecomunicatii “Gh. Airinei” 28
Filiera teoretica – matematica informatica 28
Grup Scolar Industrial “Iuliu Maniu” 56
Filiera teoretica – matematica informatica 56